Gönderen Konu: sevinderici haber,  (Okunma sayısı 12137 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
sevinderici haber,
« : 03 Eylül 2005, 02:49:26 »

Kızılay ihtiyaç olan kanı hastaneye teslim edecek


Kızılay ile hastaneler arasında kurulacak bilgisayar ağı sayesinde vatandaşlar, hastane hastane dolaşarak kan arama derdinden kurtulacak.

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, “Kan ihtiyacından hasta yakınının haberi bile olmayacak, bir donör bulup da hastaneye ‘kana-kan’ götüreyim diye bir uğraş içine girmeyecek.” dedi.

Bölgesel Kan Merkezleri Projesi’nde gelinen aşamayı anlatan Küçükali, Türkiye’nin kan ihtiyacına kesin çözüm bulmayı amaçladıklarını bildirdi. Bu proje kapsamında sağlıklı kişilerden alınan kanların işleneceğini, hastalara tam kan verilmesinden vazgeçileceğini belirten Küçükali, kanı eritrosit, trombosit ve plazma gibi üç ürüne ayıracaklarını, bunun da kandan birkaç hastanın yararlanmasına imkan sağlayacağını kaydetti. Küçükali, Türkiye’nin 81 ilinde kan merkezi ve bankaları oluşturacaklarını, kurulacak bilgisayar ağı sayesinde tüm hastanelerin kan ihtiyacının tespit edilerek 1 hafta önceden bu merkezlere teslim edileceğini söyledi. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ile bir protokol imzalayacaklarını kaydeden Küçükali, şunları kaydetti: “Artık hasta sahibi, kan nerede var, nasıl bulacağım, bir donör bulup da hastaneye ‘kana-kan’ götüreyim diye bir uğraş içine girmeyecek. Vatandaş, kendi sosyal güvencesi altında, kanla ilgili bir çaba harcamadan, bir ödeme yapmadan hastasını ameliyat ettirip kana ulaşacak. Gelecek yıl temmuz ayının sonunda Türkiye’de bu sistemi kurmayı hedefliyoruz.”
            zaman gazetesi 03-09-05 :x

Çevrimdışı dihancioglu

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 244
sevinderici haber,
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2005, 12:57:06 »
“Artık hasta sahibi, kan nerede var, nasıl bulacağım, bir donör bulup da hastaneye ‘kana-kan’ götüreyim diye bir uğraş içine girmeyecek. Vatandaş, kendi sosyal güvencesi altında, kanla ilgili bir çaba harcamadan, bir ödeme yapmadan hastasını ameliyat ettirip kana ulaşacak.

Amin...aslında ülkemizde çok yaşanan sorunlardan biri bu kanda.Mutlaka hepimizin başına gelmiş yada  tanık  olmuşuzdur çekilen sıkıntılara, Acil kan lazım olduğunda yada hastamızı ameliyat ettirmek için.BU habere sevinmeye değer :x
Of eşrafından 80 yıllık bir M E K T U P

Çevrimdışı Mstfx67

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 354
sevinderici haber,
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2005, 01:39:17 »
Allah razi ve memnun olsun :x
BA$KASININ AYIBINI SÖYLEMEYi DÜSÜNDÜGÜN ZAMAN NEFSININ AYIBINI hATIRLA!!!

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
sevinderici haber,
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2005, 01:55:05 »
yasadim ve duydum ameliyet edeceyiz kan lazim getirdiyorlar cik caddeye ara
babam ara :x

Çevrimdışı GEZGİN

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 353
sevinderici haber,
« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2005, 15:16:56 »
insAllah diyelim
sistem oturana kadar....
bu konu ile alakalı stv de sırlar dünyasında bir bölüm vardı hatırlayanlar neler yasandığını ve Rabb'imin kulunu darda bırakmadığını hatırlarlar...elh
An oluyor bir garip hisse kapılıyorum...
Ben bu sefil dünyada acep ne arıyorum?'..........