Gönderen Konu: Samsung ‘tan Apple a Şok Hediye  (Okunma sayısı 3809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Samsung ‘tan Apple a Şok Hediye
« : 09 Eylül 2012, 23:22:29 »

Apple ile Samsung arasındaki gerginlik tüm yoğunluyla kaldığı yerden devam ediyor. Bu sabah Apple yetkilileri, şok edici bir haberle uyandı. Samsung dünyada eşi benzeri bulunmayan nadir bir olaya imza attı. Olay bu sabah Silikon Vadisi’nin içinde yer aldığı Kaliforniya bölgesinde meydana geldi. 5 sentlik bozuk paralarla dolu 30′dan fazla kamyon,  Apple‘ın Kalifornaya‘daki kampüsünün önünde durdu.Kampüsün güvenlik görevlileri hemen müdahelede bulunarak kamyonların yanlış yerde durduğunu belirterek durumu kontrol altına almaya çalıştılar. Olayın üstünden henüz dakikalar geçtikten sonra, Samsung’un CEO‘sundan Apple‘ınCEO‘su Tim Cook‘a bir telefon geldi.Evet olay tam da tahmin ettiğiniz gibi oldukça komik ve bir o kadar düşündürücü. Güney Koreli firma Apple’a olan 1 Milyar Dolar borcunu 5 cent’le ödeme yolunu tercih etti. Bu sansasyonel olay dünya gündemine bomba gibi düştü. Olayda Samsung’u bu tarz bir davranışa iten durum ise Apple’ın kazandığı patent davası sonucunda imzalanan ödemenin nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir ibare bulunmaması oldu.
 
Apple‘a karşı yapılan ve duyanları gülümsetmeden bırakmayan bu jest,  basit gibi gözükse de dahice düşünülmüş bir baş ağrısına dönüştü bile. Apple cephesi,  şimdi bankanın tüm bozuklukları almasını umuyor

Firma yetkililerinden Lee Kun-hee‘nin yaptığı açıklamalara göre Apple‘ın gözlerini korkutamayacağını ve eğer kötü oynamaları gerekirse öyle yapacaklarını ifade etti. Ayrıca Apple‘a bozukluklarıyla hatalarımızı bulmaya değil de bilgisayar yapmaya adamanız dileğiyle diyerek gönderme yaptı. 20 milyar bozukluk bu hafta dağıtılacak. Bakalım bu konuda Apple‘ın cevabı ne olacak, merakla bekliyoruz.

trtturk.com.tr
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
10 yıl önce akıllı telefon denildi mi rehberi olan telefon akıllara gelirdi. Artık akıllı telefon demek dokunmatik ekrana sahip olan IOS veya Android işletim sistemli telefonları akıllara getiriyor. Önceki işletim sistemlerine “yarı akıllı” olarak bakılıyor. Onlardan öncekilerin ise yüzüne (ekranına) bile bakılmıyor.

Aynı akıllıya 2 misli ödemek mi? Hangi akılla?
 

Mayıs ayında Samsung’un piyasaya sürdüğü Galaxy S3 modeli telefonun teknik özelliklerine sahip olan iPhone 5′in şimdilik tek kusuru Galaxy S3′ten az daha küçük olması. Galaxy S3′ün kusuru ise iPhone 5′in “yarı fiyatı”nda olması.

Ortalama bir maaş fiyatında olan Galaxy S3′ü Türkiye’deki Android kullanıcılarının yarısına yakını satın almış. Bu ortalamanın tam olarak 2 misli de iPhone serisinden telefon satın alanlar var.

iPhone 5′in şurası ve burası az daha iyiyken, Galaxy S3′ün şusu ve busu daha iyi. “Alo diyor mu, bana yeter.” diyenler daha az olduğu müddetçe bu telefonların akılsızca sadece radyo – müzik dinlemek için ve sosyalmedyada gezinmek için kullanılarak “akıllı telefon” olarak nitelendirilmesi pek akıllıca değil.

Peki bu akıllı telefonları ülkemizde kimler alıyor?
•Türkiye’de sigortalı çalışan sayısı 11 milyon 257 bin kişi.
•Türkiye’de asgari ücretli çalışan sayısı 5 milyon 129 bin 623.
•Türkiye’de sigortasız çalışan kişi yaklaşık 4 milyon.
•Türkiye’de yılda ortalama 6 milyon adet yeni akıllı telefon satılıyor.

Bu telefonları kimlerin aldığını yukarıdaki rakamlardan kestiremedik. Şurası bir gerçek ki kişiler yılda ortalama 1 maaşlarını (bazıları ise 2 – 3 maaşını) bu telefonlara yatırıyorlar.

iPhone 4, 4S ve 5 modeliyle Samsung’un Galaxy S, S2 ve S3 modelleri kıyaslandığında bu telefonların teknik özelliklerinin satış fiyatlarının belirlenmesinde aslında rol oynamadığı kanısına varabiliriz. Ülkenin üçte biri yoksul, üçte biri fakir üçte biri ortadirek iken zengin oranı on bindelik dilimdeyken fiyatları 1 ila 3 maaş arasında değişen bu telefonları teknik olarak kimlerin alabileceğini kestiremedim.

*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Apple 707 Milyon Dolar Daha İstiyor
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2012, 13:50:47 »

Apple ve Samsung arasındaki patent savaşı, Güney Koreli elektronik devinin çarptırıldığı bir milyar dolarlık tazminata rağmen durulmuş değil. Apple, en büyük rakibinden ikinci kez tazminat koparmak için yeniden mahkemeye gitme kararı aldı.

ABD’nin San Jose kentinde Ağustos ayı sonunda sonuçlanan patent davasında, federal mahkeme Samsung’un akıllı telefon üretimiyle bağlantılı yedi patentten altısını ihlal ettiğine ve Apple’a bir milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar vermişti.

Samsung, temyize giderek patent davasının yeniden görülmesini isterken, Apple, bir milyar dolarlık tazminatla yetinecek gibi görünmüyor. ABD’li elektronik devi, mahkemeye başvurarak Samsung’dan 707 milyon dolar daha talep etmeye hazırlanıyor. Öte yandan hukukçular yeni bir dava açılması halinde Samsung’un üç milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalabileceğini ifade ediyor.

İDDİALAR DOĞRU ÇIKTI

Güney Kore gazetesi Korea Times, hafta içinde verdiği haberde, Apple’ın yeniden mahkemeye gideceğini ve üç milyar dolar daha tazminat isteyeceğini öne sürmüştü. iPhone 5’in tanıtılmasının ardından ortaya atılan iddia, en son gelişmeyle doğrulanmış oldu.

Android ile olan ittifakında akıllı telefon piyasasında büyük bir pay elde eden Samsung, ABD piyasında da birinciliğe oturmasının ardından Apple’ın amansız yasal hamleleriyle karşı karşıya kaldı.

Ağustos ayındaki davanın sonunda Samsung’un 26 mobil cihazının Apple ürünlerinden kopya edilmiş olduğuna karar verildiği gibi, aralarında İngiltere, Avustralya ve Güney Kore’nin de bulunduğu 10 ülkede Samsung ürünlerinin yasaklanma ihtimali bulunuyor.

Apple,San Jose’deki mahkemeye yaptığı en son başvuruda, “Samsung akıllı telefon piyasasında milyarlarca dolar elde etmek ve pazar payını artırmak için bilinçli olarak patentlerimizi ihlal etti. iPad ve iPhone’a ait sanayi tasarımları, grafik kullanıcı arabirimleri ve dokunmatik ekran yönlendiricileri teknolojisi çalındı” iddiasında bulundu.

Son Jose Federal Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh, ilk olarak her iki şirketin ifadelerini dinleyecek. Samsung, Ağustos’taki davanın yeniden görülmesi için yaptıkları başvuru reddedilmesi halinde temyize gideceklerini belirtti.

teknoloji
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı osmanlı

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 379
 • Okula hayır, Açık lise kolejlerine evet.
Ynt: Samsung ‘tan Apple a Şok Hediye
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2012, 20:20:53 »
Apple ayfonu ilk çıktığı günden beri kullanıyor(d)um. Bu apple ve steve jobsa aslen gıcık oluyorum. Geberdi de kurtulduk umarım. Zamanında pc ler dos iken bizler dos, basic, cobol, pascal ve dahi turbo C kullanmay bilirken, bilgisayar kullanmak marifet sayılırdı. Bu steve denen hergele çıktı apple machintoshları icat etti ve piyasaya sürerek, windows benzeri bir işletim sistemine sahip ve ilk defa mouse olan bir masa üstü biligsayar icat etti. O vakit demişti ki, bu bilgisayarı 4-5 yaşında ki çocuğun bile kullanabileceği bir basitliğe indireceğim ve yaygınlaştıracağım diye. Bizde gülmüştük, bu adam amma sallıyor diye. Lakin bırakın pc yi telefonu bile ayfon ile ortalık malı etti. Kızılay çadırı gibi dağıtıldı her önüne gelenin elinde bir adet var artık.
  Yukarıda gelir dağılımına bakarak kim alıyor bunu demiş arkadaşımız. Haklı, bu şebek(e)ler 24 ay kontratlı dağıtırlarsa millet bedava gibi alıyor.
  Neymiş efendim karizma imiş, kaliteli gösteriyormuş zart zurt. Bu mantık için ayfon, s3 alanlara gıcık oluyorum. Bu sebeble de ayfonu kullanmıyorum.
Devrimci akıla sahip olanlar, luciferin yeni dünya düzenini yemezler...

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Samsung jüriye fena salladı!
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2012, 12:17:26 »
Samsung jüriye fena salladı!

Samsung, Apple'ın patent davasında kendi aleyhine karar veren jüriye fena salladı...
 
Samsung, Apple'ın ABD'de kazandığı davada jürinin verdiği kararın yanlış olduğu iddiasıyla yeni bir dava açmak hazırlığında.
 
Samsung'un dava dosyası henüz hazır olmasa da ortaya çıkan bilgilere göre Güney Kore'li firma, davasında jürinin kötü yönetimini öne sürmeye hazırlanıyor. Samsung, jüri üyelerinin taraflı davrandığını veya bilgileri davadan değil medya raporlarından elde ettiklerini iddia ediyor.
 
Jürinin sözcüsü Velvin Hogan'ın ise kendine ait bazı patentlerinin bulunduğu biliniyor ve iddiaya göre Hogan, diğer jüri üyelerine yardım etmek için kendi patent tecrübelerini kullanmış bulunuyor. Hogan, davadan sonra yapılan röportajlarda da bunu kabul ediyor. Bunun doğru olmadığını düşünen Samsung'a göre, kararını fazlasıyla çabuk veren jürinin hasarı hesaplarken yaptığı bazı tutarsızlıklar da var.
 
Samsung'un dosyasına göre yeni bir davaya ihtiyaç duyulmasının diğer bir nedeni ise '915 numaralı patent hakkında jürinin verdiği karar. Şirkete göre jürinin Ace, Intercept ve Replenish cihazlarının '915 patentini çiğnemediğin, kalan cihazların ise çiğnediğinin söylenmesi tutarsızlık oluşturuyor. Samsung'a göre patenti ihlal etmeyen Ace Intercept ve Replenish, diğer cihazlarla aynı Android sürümünü kullanıyor.

teknoloji
*~*~* TUĞRA *~*~*