Gönderen Konu: 'Sanal Güven Timleri' internette devriye gezecek  (Okunma sayısı 2057 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7479
'Sanal Güven Timleri' internette devriye gezecek
« : 22 Mart 2010, 03:01:31 »

İnterneti 7 gün 24 saat takip edecek 'Sanal Güven Timleri' geliyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, hızla artan sanal dolandırıcılığın önüne geçmek için tim kuruyor. 3 vardiya çalışacak ekipte yer alacak polisler, üniversiteli ve doktorasını yapanlar arasından seçilecek.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, internet kullanımına paralel hızla artan sanal dolandırıcılığı bitirmek için önemli bir adım atıyor. Tebdili kıyafet görev yapan ve kapkaçı bitirme noktasına gelen güven timlerinin bir benzeri internette de 7 gün 24 saat suçlu kovalayacak. 'Sanal Güven Timleri' adı verilen birim, internet ortamında sanal devriye atarak dolandırıcılara göz açtırmayacak. 3 vardiya halinde görev yapacak polisler, üniversite mezunu ve doktorasını yapmışlardan seçilecek.

Türkiye Bankalar Birliği, proje için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne hem teknik eleman verecek hem de 4 milyon liralık maddî destek sağlayacak. Kurulacak sistemle internet güvenliğinin artırılmasının yanı sıra e-ticaret hacminin de genişletilmesi planlanıyor. Projeyle ilgili Zaman'a bilgi veren İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, birçok vatandaşın güvenilir olmadığı düşüncesiyle internette alışveriş ya da ticaret yapmadığını, bu durumun ticaret hacmini de düşürdüğünü söyledi. Yeni sistemle internetten alışveriş ve ticaretlerde istismarların bitirileceğini belirten Emniyet Müdürü Çapkın, yaklaşık bir yıl içerisinde kurulacak yeni birimde Türkiye Bankalar Birliği'nden de elemanların olacağını söyledi. Tüm bankalarla da koordinasyonlu çalışma yürütüleceğini ifade eden Çapkın, muhtemel sanal suçlara karşı ortak bir güvenlik sistemi oluşturulacağını kaydetti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdür-lüğü'nde faaliyete geçecek birimle internet güvenliği konusunda uluslararası eşgüdüm de sağlanacak. Toplumda henüz internet kültürünün oluşmadığına dikkat çeken Bilişim Şube Müdürü Turan Odabaş, aileler ve çocuklarına yönelik de bilgi güvenliği notu dağıtılarak, bilinçlendirilmelerinin sağlanacağını ifade etti. İnternetin belli kategorilere ayrılarak özellikle forum sitelerinde, sosyal paylaşım ağlarında ve suça yönelik sitelerde takipler yapılacağını anlatan Odabaş, 24 saat boyunca 3 vardiya halinde üniversite ve doktora mezunu polislerin görev yapacağını belirtti.

zaman

Çevrimdışı ayzerresi

 • okur
 • *
 • İleti: 75
Ynt: 'Sanal Güven Timleri' internette devriye gezecek
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2010, 17:43:31 »
güzel birşey olur...iyi düşünmüşler..bu arada paylaşım için teşekkürler..
"Ben BeN" DiYeReK sÖzE bAşLaMa nE oLuRsUn...
 " bEn BeN "DeDiKçE sEn YoK oLuRsUn....

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7479
Sanal dolandırıcılıktan nasıl korunursunuz?
« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2010, 02:56:04 »
İnternette alışveriş yapmanın güvenli olduğu söylense de, herhangi birinin sizi dolandırmaya kalkışabileceği ya da kişisel bilgilerinizi çalma girişiminde bulunabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bunun önüne geçebilmeniz için kredi kartı ve kimlik bilgilerinizi korumanız son derece önemli.

Ehow.com sitesinde yer alan habere göre, sanal dolandırıcılıktan kurtulmak için şunları yapmalısınız;

Birinci adım: Posta kutunuza düşen her e-postayı ve özellikle de garip mesaj satırı içerenleri açmayın. Tanımadığınız bir şirketten gelen postayı açarsanız bile, herhangi bir finansal bilginizi paylaşmayın. Ayrıca, herhangi bir bankadan "Bilgilerinizi güncellemeniz gerekiyor" gibi bir mail alırsanız, bunlara güvenmeyin ve kesinlikle içindeki linklere tıklamayın.

İkinci adım: İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız zaman tanıdığınız, güvenilir şirketlerden yapın. Bu sitelerde ulaşabileceğiniz telefon numarası ya da adres olup olmadığına dikkat edin. Her sitenin kredi kartı bilgilerini nasıl koruduğunu açıklayan gizlilik politikası vardır. Eğer şüpheleriniz varsa, öncelikle müşteri hizmetlerini arayın. Kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapmanız gerekiyorsa, doğum günü ya da evlilik yıldönümü gibi özel tarihleri kullanmayın. Harfleri ve sayıları karıştırarak bir şifre oluşturun. Farklı internet sitelerine ait kullanıcı adlarını ve şifrelerinizi bir not defterine kaydedin.

Üçüncü adım: "Evden çalışın" ya da "Ek iş sunuyoruz" gibi maillerden uzak durun. Çünkü bu mailler dümendir. Sosyal güvenlik numaranızı, kimlik numaranızı ya da herhangi bir kişisel bilginizi bu kişilere göndermeyin.

Dördüncü adım: Yasa dışı kullanımlar için banka hesapları ve kredi kartı eksterinizi iyice kontrol edin. Bu işlem tüm harcamaları ve ödemelerin doğru olup olmadığını anlamak için özellikle önemlidir. Bazen internet üzerinde aylık kampanyalı hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ancak iptal ettirmeyi unutursanız ücreti sonraki ay kredi kartınızdan kesilir, yurt dışındaki herhangi bir şirketle bu gibi bir durumla karşılaşırsanız yasalardaki farklılıklar sebebiyle paranızı geri alabilmek için oldukça büyük bir zahmete katlanmanız gerekecektir. Sahte bir ödeme ya da harcama görünen hesabınızı veya kredi kartınızı bir daha böyle bir durumla karşılaşmamanız için iptal ettirin.