Gönderen Konu: Kabirde sual sorulmayacak kimseler  (Okunma sayısı 1557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı belya

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 107
  • Net'i Süzüyorum..
Kabirde sual sorulmayacak kimseler
« : 26 Mart 2014, 13:45:59 »

Münkirler ve mudiller her ne kadar inkar etselerde ehli sünnet akaidine göre kabirde ölenler sual ve sorgu aşamasından geçeceklerdir.

Bu sıkıntılı dönemde sual ve cevaplara doğru cevap verenlerin kabirleri cennet bahçelerinden bir bahçe olacakken, veremeyenlerin kabri ise cehennem çukurlarından bir çukur olacaktır. Peki kabirde kimlere sual olunmayacak?

Kabirde suâl olunmayan bazı kimseler şunlardır:

•  Peygamberler.
•  Şehitler.

Şehitler de iki kısımdır:

1-     Dünya ve âhirette kendilerine  şehit hükmü verilenler ki bunlara "şehîd-i hükmî" denir.  Bunlar, Malını, ırzını, nefsini ve diğer Müslümanları müdafaa ederken öldürülen her Müslüman şehittir. Hadîs-i Şerîfde bunlara kabir suali olunmayacağı bildirilmiş, "-O şehîde suâl olunmaz-, zira başı üstünde parlayan kılıçlar imtihan olarak ona yeter" buyurulmuştur. Bu şehitler yıkanmadan yalnız namazları kılınıp elbiseleriyle defnolunurlar.

2-   Âhiret hükmü itibariyle şehit sayılan Müslümanlardır ki bunlara da "şehîd-i hakîkî" denilir.

Suda boğulan, ateşte yanan, bina altında kalan, veba, ishal, sıtma hastalıklarından biri sebebiyle, akrep sokmasiyle ölen, nifas halinde veya gurbette veya ilim yolunda veya Cuma gecesinde vefât eden Müslüman da bu hükümdedir.

Yine veba gibi salgın hastalık zamanında başka bir şeyden ölen de - eğer ecrini Allâh'dan umarak sabrederse- böyledir. Bunlar dini vazifelerine riayetkar kimselerden iseler ahiret bakımından hakiki birer şehittirler. Fakat dünya hükmü itibarıyla şehit sayılmadıklarından yıkanıp namazları kılındıktan sonra defnolunurlar.

•  Murâbıtlar: İslâm hududunda nöbet bekleyen gaziler.Hadîs-i Şerîfde: "Murâbıttan başka bütün ölülerin amelleri mühürlenir, zira murâbıtın; düşman hududunda nöbet bekleyenin ameli kıyâmet gününe kadar devam eder, kabirde sual meleklerinden de emîn olurlar" buyuruldu.

• Sıddîklar, çocuklar, her gece Tebâreke sûresini okuyanlar ve ölüm hastalığında İhlâs Sûresi'ni okuyanlara da kabirde sual sorulmaz.
Bilgi paylaşıldıkça güzel değil midir ?