Gönderen Konu: Sıra dışı tatil rotaları  (Okunma sayısı 4696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7482
Sıra dışı tatil rotaları
« : 26 Ağustos 2012, 07:21:30 »

Sayfada gördüğünüz fotoğraflar için aklınızdan 'Bunlar gerçek mi?' sorusu geçmesin. İnanılması biraz güç ama hepsi dünya üzerindeki doğa harikaları. Tatili bayram ertesine bırakanlardansanız bu alternatifler işinize yarayabilir.

Yaz aylarının son demlerindeyiz. Kimileri tatilini yapıp işinin başına dönse de bazıları var ki henüz bir yılın yorgunluğunu üzerinden atamadı. Tatili bayramın ertesinde düşünenler için dünyanın farklı köşelerinden sıra dışı gezi rotaları düzenledik. İçlerinde öyle ilginç yerler var ki sadece fotoğraflarına bakmak bile keyif veriyor. My Modern Met isimli internet sitesi bu keyfi bizzat yerinde yaşamak isteyenler için Japonya, Vietnam, Çin, Polonya ya da Fransa'nın doğa harikalarından birkaç alternatif derlemiş.


Hitachi Seaside Park, Japonya

Yorgunluğunuzu gidermek için...

Çiçeklerle kaplı yolların arasında yürümek bazılarının yorgunluğunu giderebilir. Siz de böyle düşünüyorsanız hemen harekete geçmelisiniz. Japonya'daki Hitachi Seaside Park'ta engebeli tepelerin tamamı farklı mevsimlerde tonlarca çiçekle kaplı. Baharda, şeffaf mavi yapraklı milyonlarca mavi nemophilias lale, gül ve zinya çiçeğini bulacaksınız. Sonbaharda giderseniz, kochi (ateş tohumu, yaz selvisi ya da yanan çalı olarak da bilinir) yani parlak kırmızı bir renk alan dikenli çalılardan oluşan bir manzara karşılar sizi.


Aşk Tüneli, Ukrayna

Demiryolu mu, doğa harikası mı?

Ukrayna'da Kiev yakınlarında bir demiryolu hattı... Aslına bakarsanız bu muhteşem manzarada trenler günde üç kez sunta fabrikasına kereste taşıyor. Ancak son yıllarda özellikle de baharda yerli turistlerin uğrak yeri olmuş. Ağaçların gölgesinde yol boyunca kapalı kemer şeklini oluşturan manzara 'acaba gerçek mi?' sorusunu düşürüyor akıllara. Masallarda anlatılanların içinde yaşamak için eğer imkânınız varsa biraz acele etmelisiniz. Zira birçok turist tüneli henüz keşfetmedi.


Çeltik tarlaları, Çin

Soyut resim değil, çeltik tarlaları!

Çizilebilse ancak bu kadar muhteşem olabilirdi. Ne olduğunu anlamaya çalışıyorsanız fazla düşünmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü tahmin edilmesi hiç kolay değil. Bu manzara Çin'deki çeltik tarlalarından. Ülkenin uzak güneybatı bölgesindeki pirinç tarlaları kırmızı topraklı dağların üzerine kurulu. Soyut desenler oluşturduğu için genellikle 'toprak heykel' olarak anılıyor. Yuanyang'ın 10 bin yıl önce insanların çıplak elleriyle hazırladığı dünyanın en geniş pirinç terasları olduğu iddia ediliyor. Bugün hâlâ kullanımdaki tarlaları görmek istiyorsanız çeltik ekimine hazırlanmak için sulanan nisan ile aralık arasındaki zaman dilimini tercih etmelisiniz.


Lavanta tarlaları, Fransa

Mor dünyada muhteşem koku

Lavanta çiçeklerinin mor dizileri böyle bir manzaraya sahipken kokusu nasıldır ki? Haziran sonundan ağustosa kadar Provence'ta iki ana alan, Plateau de Sault ve Plateau de Valensole rüyadan çıkmış gibi görünen bu lavanta tarlalarına ev sahipliği yapıyor. Sanatçılar ve fotoğrafçılar için bu 'alışılmış yolların dışındaki' tarlalar mükemmelin ötesinde.


Hang Son Doong Mağarası, Vietnam

Dünyanın en büyük mağarası

Vietnam'ın Quang Binh bölgesindeki dağ nehri mağarası, 2009'da yerel bir çiftçi tarafından keşfedilmiş. 2,5 milyon yıl önce oluşan devasa mağarayı, yoldan çok uzakta ve ormanla çevrili olduğu için bulmak oldukça zor. 200 metre yüksekliği ve 138 metre genişliğiyle dünya rekorunun son sahibi Malezya'daki Deer Cave'in (Geyik Mağarası) iki katı büyüklüğünde.


Kaieteur Falls, Guyana

Görmeden önce sesi duyuluyor

Dünyanın en güçlü şelalelerinden biri olan Kaieteur Falls, Güney Amerika kıtasındaki Guyana'nın merkezinde bulunuyor. Gürleyen sesinin şelaleyi görmeden önce duyulabileceği söyleniyor. Saniyede 30 bin galon su, sisli ormanın ortasına uçurumun üzerinden fışkırarak akıyor. Yükseklik korkusu olmayanlar şelalenin tam üstünde durup aşağıya, büyük nehre doğru bakabilir.


Acarlar longozu, Sakarya

Suyun içindeki orman

Acarlar longozu, Sakarya'nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longoz (subasar) ormanı. Suların içindeki bu orman için dünyanın en büyük longozu olduğunu söyleyenler de var. Kış aylarında suları donmadığı için özellikle göçmen kuşların üreme ve kışlama alanı olma özelliğine sahip. Longozun Karasu kısmı yürüyüş yolu, restoran, sandal, deniz bisikleti, piknik ve park alanı gibi düzenlemeler yapılarak turizme kazandırılmaya çalışılıyor.Kurumuş tuz gölü, Bolivya

Gökyüzünde yürümek isteyenlere...

Yolunuz Bolivya'ya düşerse, gökyüzünde dolaşıyormuş hissi uyandıran yansıtıcı yüzeye sahip kuru tuz gölü arazisine mutlaka uğrayın. Su üzerinde yürüyormuş illüzyonu oluşturan arazi, yaklaşık 10 milyon m² yüzölçümüyle dünyanın en büyük kuru tuz gölü özelliğine sahip. Bu uçsuz bucaksız alanı deneyimlemek için, Uyuni'den Şili sınırına dört günlük bir araba yolculuğu yapmak gerekiyor. Devamında dev bir ayna sizi karşılamış olacak.


Taşoz, Yunanistan

Kayaların arasında doğal havuz

Gözlerden uzak, sakin, manzaralı bir mekân mı arıyorsunuz? Yolunuzu Yunanistan'daki Taşoz Adası'na çevirin ve Giola denen lagünü bulun. Burada kayaların içine oyulmuş doğal bir havuz var ve suyu denizden daha sıcak. Tertemiz mavi-yeşil sularda yüzmek ve manzarayı izlemek isteyenler için tercih edilesi bir yer.


Eğri orman, Polonya

Ağaçlar her zaman dik mi büyür?

Ağaçlar her zaman dik büyür diye düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyebiliriz. Zira Polonya'daki bazı ağaçlar 90 derecelik açıyla bükülmüş gibi. Ağaçlar, 1930'lu yıllarda dikilmiş ve ne insan ne de bir makine faktörüyle eğrilmediği incelemeler sonucunda belirlenmiş. 400 çam ağacından oluşan koruyu görmek istiyorsanız rotanızı Batı Pomeranya'ya çevirmelisiniz.


Blue Holes, Vanuatu

Mavi çukurda serinleyin!

Tertemiz, masmavi, berrak sular... Fiji'nin hemen batısında, Vanuatu'nun Espiritu Santo Adası'nda mavi çukur ya da gizli hazineler adası olarak da adlandırılan bölge serinletici bir yüzme havuzu işlevi görüyor. Tropik yağmur ormanlarıyla çevrili, beyaz kumlu plajlar, mağaralar ve mavi delikleri olan bu mavi çukurda şnorkelle (dalış borusu) gezi yapabilirsiniz.

zaman