Gönderen Konu: Sporu akşam yapmak daha faydalı  (Okunma sayısı 2497 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7482
Sporu akşam yapmak daha faydalı
« : 02 Aralık 2009, 02:06:55 »

Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Dursun Bostancı, sabahları spor yapmanın bilinenin aksine faydasının olmadığını belirterek, "Sporun vücudun müdafaa mekanizmasının aktif hale geldiği akşam saatlerinde yapılmasında fayda var." dedi.

Sporun sağlık açısından çok faydalı olduğunu kaydeden Bostancı, doğru ve yeterli solunum sağlayarak beyne ve tüm organlara yeterli oksijen taşınmasında etkili olduğunu ifade etti. Sporun terleme yoluyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunu kaydeden Bostancı, "Spor, deriye ve saça kan pompalayarak sağlıklı ve genç görünmenize yardımcı olur. Kasların kuvvetini ve dayanıklılığını artırır. Kalp ve yüksek tansiyon hastalıkları riskini azaltır. Daha kolay ve iyi uykuya katkı sağlar. Bunların dışında birçok faydaları var." diye konuştu.

Sabah yapılan sporun fayda sağlamayacağı uyarısında bulunan Bostancı, sporun vücudun müdafaa mekanizmasının aktif hale geldiği saatlerde yapılmasının faydalı olacağını dile getirdi. Bostancı, "Sabahları vücudun müdafaa mekanizmaları henüz aktif hale gelmemiştir. O yüzden biz sabahları çok spor yapılması taraftarı değiliz. İnsanın savunma mekanizmaları gündüz öğleden sonra ve akşama yakın zamanlarda aktif hale geliyor. Sabahları müdafaa mekanizması yeni uyanıyor olduğu için spor yapmanın çok faydası yok. Hatta zararı olabilir. O yüzden sporu öğleden sonra ya da akşama doğru yapmanın faydası var." şeklinde konuştu. Bostancı, sisli havada açık alanda spor yapılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

zaman

mazhar

  • Ziyaretçi
Ynt: Sporu akşam yapmak daha faydalı
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2013, 06:11:11 »
Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlikten ölüyor
09 Eylül 2013 Pazartesi 22:16
Dünyada fiziksel hareketsizlik nedeniyle her yıl 3,2 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye'de 2001 yılından bu yana 3-9 Eylül tarihlerinin Halk Sağlığı Haftasıolarak kutlandığı söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından bu yılın konusunun "Sağlık için hareket edelim" olarak belirlendiğini ifade eden Özcebe, fiziksel aktivitenin, vücudun enerji harcaması gerektiren hareketleri olarak tanımlandığını bildirdi.
Özcebe, "dünyada fiziksel hareketsizlik nedeniyle her yıl 3,2 milyon kişinin yaşamını kaybettiğini" vurgulayarak, yürümek, bisiklete binmek, spor yapmak gibi düzenli aktivitenin insan sağlığı açısından çok yararlı olduğunu, Hareket etmenin, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, bağırsak ve meme kanseri ile depresyon görülme riskini de düşürdüğünü ayrıca kemik kırıkları ve vücut ağırlığının artmasını da önlediğine işaret etti.
Hareket etmenin yüksek tansiyon riskini de önemli ölçüde azalttığının altını çizen Özcebe, bu nedenle düzenli fiziksel aktivite yapılması gerektiğine dikkat çekmek için farkındalığın artırılması gerektiğini dile getirdi.
Habervaktim.com