Gönderen Konu: Şu bostan korkulukları meselesi...  (Okunma sayısı 57663 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaman_1453

 • Ziyaretçi
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #15 : 12 Temmuz 2009, 01:55:44 »

Arada arşivleri hatırlatmak iyi oluyor.
Sağolunuz .......

Çevrimdışı turk_ay

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 194
  • Yavuz Sultan Selim (Hadim-ül Haremeyn)
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #16 : 13 Temmuz 2009, 16:45:38 »
Allah razı olsun Muhteşem bir yazı o bahsettiğiniz kaynağa da ulaşmam mümkün olur inşAllah. Şahsi yorum yapmak hoş değil belki ama tam aradığım ya da takıldığım bir konu bu. Ellerinize sağlık
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2010, 17:45:18 Gönderen: Tuğra »
Her açan senin gülün, hergünse benim günüm
Gözyaşı insan külüyse, her yakan insan sözü
Kıvılcım sözün özüyse, ayrılık yakar gözü
Tek gören gönül gözüyse, kelamım gönül sözüm

Yavuz Sultan Selim (Hadim-ül Haremeyn)

Çevrimdışı Buğulu Ay

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 237
 • varlığınıza şükretmeyenleri yokluğunuzla cezalndrn
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #17 : 20 Temmuz 2009, 20:16:57 »
yazı neden bilmiyorum bana biraz itici geldi sahibüzzamn diye bahsedilen Muhterem  zAat kutsallaştırılmaya çalışılıyorsa bunda onun suçu ne anlamıyorum. bunu anlayamıyorum neden diğer Allah dostlarının ismi zikredildiği halde sahibüzzaman yada bediüzzamanın ismi zikredilmiyor. Onun ardından gelenlerdeyse hata bu neden ona mal ediliyor. olayı açıklamak isteyen varmı bu yazıyı paylaşan kardeşimden özellikle bekliyorum!
BENİM DOĞRU SÖYLEMEM, BANA DOST BIRAKMADI. (Hz. Ömer r.a.)

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

الله هو ا لو لي

Çevrimdışı ta-rı

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #18 : 22 Temmuz 2009, 07:00:47 »
şu en son yazan arkadaşa cevap veren yok mu?
sahibüzzaman ismi bir künyedir,nasıl ki cumhurbaşkanı denilince bir kişi zikredildiği anlaşılırsa,aynı şekilde sahibüzzaman ismini zikretmek,onu yüceltmek müminlerin vazifesidir.açık açık kim olduğunu söylemek ise faideli olduğu kadar biliyorsunuz k nasip işidir,hidayet işidir.peygamberimizin hamisi bulunan amcası ebu talib:ben muhammedin hak ve son peygamber olduğuna inanıyorum,fakat kureyşin beni aşağılamayacağını,beni hakir görmeyeceğini bilsem gelir iman ederdim,dediğini biliyoruz.bu yüzden bizim gibi aciz kulların Allaha vasıl olabilmesi için evvela hidayete erdiren cenabı haktan hidayetimizi ve zamanın sultanı zatı şerifi bulabilmemiz için dua etmeliyiz.ecdadımızın kendilerinden sonra gelecek olan torunlarına şöyle duası olurmuş:ya rabbi soyumdan gelecek evlat ve evlatlarıma zamanın tasarruf sahibini bulmalarını nasip et!derlermiş,eğer ecdadımızdan duası makbul bir zat olmuşsa ki muhakkak bu duanın sırrı ortaya çıkacaktır.

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #19 : 22 Temmuz 2009, 19:28:13 »
yazı neden bilmiyorum bana biraz itici geldi sahibüzzamn diye bahsedilen Muhterem  zAat kutsallaştırılmaya çalışılıyorsa bunda onun suçu ne anlamıyorum. bunu anlayamıyorum neden diğer Allah dostlarının ismi zikredildiği halde sahibüzzaman yada bediüzzamanın ismi zikredilmiyor. Onun ardından gelenlerdeyse hata bu neden ona mal ediliyor. olayı açıklamak isteyen varmı bu yazıyı paylaşan kardeşimden özellikle bekliyorum!

Değerli kardeşim, yazıda Sahibüzzamanın kutsallaştırılması ve bunun kötü olduğu yönünde bir ifade yok.

Ayrıca sahibüzzaman=Bediuzzaman manasına gelebilecek bir ifade de yok.

Aslında siz konuya farklı bir yönden yaklaşmışsınız.

Sözkonusu yazı kısaca ifade etmek gerekirse şu sorulara cevap vermeye çalışıyor:

Herhangi bir yerin müntesibi olmayan biri için; "Herkes, benim şeyhim, benim üstazım en mükemmeli, tasarruf sahibi, bu zamanın sahibi diyor.Ama acaba hangisi doğru?

Bir yere bağlı olan biri için de : "Ben kendi üstazımın tasarruf sahibi olduğuna, zamanın sahibi olduğuna inanıyorum ama falanca zata bağlı olan da aynısını söylüyor.Acaba hangimizin ki doğru?"

gibi sorulara cevap vermeye çalışan bir makale.

Sahibüzzaman tekillik ifade etmekte.Yani zamanın sahibi tek kişi.Peki herkes neden o kişi benim bağlı olduğum zattır diyor ve bunu kanıtlamaya çalışıyor gibi kafa kurcalayan meseleleri, makalede özellikle renkli kısımlar çok güzel bir şekilde anlatmış.

Peki Sahibuzzaman tek kişi ise bu zamanın sahibi kimdir diye merak edenlere de şöyle diyebiliriz:

Eğer burada şu kişidir denilirse, bu sitenin birçok siteden farkı olmasındaki en büyük prensip olan "Site hiçbir özel cemaat ve topluluğa hitap etmiyor , o tür yazılar daha çok tefrikaya neden oluyor, bu nedenle de cemaatsel anlamda özele inen en küçük ifadelerin siteye yansıtılmaması gerekir" prensibini  delip geçmiş oluruz.(Ayrıca bkz :Biz Kimiz?, ve Site Kuralları-1-A.ve 1-B.Maddeler)

Çünkü isim vermek direk cemaatsel tartışmaların önünü açacaktır.Bana göre zamanın sahibi A zatıdır, ona göre B zatı.

Kaldı ki o mübareğe müntesip olabilmek nasip işi ise, ya nasibimizi arayacağız, ya da o nasip bizi birgün bulacak :)

-Belki de içimizden bir çoğu o Sahibuzzamana bağlı, ne mutlu onlara...

-Belki de içimizden bazıları birilerine bağlı ve gerçekten feyz almakta.Ama bağlandığı zat Sahibuzzaman değil. Onda görülen üstün haller Sahibuzzaman'ın etkisiyle olmakta.(Makalede geçen renkli ifadelerde olduğu gibi)

-Belki de içimizden bazıları hâlâ bir arayış içerisinde ve Sahibuzzamanı bulmak için can atmakta.

Bu durumda ilk gruptakiler ne kadar şükretseler, hamdetseler azdır, 2. ve 3. gruptakiler de Müminin en büyük silahı olan duaya sarılarak Sahibuzzamanın müntesibi olabilmek için dua etmeli.

« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2009, 20:37:44 Gönderen: Fatihan »

Çevrimdışı racül

 • Moderatör
 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1267
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #20 : 23 Temmuz 2009, 02:06:23 »
fatihan

cok güzel bi cevap olmus..

sana moderatörlük yakisiyor... &)
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #21 : 24 Temmuz 2009, 01:21:44 »
Abdülkadir-i Geylani Hazretleri bir cemaatin kurucusu değil(kurucu demek de pek yakışık almıyor  ama) Kadirilik Tarikatının Piridir.Yani cemaat değil tarikattir.

Cemaatler ise bu tarikatlerin birer kollarıdırlar.Mesela dünyada en fazla müntesibi bulunan tarikat Nakşibendilikdir ama hem Türkiye'de hem de dünyada var olan cemaatlerin büyük çoğunluğu Nakşibendilik ve diğer bazı tarikatların birer kollarıdırlar..(Bunu reklam amacıya yazmadık, sadece misal;araştırırsanız Nakşibendiliğin bu yaygınlığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz)

Abdülkadir-i Geylani Hazretleri sadece belli bir çevrenin sevip saydığı bir üstaz değil, bizzat o doğmadan evvel babasının rüyasına giren Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) de müjdelediği gibi Evliyalar arasında mertebesi en yüksek olan zattır.Hem Nakşiler, hem Kadiriler,  hem Yeseviler ne kadar Tarikat varsa Abdülkadir Geylani Hazretlerini sevip sayarlar.Hatta Nakşilerin bir kısmı Kadiri Hatmi dahi yaparlar.

Abdülkadir Geylaninin isminin bir yazıda geçmesi Kadirilik Tarikatı üzerine malumatlar verildiği anlamına gelmez yani özele inilmemektedir.

Abdülkadir Geylani Hazretlerinin ismi anılmış ama diğer zatlarınki anılmamış(ki bundaki kast şu an da Türkiye'de bilinen bazı zatlar ise) dersek yukarıda da yazmış olduğum gibi bizzat Efendimiz(s.a.av) tarafından derecesi en yüksek evliyaullah olan Abdulkadir-i Geylani Hazretlerinin bu mertebesine hürmetsizlik etmiş oluruz.

Kısacası o sadece özele hitap eden, sadece belli bir kesimin tekelinde olan bir zat değildir. Olaya o şekilde bakarsak burada ne İmam-ı Gazaliden bahsedebiliriz ne Beyazid-i Bestami'den Ne Bahauddin Nakşibendi Hazretlerinden ne de başka bir evliyaullahtan.Çünkü onların hepsi ehli tariktirler.Ayrımcılık yok.

Ama Türkiye'deki A cemaatinin Şeyhi, B cemaatinin şeyhi veyahut üstazları diyelim bunlar özelde sadece  belli grupların önemsediği zatlardır.A cemaatindeki birinin çıkıp B cemaatinin şeyhinden de feyizleniyorum o  da Mürşid-i Kamildir, zamanın sahibidir diyeni duymamışsınızdır herhalde.Diyorsa ki o kişi A dan B'ye transfer olmuştur :)Yazı tekrar tekrar ve çok dikkatli okunmalı, değerlendirmeler de heyecanlanmadan yazılmalı ki yazım hatalarının olmadığı mesajları rahatlıkla anlayabilelim. s4))
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2009, 08:38:21 Gönderen: Fatihan »

Çevrimdışı Buğulu Ay

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 237
 • varlığınıza şükretmeyenleri yokluğunuzla cezalndrn
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #22 : 24 Temmuz 2009, 16:09:53 »
saklamıyorum özellikle örnek olarak Bu Allah dosrunun cemaatine dair örnekler verilmesi hoşuma gitmedi.şU anda arayış içinde  olan biri olarak özellikle tek cemaatten bahsedilmesi onlarada dair şeylerden bahsedilmesi gerçekten beni rahatsız etti. açıklamalar için teşekkür ediyorum selametle..
BENİM DOĞRU SÖYLEMEM, BANA DOST BIRAKMADI. (Hz. Ömer r.a.)

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

الله هو ا لو لي

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #23 : 24 Temmuz 2009, 18:36:01 »
saklamıyorum özellikle örnek olarak Bu Allah dosrunun cemaatine dair örnekler verilmesi hoşuma gitmedi.

Kardeşim hangi Allah dostunun cemaatinden örnekler verilmiş.Hoşunuza gitmeyen tarafı neresi?Hangi tek cemaate odaklanılmış.Bakın o makalenin altında dahi şöyle bir not var.

Alıntı
Not: Yazıda hiç bir cemaat, tarikat ya da grubun reklamı yapılmamıştır. Olağan tasavvufi bilgiler hikaye tarzında aktarılarak bir iç dünya muhasebesi yapılmıştır. Yorumlarda da aynı hassasiyeti göstermeniz temennisiyle..

Bununla beraber aklınıza takılanları izah etmeye çalıştık.Bizim söylediklerimize mi inanacaksınız, yoksa içinizdeki gereksiz vesveselere mi?

Artık konunun izaha muhtaç bir tarafı yok.Lütfen...

Odaklanmamız gereken yerde değiliz şu an...

Bence siz X zatını sahibuzzaman olarak kabul etmişsiniz(odur veyahut değildir ayrı mesele) ve kabul etiğiniz kişinin adının alenen bahsedilmemesinden rahatsız oluyorsunuz  gibime geliyor.Ki bu son derece doğal bir psikolojidir, insan sevdiğini-saydığını hep ön planda görmek ister, gönlündeki sevgiden dolayı ister istemez savunma mekanizmaları devreye girer.Böyle düşünmenize karışmak haddimize değil ama işte site prensip ve kuralları.

Eğer bu düşüncem de yanılıyorsam da hakkınızı helal ediniz...
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2009, 18:38:51 Gönderen: Fatihan »

Çevrimdışı Buğulu Ay

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 237
 • varlığınıza şükretmeyenleri yokluğunuzla cezalndrn
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #24 : 24 Temmuz 2009, 19:57:01 »
herhangi bir cemaate mensub olmadığımı yazımda yazarak bana karşı bulunacağınız önyargının önüne geçmek istemiştim sanırım okumamışsınız. neyse Allah doğruları daha iyi bilir. selametle.. hakkım yok inş.
BENİM DOĞRU SÖYLEMEM, BANA DOST BIRAKMADI. (Hz. Ömer r.a.)

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

الله هو ا لو لي

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #25 : 24 Temmuz 2009, 20:19:02 »
herhangi bir cemaate mensub olmadığımı yazımda yazarak bana karşı bulunacağınız önyargının önüne geçmek istemiştim sanırım okumamışsınız. neyse Allah doğruları daha iyi bilir. selametle.. hakkım yok inş.

cemaate mensupsunuz demedim belki gönlünüzdeki sahibuzzaman adayı x zatıdır dedim.Birinin gönlünüze girmesi için  illaki cemaatten olmak gerekmiyor  :oops:

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #26 : 01 Mart 2010, 11:54:22 »
Yazıda kaynak olarak geçen kitap alıp okumak lazım.

El İbriz
Eş-Şeyh Abdülaziz Debbağ
Demir Kitabevi tarafından basılmış 2 cilt satışı halen var.

Bu tür kitapları okuduğumuzda, anlayabilmek için (idrak manasında) bir alt yapıya ihtiyaç var mıdır? Yoksa her türlü kitap okuyan, dini bilgileri sınırlı olan kişiler de anlayabilir mi?

Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana 

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #27 : 09 Kasım 2010, 17:45:39 »
Çok kıymetli bir yazı. Allah razı olsun.
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #28 : 10 Kasım 2010, 12:31:39 »
Yazıda kaynak olarak geçen kitap alıp okumak lazım.

El İbriz
Eş-Şeyh Abdülaziz Debbağ
Demir Kitabevi tarafından basılmış 2 cilt satışı halen var.

Bu tür kitapları okuduğumuzda, anlayabilmek için (idrak manasında) bir alt yapıya ihtiyaç var mıdır? Yoksa her türlü kitap okuyan, dini bilgileri sınırlı olan kişiler de anlayabilir mi?Altyapının faydası olur elbette ama olmasa da kişiye yanlışa sevkedecek bir durum olmaz zannımca.

Çevrimdışı Günbatımı

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2490
 • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Şu bostan korkulukları meselesi...
« Yanıtla #29 : 10 Kasım 2010, 18:00:06 »
Kaldı ki o mübareğe müntesip olabilmek nasip işi ise, ya nasibimizi arayacağız, ya da o nasip bizi birgün bulacak :)

-Belki de içimizden bir çoğu o Sahibuzzamana bağlı, ne mutlu onlara...

-Belki de içimizden bazıları birilerine bağlı ve gerçekten feyz almakta.Ama bağlandığı zat Sahibuzzaman değil. Onda görülen üstün haller Sahibuzzaman'ın etkisiyle olmakta.(Makalede geçen renkli ifadelerde olduğu gibi)

-Belki de içimizden bazıları hâlâ bir arayış içerisinde ve Sahibuzzamanı bulmak için can atmakta.

Bu durumda ilk gruptakiler ne kadar şükretseler, hamdetseler azdır, 2. ve 3. gruptakiler de Müminin en büyük silahı olan duaya sarılarak Sahibuzzamanın müntesibi olabilmek için dua etmeli.


Allah c.c. razı olsun, hepinizin hayır dualarını bekliyoruz. Kitap hakkındaki öneriniz için de teşekkürler kardeşim...

Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...


Hz. Mevlana