Gönderen Konu: SULTAN MURAT ŞEHİTLERİ  (Okunma sayısı 5898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BOZKURT-61

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 15
    • http://www.nihatmalkoc.siteleri.com
SULTAN MURAT ŞEHİTLERİ
« : 22 Haziran 2005, 18:05:32 »

SULTAN MURAT ŞEHİTLERİ
                                                                          M.NİHAT MALKOÇ

   Bu vatan öyle kolay elde edilmedi.Bedel ödedik her karış toprak için…Hem bu bedel parayla değil,insanın en kıymetli varlığı olan canıyla ödendi.
   Türk milleti Osmanlı’nın mirasını teslim alarak şerefle taşıdı ve bugünlere ulaştırdı.Zayıflamış,gücü tükenmiş,Batı’nın oyuncağı hâline gelen yorgun bir devletten yepyeni bir Cumhuriyet çıkaran bu millet,her türlü övgüye lâyıktır.
   Mehmetçik her devirde canını ortaya koyarak Türk’ün namus,şeref ve haysiyetini muhafaza etmiştir.Batılı devletlerce “Hasta Adam” olarak nitelendirilen devletimizin inşası ve bekası için oluk oluk kan akmıştır.Nice civanları toprağın kara bağrına gömmüşüz.İşte Türk’ün bu destanlaşan mücadelelerinden birisi de Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Sultan Murat Yaylası’nda yaşanmıştır.
Sultan Murat Yaylası,beş köyün ortaklaşa kurduğu merkezî bir yayladır. Adını Osmanlı padişahlarından 4. Murat'tan almıştır. Sultan 4. Murat'ın İran'a sefer yapmak üzere ordusuyla bu yöreden geçtiği ve cuma namazını burada kıldığı bilinmekte olup, namaz kıldığı yer muhafaza edilmektedir.
Sultan Murat Yaylası’na 1,5 kilometre mesafede bulunan Şehitler Tepesi’nde bir şehitlik bulunmaktadır. Şehitlikte 1916 yılında, Rus işgal kuvvetleriyle yapılan muharebe neticesinde şehit düşmüş olan bir subay, bir astsubay ve yetmiş erin mezarları bulunmaktadır. Aziz şehitlerimizi anmak maksadıyla her yıl 23 Haziran'da şehitleri anma töreni yapılmaktadır.Bu merasime binlerce vefakâr hemşehrimiz iştirak ederek kadirşinaslığını göstermektedir.
Trabzon İli Çaykara İlçesine 25 km mesafede olan ve Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısında bulunan Sultan Murat Yaylası’nda elektrik ve içme suyu bulunmaktadır. Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir.
Sultan Murat Yaylası’nda yaşanan mücadele dillere şayandır.Burada şehadet mertebesine yükselen yiğit erler,yurdun dört bir yanından gelmişlerdir bu yüksek rakımlı yaylaya…Onların tek bir emeli vardı: Yurdu düşmanın tasallutundan korumak ve kurtarmak…Çok büyük bedeller ödemişlerse de bu yüce gayelerine erişmeye muvaffak olmuşlardır.Bu cengâverleri,vaktiyle yazmış olduğum bir şiirde şöyle tavsif etmiştim:
“Bizdik dağı,taşı konuşturan at kişnemesiyle
Şehadet şerbetini içen bizdik Mehmed’im
Bizdik çağ açıp çağ kapayan imanın gür sesiyle
Allah Allah nidasıyla Hakk’a koşan bizdik Mehmed’im

Bizdik her karış toprağını sulayan kanıyla
Mahşeri canlandıran ordu bizdik Mehmed’im
Bizdik nefsin inadına alay eden canıyla
Kasırga,tayfun misali kopan bizdik Mehmed’im”
Mehmetçik budur işte!…Yurdu için yaşamasını da,ölmesini de çok iyi bilir.Verilen emri her halükârda hakkıyla ifa eder.Tarihimiz bunun emsalsiz örnekleriyle doludur.Çünkü bizim için hürriyet her türlü kıymetin fevkindedir.Hürriyet olmazsa namus tehlikeye girer.İnsanlar inançlarının gereklerini hakkıyla yerine getiremezler.Müslüman bir millet ehl-i sâlibin çizmesi altında yaşayamaz.Bu dinen ve vicdanen kabul edilebilir bir durum değildir.
Onun içindir ki Çanakkale’den,Edirne’den,Sivas’tan,Balıkesir’den ve yurdun dört bir köşesinden hiçbir zorlamaya maruz kalmadan gönül hoşluğu içerisinde Trabzon’un yüksek bir dağı(yaylası) olan Sultan Murat da bile 72 vatan evlâdı şehadet şerbetini hiç tereddüt etmeden kana kana içmiştir.
Böyle bir millet sevilmez mi?Böyle bir millet için ölünmez mi?Türk milletinin şerefli mâzisi gözlerimizin önünden geçtikçe gururlanıyoruz.Bizler de gerekirse o sahneleri yaşamaktan ve vatan için canımızı Hakk’a teslim etmekten asla çekinmeyiz.Çünkü biz ecdadımızdan böyle gördük.Bize de böyle yapmak düşer.
Birinci Dünya Savaşı’nda büyük bir mücadele örneği göstererek şehitlik mertebesine yükselen bu aziz vatan evlâtlarını şehadetlerinin 89. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.Ruhları şâd olsun.

mazhar

  • Ziyaretçi
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2014, 23:57:13 Gönderen: mazhar »