Gönderen Konu: Sünnete tam uygun namaz abdesti nasıl alınır?*  (Okunma sayısı 20312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı maslak

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 454
Sünnete tam uygun namaz abdesti nasıl alınır?*
« : 24 Haziran 2008, 23:06:27 »

sünnete tam uygun namaz abdesti nasıl alınır?
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2009, 00:25:09 Gönderen: duha »

Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: namaz abdesti
« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2008, 23:35:03 »
Abdest Nasıl Alınır
 
1. Mümkünse kibleye dönülür, yüksek bir yere oturulur, Eûzü ve Besmele çekilir.
2. Eller bileklere kadar üç kere yikanir. Parmaklar birbiri arasina geçirilerek hilâllenir. Parmaktaki yüzük oynatilarak altina su ulastirilir.
3. Besmele çekilerek agiza su alinir.
Varsa misvak kullanip, yoksa bas ve sehâdet parmagiyla disler ovalanir. Agiz üç defa çalkalanir.
4. Besmele çekilir, burna su verilir.  Oruçlu degilse su burnun yumusagina kadar çekilip, sol elle burun temizlenir. Bu is iki kere daha yapilir.
5. Abdeste kalb ile niyet edilip, Besmele çekerek avuca su alinip yüz saç bitiminden çene altina, yan taraflardan da kulak yumusaklarina kadar yikanir. Kaslarin alti islatilir. Bu is iki kere daha yapilir. Her yikamada yüz ovalanir.
6. Besmele çekerek sag kol dirsekle beraber ovalanarak yikanir.  Bu is iki kere daha yapilir. Sag kolda oldugu gibi, sol kol da üç kere yikanir.
7. Besmele çekerek sag elle basin dörtte biri mesh edilir.  Sonra sehâdet parmaklariyla sag ve sol kulaklar, basparmakla da kulagin arkasi meshedilir.  Elin bas ve isâret parmaklari hariç, diger üç parmaklar ile de boyun meshedilir.
Basin tamamini mesh sünnettir. Buna kaplama mesh denir.
Kaplama mesh söyle yapilir:
Evvelâ, iki el islatilir, bas ve isaret parmaklari ayri tutulup üç bitisik ince parmaklar birbirine yapistirilir. Iç taraflari basin önünde saçlarin baslangicina konulur. Bas ve sehâdet parmaklari ve avuç içi havada olup, basa dokundurulmaz. Iki el geriye dogru çekilerek meshedilir. Avuçlarin içi ile basin yan tarafi, arkadan öne dogru çekerek meshedilir. Sonra isaret parmaklari ile kulaklarin içi meshedilir. Basparmaklar da kulak arkasina konulup, kulak arkalari yukaridan asagiya meshedilir. Diger üç parmaklarin dis yüzleri ile de ense meshedilir. Bogaz meshedilmez.
8. Besmele ile sag ayagin ucundan yikamaya baslanir.  Ve ayak parmaklari sol elin küçük parmagi ile hilâllenir. Hilâllemeye sag ayakta küçük parmaktan, sol ayakta ise bas parmaktan baslanir ve alttan üste dogru çekilerek yapilir. Sag ayak gibi sol ayak da, besmele ile yikanir.
Abdestten sonra artan sudan ayakta ve kibleye karsi birkaç yudum su içilir. 1, 2 veya 3 defa “Kadr sûresi” okumak menduptur.
 
 Muhtasar ilmihal...
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2008, 19:27:59 Gönderen: fatihan »

Çevrimdışı maslak

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 454
Ynt: namaz abdesti
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2008, 12:05:28 »
teşekkürler.

Çevrimdışı afrah

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 475
Ynt: namaz abdesti
« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2008, 21:30:24 »
.....Eger bu yoldan dönmek kader ise,
o kader beni bulmadan Emanetini üzerimden al YARAAB....

Çevrimdışı Ferzin

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 240
Ynt: namaz abdesti
« Yanıtla #4 : 17 Temmuz 2008, 00:02:33 »
Peygamber Efendimiz s.a.v. buyuruyorlar ki;

"Bir Müslüman veya Mü'min abdest alır, yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak kazandığı günahların hepsi su ile veya suyun son damlası ile yüzünden dökülür gider. Ellerini yıkarsa, elleri ile tutarak kazandığı günah abdest suyu ile yahut suyun son damlası ile çıkar. Ayaklarını yıkadığında, ayakları ile kazanmış olduğu her günah abdest suyu ile veya suyun son damlası ile çıkar ki, o adam (Hukukullah'a müteallik küçük) günahlardan paklanmış olur."

Müslim rivayet etmiştir.

Çevrimdışı islam aşığı

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 11
Ynt: namaz abdesti
« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2009, 21:25:14 »
Bu bilgiler için rabbim herkesten razı olsun
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2009, 21:45:00 Gönderen: İsra »

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6599
Ynt: Sünnete tam uygun namaz abdesti nasıl alınır?*
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2010, 17:05:54 »
Peygamber Efendimiz s.a.v. buyuruyorlar ki;

"Bir Müslüman veya Mü'min abdest alır, yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak kazandığı günahların hepsi su ile veya suyun son damlası ile yüzünden dökülür gider. Ellerini yıkarsa, elleri ile tutarak kazandığı günah abdest suyu ile yahut suyun son damlası ile çıkar. Ayaklarını yıkadığında, ayakları ile kazanmış olduğu her günah abdest suyu ile veya suyun son damlası ile çıkar ki, o adam (Hukukullah'a müteallik küçük) günahlardan paklanmış olur."

Müslim rivayet etmiştir.

Teşekkürler.
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Sünnete uygun abdest alırken ne zaman niyet ediyorsunuz?
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2016, 02:50:18 »
"Euuzü billâahi mineşşeytaanir raciym Bismillâahi'r- rahmâani'r - rahıym"

(قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مِفْتَاحُ الْجَنَّةِ الصَّلَاةُ وَمِفْتَاحُ الصَّلَاةِ الْوُضُوءُ. (ت

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:
“Cennetin anahtarı namaz, namazın anahtarı da abdesttir.”
(Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)
Namazın Anahtarı: Abdest


Abdestin farzları dörtdür:

1- Yüzünü (alnının başlangıcından çenesinin altına ve bir kulağının yumuşak yerinden diğer kulağının yumuşağına dek) yıkamak
2- Ellerini kollarına doğru dirsekleri ile beraber yıkamak.
3- Başının dörtte birini mesh eylemek, yani yaş elini sürmek.
4- Ayaklarını topukları ile yıkamak.


Sünnet üzere abdest şöyledir:
Besmele ile ellerini bileklerine kadar üç kere yıkar. Mümkünse dişlerini misvâkladıktan sonra ağzını ayrı ayrı su ile üçer kere çalkalar. Sonra burnuna ayrı ayrı su çekip sümkürerek üç kere yıkar. Sonra abdest almaya kalbiyle niyet eder ve âzâların yaşlıkları kuruyacak kadar ara vermeden sıra ile üçer kere yıkar, başını bir kere mesheder.

Âzâları ilk yıkamak farz, ikinci ve üçüncüsü sünnettir. Üçten fazla yıkamak mekruh veya haramdır.

Başının tamamını (kaplama) meshetmek, elinin ve ayak parmaklarının ve sakalının aralarını hilallemek, kulaklarının içini şehâdet parmağının ucu ile ve ardını başparmağının içi ile mesh etmek sünnettir.

Kulaklarını mesh ettikten sonra elinin üç parmağının arkası ile -boğazı değil- ensesini mesh etmek ve ellerini ve ayaklarını sol el ile yıkarken sağından başlamak, ağzına ve burnuna suyu sağ eliyle vermek ve burnunu sol eliyle sümkürmek müstehabdır.

Abdestin âdabı:
Abdest alırken mümkünse kıbleye dönmek, her âzâsını besmele ve kelime-i şehâdetle yıkamak, özürlü değilse abdesti vakit girmeden almak, abdestten sonra salevât okumak ve “Allahümmec’alnî mine’t-tevvâbîn vec’alnî mine’l-mütetahhirîn vec’alnî min ıbâdike’s-sâlihîn vec’alnî mine’llezîne lâ havfün aleyhim velâhüm yahzenûn” deyip Kadr (İnnâ enzelnâhu) sûresini okumak.

Abdest alırken abdesti bozan bir şey olursa yeniden başlamak îcâp eder. Abdest aldıktan sonra tıraş olsa ve tırnak kesse yerlerini yeniden mesh etmek ve yıkamak îcâp etmez.

( 17 Ocak 2016 Pazar, Fazilet Takvimi Arkası )