SADAKAT MEDRESESİ > HOCA - TALEBE MÜNASEBETLERİ

Talebeye emir verirken ölçülü olmak

(1/3) > >>

Miftahulkuluub:
   Talebenin verilen emre kolaylıkla  itaat etmesi için emrin bazı hususiyetler taşıması ve emri verenin da bazı hususlara dikkat etmesi icabeder.
   1- Hoca, talebeden yapmasını istediği şeyi kendisi yapmalı, yasaklara da önce kendisi uymalıdır. Hatta o kadar ki hoca bütün kötülüklerden uzak durmalıdır. Zira o, bir derste olmasa bile bir başka derste bunların kötülüğünden bahsedecektir. Talebe, “Yapmayın” dediğini yaparken gördüğü hocayı taklid edecek, “kötü bir şey olsa hoca yapmaz.”, diyecektir.
   2- İtaati gerektiren emir ve yasaklar söz kalabalığına boğulmamalı, emirler sükunetle ve az söz sarfı ile ifade edilmelidir.
   3- Emirler menfi değil müsbet olmalı, “Bunu yapma” yerine “Şunu yap” tarzında olmalı, seviyeye göre verilen emirlerin sebepleri hakkında kısa da olsa açıklama yapılmalıdır.
   4- Emirler makul ve yapılabilir cinsten olmalıdır. Zihni çalışmalar, bedeni faaliyetlerden daha güç, daha yorucudur. İcrası mümkün olmayan emirlere itaat etmemek için haklı bir vesile bulan talebeler, icrası mümkün olan emirlere itaat etmemek için bahane aramaya alıştırılmış olurlar. Emirler çocuğun kabiliyet sınırlarını aşan cinsten olmamalı, verilen emirleri çocuklar mutlaka yerine getirmeli. Bu sebeple emri vermeden önce iyice düşünmeli, icrası zor veya şüpheli ise o emri tebliğ etmemelidir.
   5- Ayrıca emirler birbirine zıt veya uygunsuz da olmamalıdır. Başka başka emirler veren veya emirleri birbirne uymayan bir hoca sözünü dinletemez.
   6- Emirler iyice anlaşılmalıdır. Manası iyice anlaşılmayan bir emir icra edilemez. Aslında bundan emri veren mes’uldur. Böyle manası anlaşılmayan birkaç emir icrasız kaldığında itaatsizlik, alışkanlık haline gelir.
   7- Emirler verilirken sinirlilik alametleri gösterilmemelidir. Bu hal emirlerin doğru olmadığı hissini uyandırabilir. Emir verirken ses tonunda bir ahenk, yumuşaklık ve kararlılık olmalı, hareketlerimiz kaba olmamalıdır.
   8- Emirler hiçbir zaman ceza ile birleştirilmemelidir. “Şöyle yapınız, yapmayanlar şu cezaya çarpılır.”, şeklinde bir emir uygun düşmez. Dolayısıyla emirler tehditsiz verilmelidir. Sık sık tehdit eden ve bu tehdidi yerine getirmeyenlere karşı çocuk kayıtsız kalır.
   9- Emirler az ve öz olmalıdır. Azı çoğaltmak daima mümkündür. Fakat ilerisini düşünmeden bir sürü emir vermek, yapılmadığını görünce de bir kısmından vazgeçmek kötü neticeler verebilir. Hem otoriteyi, hem de emirlerin ciddiyet ve değerlerini ortadan kaldırır.
   10- Emirler bütün talebelere verilmelidir. Talebelerin bir kısmına uygulanıp, bir kısmına uygulanmayan emirler adalete aykırıdır. Bu tip yanlış bir tatbikat huzursuzluk sebebidir.
   Hasılı hoca emri vermeli, fakat önce kendisi yapmalıdır. Çünkü kendisinden istenen davranışların herkesçe bilhassa emri veren tarafından yapıldığını gören bir kimse kolay kolay itaatsiz olamaz.

Arşiv- Emir itaat münasebeti

hmd:
Rabbim hakıkı hizmet ehli olmayı nasip eylesin .. muhabbetle...:)

-SüHaN-:

--- Alıntı yapılan: hmd - 24 Şubat 2009, 14:22:03 ---Rabbim hakıkı hizmet ehli olmayı nasip eylesin .. muhabbetle...:)

--- Alıntı sonu ---

Amin..

Hz.Allah razı olsun .. Teşekkür ederim..

ihvan:

--- Alıntı yapılan: hmd - 24 Şubat 2009, 14:22:03 ---Rabbim hakıkı hizmet ehli olmayı nasip eylesin .. muhabbetle...:)

--- Alıntı sonu ---

adilcevaz:
aslında ögrendigimiz bu kaideler aile içersinde ev ortamındada geçerli kurallar..cenabı hak cümlemize kıymet bilenlerden olmayı nasip etsin ...elinize saglık...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek