Gönderen Konu: TED Konferansları (Technology, Entertainment, Design)  (Okunma sayısı 12002 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

TED Konferansları


TED (İngilizce: Technology, Entertainment, Design), her iki yılda bir Kaliforniya, Monterey'de düzenlenen bir konferanstır.
Bu konferansın varoluş amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır. İlk olarak 1984 yılında hayata geçirilen fikir, 1990 yılına kadar yaşanan kesintinin ardından aralıksız devam etmektedir.

TED, kâr amacı gütmeyen özel Sappling Vakfı'nın sahip olduğu, “Yaymaya Değer Fikirler” | "Ideas Worth Spreading" i yaymak amacı ile kurulmuş küresel konferanslar serisidir. TED başlangıçta 1984 yılında bir kereye mahsus bir etkinlik olarak düzenlenmiş fakat 1990'dan itibaren Monterey, Kaliforniya'da yılda bir kez düzenlenmeye devam edilmiştir.

TED'in önceleri vurgusu, cazibe merkezi olan Silikon vadisi ile uyumlu olarak, büyük oranda teknoloji ve dizayn konularında olmuştur. Etkinlikler şu anda ABD'de Long Beach ve Palm Springs'te gerçekleştirilmektedir ve Avrupa ve Asya'da canlı izleme imkanı da sunulmaktadır. Konferanslar bilim ve kültür alanlarında giderek daha geniş bir yelpazede konu başlıklarını ele almaya başlamıştır. Konuşmacılara fikirlerini en yenilikçi ve çekici biçimde sunmaları için en fazla 18 dakikalık süre verilmektedir. Geçmiş konuşmacılar arasında Elif Şafak, Bill Clinton, Jane Goodall, Malcolm Gladwell, Al Gore, Gordon Brown, Richard Dawkins, Bill Gates, eğitimci Salman Khan, Google'in kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, ve birçok Nobel Ödülü sahibi bulunmaktadır. TED'in halihazırdaki sorumlusu İngiliz gazeteci ve magazin yayıncısı Chris Anderson'dır.

2005 yılından 2009 yılına kadar, yılda 3 adet 100.000$'lık TED ödülü, kazananlarının dünyayı değiştirecek amaçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için verilmiştir. 2010'dan itibaren ise seçim süreci de değiştirilerek, kazananın amacını başarmasına TED'in katkısını arttırmak amacı ile tek bir kazanana verilmesine başlanmıştır. Her kazanan amacını yıllık ana konferansta açıklamaktadır. Haziran 2006'dan beri TED konuşmaları ücretsiz olarak (Creative Commons) lisansı ile TED.com adresinden izlenebilmektedir. Kasım 2011 itibarı ile 1050'nin üzerinde konuşmaya ücretsiz online olarak ulaşılabilmektedir. Ocak 2009 tarihi itibarı ile bu konuşmalar 50 milyon kez izlenmiştir. Haziran 2011 itibarı ile ise bu rakam 500 milyonun üzerine çıkmıştır ve halen büyüyen global bir izleyici kitlesini yansıtmaktadır.

]

Kaynakça

1- Hefferman, Virginia (January 23, 2009). "Confessions of a TED addict". The New York Times. Erişim tarihi: 2010-07-12.
2-  "About TED: Who we are: Who owns TED". TED: Ideas Worth Spreading. TED Conferences, LLC. Erişim tarihi: 25 October 2011.
3- Alexa, Accessed: April 15, 2014.


Türü : LLC
Konuşlu yerler: New York, New York ve Vancouver, Britanya Kolumbiyası
Hizmet alanı: Dünya çapında
Girişimci(ler): Richard Saul Wurman ve Harry Marks[1]
Mülkiyet: Sapling Foundation[2]
Slogan(lar): Yaymaya Değer Fikirler
Website: ted.com
Alexa oranı: 847[3]
Site türü: Konferans
Başlangıç: 1984


Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
TED Conferences
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2016, 11:33:52 »
TED Conferences

Twice a year, a group of interesting and impactful people gathers for the week-long TED experience — which attendees have described as "the ultimate brain spa" and "a journey into the future in the company of those creating it." It's a winning formula of brilliant, curious minds and groundbreaking content in an immersive and focused environment.

What is a TED conference?
TED stands for Technology, Entertainment, Design — three broad subject areas that are collectively shaping our world. But a TED conference is broader still, showcasing important ideas from any discipline, and exploring how they all connect. The format is fast-paced: 50+ talks over the course of a week, as well as morning and evening get-togethers. As they take in the program, attendees and speakers from vastly different fields can cross-fertilize and draw inspiration from unlikely places. This is the magic of TED.

Types of TED conferences

TED
The flagship TED Conference is held annually on the North American West Coast. The breadth of content includes science, business, the arts, technology and global issues. Eighteen-minute talks are interspersed with shorter presentations, including music, performances and comedy. Learn more

TEDGlobal
TEDGlobal travels the world and is slightly more international in nature. The full TED format is maintained, with a wide-ranging roster of speakers and performers for a week of inspiring sessions. TEDGlobal was held in Oxford, UK, in 2005, 2009 and 2010; in Arusha, Tanzania, in 2007; and in Edinburgh, Scotland in 2011, 2012 and 2013. In 2014, TEDGlobal went "South!" to Rio de Janeiro, Brazil. Learn more

TEDWomen
TEDWomen is a three-day conference about the power of women and girls to be creators and change-makers. The program of speakers, workshops, events — and daring discussions — has sparked some of TED's most iconic moments yet. TEDWomen was held in 2010 in Washington, DC, in 2013 in San Francisco,CA and in 2015 in Monterey, CA. Learn more

TEDYouth
TEDYouth is a day-long event for middle and high school students, with live speakers, hands-on activities and great conversations. Speakers share short talks on what they do best, serving both as a source of knowledge and inspiration for youth around the globe.TEDYouth was held in New York City in 2011, 2012, 2014, and 2015, and in New Orleans in 2013. Learn more

Other TED events
TED also regularly hosts other special events around the globe. TEDIndia was held in November 2009 in Mysore, celebrating and exploring the beckoning future of South Asia. TEDCity2.0, powered by the 2012 TED Prize, presented a day of new thinking about urban life. TED Talks Live took place in 2015, bringing six separate programs of curated TED Talks New York City’s Theater district.

TED also hosts smaller events, including TED Salons, evening-length events with speakers and performers, and TED@250 events, curated by TED staff in our New York office to explore issues of interest. Meanwhile, TED Institute events bring TED's curatorial lens to the ideas found within large companies.

Attending a TED Conference
Attendance at TED is by application, and the attendees — scientists, CEOs, designers, intellectuals — are as extraordinary as the speakers. TED's success is in bringing together up to 1,200 of the world's most remarkable people across many fields. The result? Unexpected connections. Extraordinary insights. Powerful inspiration.

TED conference memberships come in a variety of levels, and fees differ depending on which conference you want to attend. A portion of most conference fees is tax-deductible, and goes to support TED's free programs, from TED Talks videos to the million-dollar annual TED Prize.

https://www.ted.com/about/conferences

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9214
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Tükçe Alt Yazılı TED Konuşmacıları

https://www.ted.com/talks?language=tr&page=1