Gönderen Konu: Teheccüd Namazının Fazileti  (Okunma sayısı 18185 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaman_1453

 • Ziyaretçi
Teheccüd Namazının Fazileti
« : 22 Temmuz 2008, 01:29:06 »

                      TEHECCÜD NAMAZININ FAZİLETİ

1.“Abdullah B. Ebî Kays Hz. Aişe’nin şöyle dediğini rivayet etmiş bulunmaktadır: “Geceleyin kalk ( ıp namaz kılma ) yı terk etme.Zîrâ Resûlüllah (S.A.V) onu terk etmezdi.Hasta veye yorgun olduğu zamanlarda bile oturarak kılardı.”(Ebû Davud ,c.2 ,s.32 )

2.“Biriniz mescide girdiğinde oturmadan önce iki rek’at ( namaz ) edâ etsin.” ( Buhâri , c.1 , s.114 )

3.“Kim geceleyin kalkar ve karısını da  uyandırır da beraberce iki rek’at namaz kılarlarsa Allah’ı çok zikreden erkek ve kadınlardan ( dır diye ) yazılırlar.” ( Ebû Davud , c.2 , s.70)

4.“Kim bir günde nafile olarak oniki rek’at namaz kılarsa , bunlara karşılık cennette onun için bir ev yapılır.” ( Ebû Davud , c.2 , s.18)

5.“ Ey Abdullah sen falanın benzeri olmayasın .! O , gece (uyanıp) kalkar da gece ( ibadetine ) durmayı terk eder.” ( Müslim , c.3 , s.146)

İMAM-I RABBÂNÎ’den:
   “Size yapacağım nasihat , teheccüd namazına devam etmenizdir. Zîrâ bu namaz  tarikatın zarûrî olarak yapılması gereken ibadetleri arasındadır.

Bu mânâ size ağır gelir de , âdet olduğu üzere uyanmanız kolay olmazsa , bu işe alâkalılardan bir topluluğu vekil etmelisiniz ki : Sizi teheccüd vakti uyandıralar.İsterse de , istenmese de bunu yapalar.Sizi gaflet uykusunda bırakmayalar.Bu işi birkaç gün yaparsanız , inanınız ki , bir zorlama olmadan alışırsınız.”  ( MEKTÛBÂT-I ŞERÎF , 382.mektûp , c.2 )
      
TEVBE VE İSTİĞFÂR
6.“Tevbe eden kimse Hz.Allah katında şehit derecesindedir.”

7.“Hiçbir şey Hz. Allah’a göre tevbekâr bir gençden daha sevimli değildir.”

İMAM-I GAZÂLÎ Hz. ,
İhyâ-ı ulûm adlı eserinde daha yaşarım ümidiyle tevbeyi te’hîr eden gençlere: “Halbûki gençlerin ölümü yaşlılarınkinden daha fazladır.Nasıl güvenmeli! Hz. Allah’a olan kulluk vazifesini nasıl te’hîr etmeli! Böyle hareket akıllı insan işi değildir,”diyor.  

8. “(Amel defterinin) sahifesinde çokça istiğfâr  bulunana  ne saâdet!”

« Son Düzenleme: 27 Haziran 2009, 00:37:23 Gönderen: Mahi »

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2355
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2008, 09:54:34 »
teşekkür ederiz ..eksik olmasın bizden

Çevrimdışı x_man06

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2009, 15:29:10 »
Allah Razı olsun kardeşlerim buraya bunları  yazıp herkesin ulaşmasına fırsat verenler

Çevrimdışı tercüman

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 489
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2009, 00:35:31 »
Çok teşekkür ederiz.

Teheccüd namazı kılmak çok farklı.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2009, 01:12:27 Gönderen: Mahi »
All I know is that I know nothing.
Tüm bildiğim hiçbir şey bilmediğim.
-Sokrates-

Çevrimdışı hizmetci

 • yazar
 • ****
 • İleti: 551
 • Evladim sen dogru ol, egri belasini bulur
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2009, 00:38:10 »
mevlam aamil olmayi nasip etsin cümlemize

kilanlara tabiki ne mutlu sevgili peygamberimiz hic terk etmezmis bu üc aylari firsat bilip aliskanlik haline getirenlerden oluruz insAllah
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2009, 01:12:53 Gönderen: Mahi »
AllahIM BANA SENIN SEVGINI; SENIN SEVDIKLERININ SEVGISINI VE BENI SANA YAKLASTIRAN HERSEYIN SEVGISINI VER!!!AMIIN.

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2012, 11:31:13 »

"Euuzü billâahi mineşşeytaanir raciym Bismillâahi'r- rahmâani'r - rahıym"

Hicri   : 24 Rebîü'l-Evvel 1433
Rumi   : 03 Şubat 1427
Miladi  : 16 Şubat 2012 Perşembe

“Kulun gece yarısı iki rek’ât (da olsa) kıldığı namaz, bütün varlığı ile dünyadan hayırlıdır. Eğer ümmetime ağır geleceğinden korkmasaydım, bu iki rek’ât namazı onlara vacib kılardım.”
(Hadîs-i Şerîf; ibn-i Mübârek, ez-Zühd ve'r-rekâik)


Çevrimdışı yagub

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 44
 • Oku ve Tefekkür Et.
  • http://www.bilinmeyennamrun.com/
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #6 : 02 Mart 2012, 13:04:10 »
Gece Namaz Kılmanın Fazileti    

Ulu Allah (C.C.) buyuruyor ki:
«— Hiç süphesiz, Rabb'in senin ve yanindakilerden bazilarinin gecenin üçte ikisinden biraz eksik veya yarisi, yahud üçte biri kadar ayakta kaldigini bilir. Gece ile gündüzü Allah düzenler, sizin onu saymayacaginizi bilir ve bunu size bagisladi. Kur'ân'dan kolay geleni okuyun. Allâh içinizden hastalarin, O'nun fazlindan pay aramak üzere yer yüzünde yol tepecek olan digerinin ve O'nun yolunda çarpisacak olan baskalarinin oldugunu bilir.

Buna göre onan (Kur'ân'i Kerim´in) kolay gelenini okuyun. Namazi dosdogru kilin, zekâti verin, Allah'a karsiliksiz borç verin. Kendiniz için ne ayirirsaniz onu Allah Kati'nda daha hayirli, daha yüksek bir mükâfat olarak bulursunuz.

O hâlde Allâh'dan afv dileyin, cünki O, bagislayici ve esirgeyendir.»

(Müzemmil - 20)

"Muhakkak ki gece (ibadete) kalkan kisi nese bakimindan daha kuvvetli (Kur'ân'i Kerim) okuyus bakimindan daha saglamdir."

(Müzemmil - 6)

«— Vücûdlari yataklardan uzaklasarak Rabb'lerine korku ve ümidle yalvarir ve kendilerine ayirdigimiz riziktan verirler.»

(Secde - 16)
"(Bunlar mi) yoksa Allah'a itaatkâr, geceleri secde ederek ve ayakta durarak ahiretten çekinen ve Rabb'inin rahmetini dileyen kimseler mi daha hayirlidir? De ki, «Bilenler ile bilmeyenler hiç bir olur mu? Ancak derin görüs sahipleri bunu düsünür"

(Zûmer - 9)
«— Ve o kimseler ki, gecelerini secde ederek ve ayakta durarak geçilirler»

(Furkan - 64)

"Ey mü'minler, sabirla ve namazla Allâh'dan yardim dileyin, hiç süphesiz Allah sabredenler ile beraberdir."

(Bakara - 153)
Bir ifâdeye göre, son âyetteki «namaz» ´dan maksat, gece kilinan namazdir, bu namaza katlanarak nefse karsi verilen cihâdda destek saglanmis olur.

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

«— Seytan uykuda yatinca her birinizin ensesine «haydi uyu, sana uzun geceler» diyerek üç dügüm atar, insan uyanir ve Allah'in adini aninca dügümlerden biri çözülür. Eger kalkar, abdest alirsa bir dügüm daha çözülür. Namaz kilarsa bir dügüm daha çözülerek insan sevkli ve huzur içinde sabaha erer. Aksi halde bozuk bir hâlet-i ruhiye içinde ve miskin olarak sabahi bulur.» Peygamberimizin huzurunda birinden bahsederek sabaha kadar uyudugu söylenince. Peygamber'imiz «O adam, seytanin kulagina isedigi biridir» diye buyurdu.

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

"Seytanin burun damlasi, afyonu ve göz damlasi vardir. O birisine burun damlasi akittigi zaman kötü huylu olur. Ona afyon yutturdugu zaman dili kötü konusur. Gözüne damla akittigi zaman da sabaha kadar uyur."
Yine Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

«— Geceleyin kilinan iki rekâttik namaz. insanoglu için dünyadan ve dünyada bulunan her seyden daha yararlidir. Ümmetime zor gelmese iki rek'at gece namazini üzerlerine farz kilardim.» "Gecenin öyle bir âni vardir ki, onu yakalayip da Allâh'dan hayirli bir sey dileyen müslüman'a, Allâh ne dilerse verir."
Mugire Ibni Sube buyurur ki; «Peygamber'imiz bir gece ayaklari sisinceye kadar namaz kildi. Kendisine «Allâh senin geçmis - gelecek bütün «zelle» lerini afvetmedi mi» diye sorulunca «Ben sükreden bir kul olmayayim mi» diye cevab buyurdu.

Anlasiliyor ki, Peygamberimizin bu hareketi, daha yüksek bir mertebeye ulasmak hedefini güdüyordu. Cünki sükretmek, artis ve gelisme sebebidir. Nitekim Ulu Allah

«Eger sükrederseniz, size daha fazla veririm» diye buyuruyor (Ibrahim - 7).

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

"Yâ Ebû Hureyre! Eger hayatta iken, ölünce, mezarda ve yeniden dirilince Allah'in rahmetinin seninle birlikte olmasini istiyorsan, geceleyin Allâh Rizasi için kalk, namaz kil. Ya Ebû Hureyre! Evinin köselerinde namaz kilarsan evinin aydinligi gökte takim yildizlari gibi ve dünya halki için de yildiz gibi olur."

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

"Geceleyin namaz kilmayi sakin ihmal etmeyin Cünki o sizden evvelki Iyilerin âdetidir. Geceleyin ibâdet etmek. Allah'a yaklastirici, günahlara kefaret sebebi, vücudu hastaliklardan koruyucu ve günahlardan alakoyucudur."

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

«— Gece namaz kilmak isterken uykusu bastiran kimseye namazin sevabi yazilir ve uykusu da sadaka yerine geçer.»

Peygamber'imiz Ebû Zerr'e

«Bir yolculuga çikmak istersen onun için hazirlik yapar misin» diye sorar. Ebû Zerr «Tabii. Yâ RasûlAllah » diye cevap verir. Peygamber'imiz «Peki Kiyamet Günü yolculugu nasil olacak? Beni dinle, o gün sana yarayacak olani sana söyleyeyim mi» diye buyurur.

Ebu Zerr «Tabii, yâ RasûlAllah Anam ve babam yoluna feda olsun» der. Bunun üzerine Peygamber'imiz söyle buyurur. «Yeniden dirilme günü için çok sicak bir gün oruç tut. Kabir yalnizligi için gece karanliginda iki rek'at namaz kil. Kiyametin büyük olaylari için bir kere Hacc et ve muhtaca bir sadaka ver, ya hakli yere bir söz söyle, yâhud kötü bir söz söylemekten dilini alakoy.»
Anlatildigma göre, Peygamber'imiz zamaninda, bir adam vardi, herkes yataga girinceye uykuya dalinca kalkar, namaz kilip Kur'ân´i Kerim okur ve «Ey cehennemin Rabb'i, beni cehennemden koru» diye duâ ederdi.

Adamin bahsi geçince Peygamber'imiz «O duâ ederken bana haber verin» dedi ve adamin yanina varinca sözlerini duydu. Sabah olunca ona «Yâ filân kisi, Allâh'dan cenneti dileseydin ya!» diye buyurdu. Adam Peygamber'imize «Yâ RasûlAllah! Daha o kadar degilim. Amelim oraya kadar ulasmaz» diye cevap verdi.

Bu arada Cebrail (A.S.) gelerek buyurdu ki; «Filân kisiye bildir. Allah (C.C) onu cehennem'den âzâd ettigi gibi Cennet'e koydu.» Anlatildigina göre, Cebrail (A.S.) Peygamber'imize «Ibni Ömer Iyi adam! Bir de gece namaz kilsa» dedi. Peygamberimiz de bu durumu ibni Ömer'e bildirdi. Ibni Ömer de O günden sonra devamii olarak geceleyin namaz kilmaya basladi.

Nâfi der ki; «Ibni Ömer geceleyin namaz kilar ve «Yâ Nâfi , sabaha vardik mi» diye sorardi, kendisine «hayir» demem üzerine yine namaza durur ve yine Nâfi . sabaha vardik mi» diye sorardi. Kendisine «Evet» diye cevap verince tanyeri agarincaya kadar oturur, Allah'a istigfar ederdi.»

Hz. Ali (K.V.) buyurur ki «Bir gece Hz. Yahya (A.S) arpa ekmegi yiyerek karnini doyurur ve uykuya dalarak zikrini ihmal eder, böylece sabah olur.

Bunun üzerine Ulu Allah (C.C) ona söyle vahyeder. «Yâ Yahya! (A.S.) Benim yurdumdan daha hayîrli bir yurd mu ve bana yakin olmaktan sana daha faydali bir çevre mi buldun? Ya Yahya! (A.S.) Izzet ve celâlim hakki için eger bir kereligine cennet ile yüzyüze gelsen, kapilacagin istiyak yüzünden yüreginin yagi erir ve nefsin mahvolurdu. Eger cehennemle bir defaligina karsilassan, yüreginin yagi erir, gözyasin yerine irin akar ve aba yerine deri giyerdin.»
Peygamber'imize «Falan adam geceleyin namaz kiliyor, gündüz olunca da hirsizlik yapiyor» dediler. Peygamber'imiz de

«Isledigi amel onu yaptigi kötülükten yakinda alakoyacaktir» diye cevap verdi.
Peygamber'imiz (s.a.v.) buyuruyor:

«— Allah'in rahmeti o erkegin üzerine olsun ki, geceleyin namaz kilmaya kalkar ve sonra karisini kaldirir, o da namaz kilar, kadin kalkmak istemezse yüzüne su serper.»

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor:

«— Allah'in rahmeti o kadinin üzerine olsun ki. geceleyin namaz ki­maya kalkar ve sonra kocasini uyandirir da o da namaz kilar, kocasi kalkmak istemezse yüzüne su serper.»

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor:

«— Eger kisi geceleyin uyanip karisini da uyandirarak birlikte iki rek'at namaz kilarlarsa, Allah her ikisini de Allah'i çok çok zikredenlerden yazar.»

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

"Farzlardan sonra en faziletli namaz gece kalkarak kilman namazdir."

Hz. Ömer'den rivayet edildigine göre, Peygamber'imiz buyuruyor ki:
— 491 —
"Kim zikrini yapmadan uykuya yatar da onu sabah namazi ile ögle namazi arasinda yaparsa gece zikretmis gibi yazilir."

Imâm-i Buharî'nin (Allah (C.C) O'ndan razi olsun) sik sik asagidaki iki beyti okudugu söylenir:

«Firsat eldeyken rüküun faziletini degerlendir. Ölümün ansizin olabilir.

Nice hastaliksiz, sapasaglam kimseyi gördüm ki. Saglam ruhu kus gibi uçuverdi.»

Mükaşetül Gulüb (kalplerin keşfi) İMAMI GAZALİ
OKU VE TEFEKKÜR ET.

zaman_1453

 • Ziyaretçi
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #7 : 03 Mart 2012, 02:07:45 »
Hadîs-i şerifte buyuruldu ki:

“Kul, gece ibâdetine kalkabilmek için, şu üç şeyden yardım sağlamalıdır:
1. Helâl yemek,
2. Tevbeye yönelmek,

3. Allâh’ın vaîdi (cehennemi)nin korkusu, va‘di (cenneti)nin şevk ve recâsı (ümidi) içinde bulunmak.” (Buhârî, teheccüd 13)

Demek ki, kulu gece ibâdetlerinden mahrum bırakan veya onu uzun süre gaflet içinde kalmaya mahkûm eden üç sebep vardır.
Bunlar; haram ve şüpheli yiyecekler yemek, ısrarlı bir şekilde günah işlemeye devam etmek ve dünya düşüncesinin kalbe gâlip gelmesidir. Dünya düşüncesi ve sevgisinin gâlip geldiği kalp, ne Allâh’ın azâbını hatırlar, ne de cennet ve Cemâli’ni özleyip ümitvâr olur. (Ebû Tâlibi’l-Mekkî k. s., Kûtu’l-Kulûb, Gecenin ve teheccüd ehlinin evsâfı bahsi)

Çevrimdışı rahle

 • okur
 • *
 • İleti: 95
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #8 : 03 Mart 2012, 03:15:39 »
Allah razı olsun .

Çevrimdışı nesimcik

 • saim
 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 15
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #9 : 01 Haziran 2012, 07:38:47 »
Hasan-ı Basri radıyAllahu anh hazretlerine sorarlar: Biz ne kadar çabalıyoruz ama gece namazına uyanamıyoruz. O mübarek de onlara der: Siz gündüz ne işle meşgul oluyorsunuz da Allah-u Teala gece sizi huzuruna almak istemiyor

Gece namazı ariflerin adetidir. Gece nemazını kılan ahirzaman fitnelerinden gafil olmaz. O fitnelerden teheccüd kılanlar pak kalır. yada pak kalamayanlar teheccüd kılamaz

« Son Düzenleme: 01 Haziran 2012, 07:55:40 Gönderen: Tuğra »

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Teheccüd Namazının Fazileti
« Yanıtla #10 : 01 Haziran 2012, 07:42:10 »
Mubarek çok güzel bir cevap vermiş.Gündüz yaptıklarımıza dikkat etmemiz gerekir.Güzel bir hatırlatma ve konuyu tekrar hatırlattığınız için teşekkürler..