Gönderen Konu: Teknoloji meraklılarına  (Okunma sayısı 26423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Çanak anten görüntüsü tarihe karışacak
« Yanıtla #30 : 11 Şubat 2010, 18:48:04 » 
Yayıncılık alanında da faaliyete başlayan Türk Telekom, TTNet ile binaların üzerindeki çanak anten görüntüsüne son verecek.
 
Uydunun tahtını sallayacak WebTV ve İPTV projeleriyle evlerde internet ortamında zamanla bütün kanallar izlenebilecek. Yakın zamanda tanıtımı yapılacak projeler hayata geçtiğinde yerel televizyonlar da ulusallaşmış olacak. Uydudan vatandaşa ulaşmak ciddi harcamalardan da kurtulacak yerel televizyonlar evinde interneti olan vatandaşa ulaşabilecek.

Türk Telekom Güney II Bölge Müdürü Ramazan Gezer, söz konusu projelerin tanıtımının yakın zamanda yapılacağını söyledi. Türkiye'deki yerli ve yabancı televizyon kanalları ile film stüdyolarıyla anlaşmalar imzalandığına dikkat çeken Gezer, "Şu anda WebTV'de 78 kanal yer alıyor. Kanal sayısının kademeli olarak artacak. Aynı zamanda sinema, belgesel, spor, müzik, dizi paketleriyle de müşterilerimize hizmet vereceğiz. Yerel televizyonları da bu proje içine katmayı planlıyoruz. Proje ile televizyonlar yerelde kalmayıp ulusallaşacak. Evinde interneti olan herkes yerel televizyonları da izleyebilecek." ifadesini kullandı.

WebTV ile TV yayınlarının verilen şifre ile bilgisayardan izleneceğini ifade eden Gezer, "Yayıncılık projemizde internet üzerinden TV yayınlarının ve filmlerin izlenmesini sağlayacak WebTV projemizin yanı sıra, yayın kutusu ile de TV'ye bağlanarak yayınların internet üzerinden televizyondan izlenmesini sağlayacağız. Bu internet televizyonu projemiz Türkiye'de büyük yenilik getirecek." diye konuştu.

IPTV sisteminde kullanılacak sitemin internet hattı ve telefon hattına da bağlanacağını vurgulayan Gezer, bu sayede internet, televizyon ve telefon hizmetinin aynı verileceğini duyurdu.

IPTV NEDİR?, WEB TV NEDİR?

Televizyon yayınlarının bilgisayardan izlenmesini WebTV sağlayacak. Bunun için internet bağlantısı gerekiyor. Türk Telekom'un sisteminden yayınları izlemek için Microsoft'un programı Silverlight'ı bilgisayarlara yüklemek gerekiyor. WebTV servisinden TTNet abonesi yararlanabilecek. Standart paket ve Plus paket olarak iki paket programı şeklinde hizmet vermesi planlanıyor.

IPTV ise internet televizyonu olarak adlandırılıyor. Bu sayede TV, bilgisayar, DVD/VCD, telefon tek platformda birleşiyor. IPTV sayesinde bir çok kanal da uydudan yayın yapmak zorunda kalmayacak. İnternet dünyasında herkes yerini almak için yarışacak. WebTV ve IPTV işinde, o anki internet bağlantı hızınıza göre görüntü kalitesi dinamik olarak değişebiliyor. Bu yüzden kesintisiz izleme için altyapının güçlü olması gerekiyor.

veteknoloji.com

*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Teknolojide bir numara kim?
« Yanıtla #31 : 15 Şubat 2010, 00:36:25 »

 
 
Teknolojinin birincisi belli oldu!

Teknolojik konularda bir numaranın Amerika ya da Japonya olduğunu sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz!

Teknoloji her geçen gün büyük bir hızla gelişiyor. Amaç hayatımızı kolaylaştırmak ama pek çok kişi teknolojinin hızına yetişmekte bile zorlanıyor. Fakat teknolojinin hızına ayak uydurabilenler de var.

Londra Üniversitesi'nde görevli Profesör Leonard Waverman'ın yaptığı araştırmaya göre, teknolojiyi kullanabilme, yeniliklere ayak uydurabilme ve yeni teknolojileri hızla gündelik hayat içerisinde değerlendirebilme konusunda bazı ülkelerin vatandaşları diğerlerine göre çok daha başarılı.

Araştırmada ülkelerin vatandaşlarının teknoloji konusundaki bilgi, beceri ve yatkınlıkları onlarca farklı kritere göre değerlendirildi ve sonuçta her ülkeye 1'den 10'a kadar bir puan verildi. Türkiye ilk 10'da yer almıyor. Teknoloji konusunda öncü şirketleri barındıran ABD 7,77 puanla ikincilikte yer aldı. Birincilik ise pek çok kişiye sürpriz gelebilecek bir ülkeye, İsveç'e gitti...

İşte ilk 10 ülke:

1- İsveç: 7,95 puan
2- ABD: 7,77 puan
3- Norveç: 7,74 puan
4- Danimarka: 7,54 puan
5- Hollanda: 7,52 puan
6- Finlandiya: 7,26 puan
7- Avusturya: 7,04 puan
8- İngiltere: 7,03 puan
9- Kanada: 7,02 puan
10- Japonya: 6,73 puan

CHIP Online
 
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Şekerden plastik üretildi
« Yanıtla #32 : 18 Şubat 2010, 23:58:25 »
 
İngiliz bilim adamları, gıda paketlemesinde kullanılmak üzere şekerden plastik yaptılar.

Telegraph gazetesinin haberine göre, Imperial College London'dan bilim adamları, hızlı büyüyen ağaçlar ve çimenlerdeki şekeri, plastik üretmek üzere, polimer olarak bilenen büyük bir moleküle dönüştürdüler.

Halihazırda pazarda mısır gibi doğal maddelerden üretilen plastikler bulunuyor, ancak bunlar hızlı bir şekilde doğaya karışmıyor.

Bu yeni keşfin, plastik üretimi için petrolün kullanılmasının önüne geçmenin yanı sıra insanların şekerden yapılmış ambalaj atıklarını diğer organik çöplerle birlikte evlerinde yok etmelerine imkan tanıyacağı belirtildi.

Petrolden yapılan plastiklerin doğada erimesi yüzlerce yıl alırken, bu yeni madde aylar içinde doğaya karışabiliyor.

Fizik ve Mühendislik Bilimleri Araştırma Konseyi'nden Charlotte Williams, şekerden yapılan plastiğin 5 yıl içinde piyasaya sürüleceğini söyledi.

Dünyada üretilen petrol ve petrol ürünlerinin yüzde 7'si plastik üretiminde kullanılıyor. Plastiklerin yüzde 99'u fosil yakıtlarından üretiliyor.

Şekerden plastik üretme yönteminde, geleneksel plastik üretimine göre daha az enerji tüketiliyor belirtildi.

veteknoloji.com
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Sadece sivrisinekleri öldüren lazer geliştirildi
« Yanıtla #33 : 20 Şubat 2010, 10:54:51 »
   

 
Amerikalı bilimadamları, başka böceklere zarar vermeden sadece sivrisinekleri öldüren yeni bir lazer sistemi geliştirdiler.
 
National Geographic'in haberine göre, dünyanın en öldürücü hastalıklarından sıtmayla mücadelede etkin bir silah olarak kullanılması beklenen, elde taşınabilir cihaz Intellectual Ventures tarafından Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın sağladığı mali kaynakla geliştirildi.

Mucitleri, sistemin tamamen ucuz tüketici elektroniği parçalarından geliştirdiklerini belirttiler.

Sistemi oluştururken, "foton perdesi" adını verdikleri bir alan içinde kızılötesi ışınlarla sadece sivrisinekleri tespit eden cihaz, kelebek, bal arısı gibi diğer böceklere zarar vermiyor, aynı zamanda kanat çarpmalarına göre erkek ve dişi sivrisinekleri de ayırt edebiliyor.

İnsanları sadece dişi sivrisinekler ısırıyor.

Tropikal bölgelerde sivrisinekler tarafından yayılan sıtma hastalığından her yıl yaklaşık 1 milyon insan hayatını kaybediyor.

veteknoloji.com
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı aydeniz

 • yazar
 • ****
 • İleti: 560
 • Hakka kul olmak
Ynt: Teknoloji meraklılarına
« Yanıtla #34 : 21 Şubat 2010, 10:33:39 »
Alıntı
İnsanları sadece dişi sivrisinekler ısırıyor
çok ilginç,teşekkürler tuğra

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Bu kablo çok akıllı!
« Yanıtla #35 : 21 Şubat 2010, 13:39:44 »
 :)

----------------------------------------

 
Kendisini fişten çeken kablo!

Bu kablo bildiğiniz kablolardan çok farklı! Farkı ne mi? O çok akıllı bir kablo...

Cep telefonunuzu şarj ettiniz ve takılı oldu şarj cihazından alarak işinizin başına döndünüz. Bu sırada şarj cihazı ise bir sonraki kullanımı prize takılı olarak bekliyor. Peki bu sırada şarj cihazının hala elektrik tükettiğini biliyor muydunuz? Bu sadece elektrik faturanızı şişirmekle kalmıyor, giderek değeri artan enerjinin de boşa harcanmasına neden oluyor.

Ama neyse ki artık dikkatsiz sonucu prize takılı kalıp elektrik tüketen şarj cihazlarının bu savurganlığını önleyecek bir yöntem var. Conor Klein adlı bir öğrencinin geliştirdiği akıllı bir kablo, ucunda bağlı olan cihaz tamamen şarj olduktan sonra kendi kendisini fişten çekebiliyor.

Bu sıra dışı ama son derece faydalı kablo ile en büyük hayal kırıklığı ise henüz sadece bir konsept olması. Bir yatırımcının Klein'ın bu kablosunu bir an önce keşfetmesi ve seri üretime geçmesini heyecanla bekliyoruz...

CHIP Online
 
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Japonlar'dan doğayı kurtaracak buluş
« Yanıtla #36 : 06 Mart 2010, 10:45:10 »
 


Japonya'da Shizuoka Üniversitesi'nin yürüttüğü araştırmanın sonucunda çöp atıkları kullanılarak üretilen yeni teknolojiyle kömürden daha fazla ısı verecek yakıt geliştirildi.

Üniversite, çöpten elde edilen atıktan elde edilmesi mümkün olan yeni yakacak maddenin üretildiğini ve 3 yıl içerisinde bu ürünün kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Kömürün ısı enerji miktarının kilogram başına 6 bin 750 kilokalori olduğunu belirten yetkililer, yeni üretilen yakıtın kilogram başına enerji miktarının 7 bin kilokalori olduğunu, böylelikle kömüre alternatif yeni bir ürün olacağını belirttiler.

Çöp dönüşüm sisteminin dünyada yaygınlaştığı, fakat bir çok çöp maddesinin dönüşümünün olmadığı ve özellikle yiyecek, sebze ve meyve atıklarının dönüşümünün olmamasının büyük enerji sarfiyatı getirdiği belirtiliyor.

Bu sebeple üretilecek yeni yakıt teknolojisiyle 400 kilogram çöpten 200 kilogram yakıt üretmenin mümkün olduğu, böylelikle dünyanın en büyük sorunlarından biri olan enerji sarfiyatına büyük katkı sağlanacağı açıklandı.

Yeni üretilen teknolojik yakıtın en önemli taraflarından birinin de yakıldıktan sonra ortaya çıkan küllerin fosfor ve diğer bazı besin maddeleri içermesi sebebiyle gübre olarak da kullanılması mümkün oluyor.

veteknoloji.com
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Yüz hareketlerini sese dönüştüren telefon
« Yanıtla #37 : 09 Mart 2010, 11:32:29 »

Yeni geliştirilen mobil donanım, çok kısık sesle bile konuşulsa yüz hareketlerini sözcüklere dönüştürüp telefonun diğer ucundaki kişiye sesli iletiyor.

Alman mühendisler kamuya açık alanda cep telefonuyla konuşurken sesini kontrol edemeyip çevresini rahatsız edenleri ‘sessiz’ konuşmaya ikna edecek bir mobil cihaz geliştiriyor.

Daha önce NASA tarafından benzeri denenen sistem, konuşurken yüzde oluşan kas hareketlerini tanıyıp bunları sözcüğe çeviriyor.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden Tanja Schultz, otobüs, metro, mağaza gibi yerlerde bazı insanların cep telefonuyla konuşurken ses derecesine dikkat etmediğini, bundan şahsen çok rahatsız olduğu için ‘cazip’ bir sistem planladığını söyledi.

“Bir keresinde banliyö treninde yanımda oturan kadın, tüm yol boyunca durmadan cep telefonuyla konuştu.

Dayanılmaz bir şeydi. Buna bir son vermek gerektiğini hissettim” diye konuşan Schultz, ‘sessiz iletişim’in zamanı geldiğini vurguladı.

Almanya’daki CeBIT fuarında ilk prototipi sergilenen mobil cihaz, konuşan bir kişinin yüzündeki kas hareketleriyle ortaya çıkan çok hafif elektrik sinyallerini tespit edip bunları sese çeviriyor ve cep telefonuyla görüşülen kişiye iletiyor.

Böylece kamuya açık alanda cep telefonuyla konuşan kişi, çok kısık sesle dahi konuşsa karşı taraf ne dediğini anlıyor.

Schultz, cihazın çalışması için aslında kişinin ses bile çıkamasına gerek olmadığını söylüyor. Dolayısıyla cihazı hastalık yüzünden sesini yitirenler de kullanabiliyor. Yazılım ve donanım geliştirme çalışmaları süren cihazın ileride çeviri de yapabilmesi planlanıyor.

ntvmsnbc
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Bildiğiniz fareleri unutun!
« Yanıtla #38 : 19 Mart 2010, 20:11:14 »MS Cloud Mouse: 3D navigasyon.

Microsoft'un Cloud Mouse isimli yeni cihazı, PC'yi kullanma şeklinizi tamamen değiştirecek.

Microsoft Research Asia ve Microsft Research Cambridge'in araştırmacıları kullanıcının gelecekte verileri daha iyi yönetmesini sağlayacak bir konsept tanıttılar. "Cloud Mouse" isimli konsept gelecekte üç boyutlu veri odasında navigasyonu mümkün kılacak.

Araştırmacılar ileride iki boyutlu alanların büyük veri yığınlarıyla baş edemeyecek hale geleceğini varsayıyor. Bu yüzden kullanıcı 3D tekniğiyle beraber verileri pratik bir şekilde yönetebilecek. 3D arabirimi görselleştirmek için projektörler, sanal gerçeklik gözlükleri veya 3D Surface masaları kullanılacak.

Cloud Mouse: Biraz fare, biraz joystick...

Cloud Mouse bir nevi joystick görevi görecek ve bulutta yön bulmanızı sağlayacak. Kullanıcı cloud mouse ile üç boyutlu mekanda kendisi için önemli bilgilere ulaşabilecek. Bir demo senaryosunda kullanıcı sanki çekimin içindeymiş gibi bir videoyu izliyor. Farklı giriş komutları sayesinde resmin içerisinde hareket etmeye devam edebiliyor veya 360 derece açıyla etrafını inceleyebiliyor. Amaç kullanıcıya tamamen bir bulut içinde olduğunu hissettirmek.

Teknolojiyle ilgili ilk prototipler geliştirildi. Cloud Mouse'un bir gün gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini zaman gösterecek.

CHIP Online
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı suden

 • suden
 • aktif okur
 • **
 • İleti: 207
Ynt: Teknoloji meraklılarına
« Yanıtla #39 : 03 Nisan 2010, 16:56:22 »
bizim ülkemizde en çok alışveriş yapmada birinci galiba.
tuğra kardeş  bu dna sensörü ne zaman türkiyeye gelecekmiş.şimdiden teşekkürler.
said,cennetlik kişidir.başkasından ibret alandır.
şaki,cehennemlik kişidir.BAŞKASINA İBRET OLANDIR.

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Üç boyutlu gözlükleri çöpe atacak buluş
« Yanıtla #40 : 11 Nisan 2010, 20:20:29 »
Japonya'da izleyicilerin üç boyutlu gözlük takmalarını gerektirmeyen yeni bir üç boyutlu ekran geliştirildi.

Japon elektronik şirketi Sharp'ın geliştirdiği yeni sıvı kristal ekran üç boyutlu uygulamalı dokunmaya duyarlı ekran fonksiyonlarıyla birleştiriyor.

 İzleyiciler, dokunmatik ekran ve görüntüleri üç boyutlu veren bir kamerayla kurulan bağlantı sayesinde üç boyutlu gözlük giymeye gerek kalmaksızın görüntüleri izleyebiliyor.

7 inçlik ekranın sırrı, bir paralaks kullanarak her bir göze farklı görüntüler gösterip üç boyutlu görüntü illüzyonu yaratması. Bu arada görüntü netliğinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Sharp'ın ekranı, gözlüksüz üç boyutlu görüntüleri kullanıcıya en fazla 30 santimetre mesafeye kadar sunabiliyor.

 Yeni ekranın cep telefonlarında, elektronik sözlüklerde ve dijital kameralarda da kullanılması bekleniyor.

Gelecek yıl seri üretime geçecek olan Sharp, yeni teknolojiyi kendi ürünlerinde kullanacak, ama cep telefonu firmalarıyla görüşmeler de başlamış.

James Cameron'ın rekortmen filmi Avatar ile doruğa çıkan üç boyutlu teknoloji çılgınlığı giderek yaygınlaşıyor.veteknoloji.com
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Apple tuşları görünmez hale getirecek
« Yanıtla #41 : 02 Mayıs 2010, 23:54:38 »
 


Apple'ın tuşlarla savaşı devam ediyor.

Apple, cep telefonlarında yok ettiği bir şeyi bilgisayarlarda da görünmez hale getirecek...

Apple'ın tuşları sevmediğini herhalde iPhone, iPad gibi dokunmatik cihazlardan anlamışızdır. Ancak Apple bu fikrini bir adım ileriye götürüyor ve yeni patent başvurusuyla bu duruşu Macbook'lara taşımayı hedefliyor.

Apple 'ın başvurusunda bulunduğu patentte; dizüstü kapalıyken kapağın üstünde ya da açıkken klavyenin altında düğmelerin yerine  kullanılabilecek , Macbook'un alüminyum kasasında ya da başka bir  cihazda , arkadan aydınlatmalı  mikro-sıralı delikler oluşturmanın bir yolu anlatılıyor. Bu tuşlar, kablosuz ağ seviyesini, pil gücünü göstermek için ya da iTunes  filmleri  ya da şarkılarını kontrol etmek için kullanılabilir. 

AppleInsider'ın aktardığına göre; bu girdiyi kullanıcı göremeyecek çünkü içinde bulunduğu kasa ile aynı malzemeden  yapılacak . Görünmez arkadan aydınlatmalı delikler seçime göre,  kullanıcı ya görünür hale ya da görünmez hale gelecek. 

Apple düğmelere karşı olan savaşını sürdümeye devam edecek gibi görünüyor.

CHIP Online
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Nerede kaldı bu devrim?
« Yanıtla #42 : 25 Eylül 2010, 00:21:20 »
 
Yakıt hücreleri neden başarısız oldu?7 yıl önce "cep telefonlarında devrim" olarak tanıtıldı ama hala ondan ses seda yok. Peki ama neden?

Bundan yaklaşık 7 yıl önce bir devrimin eşiğinde duruyorduk. Hidrojen yakıt hücreleri sayesinde taşınabilir aygıtların pil sorunu olmayacaktı.

Dizüstü bilgisayarlardan, cep telefonları, kameralar ve Mp3 player'lara kadar her cihaz bunlardan yararlanabilecekti. Hibrit otomobillerde kullanılan bu çözümün daha küçük bir sürümü 2003 yılında çok çekici görünüyordu.

Hedef sıradan lityum iyon batarya teknolojisini geride bırakmaktı. Intel, Toshiba, NEC gibi teknoloji şirketleri bu teknolojiye yatırım yaptı. Amaçları hızla bu alanda ürünler çıkartmaktı ama bir türlü olmadı.

Peki sorun neydi ve şimdi neler olacak?

İşte sorunları ve çözümleri

Hidrojen yakıt hücreleri kimyasal reaksiyon ile elektrik üretiyorlar. Ancak bittiklerinde yeni bir hidrojen kartuşuna ihtiyaç oluyordu. Bununla birlikte oldukça uzun süre dayanıyorlar. Toshiba 2003 yılının bilgisayarlarında yenileme gerektirmeden 20 saat boyunca, tam güç çalışan, en üst seviyie bir dizüstü bilgisayarı çalıştırdığını duyurmuştu.

Bunların küçültülmesi gerekiyordu. Bu başarıldı ama mesele değiştirilecek hidrojen kartuşlarının kolayca edinilebilir olmasıydı. Bunun da ötesinde aynı anda pek çok farklı standart ortaya çıkacaktı. Bu standartların oturması da oldukça önemliydi.

Günümüzde askeri alanda kullanılmalarına karşın henüz yaygınlaşmış değiller. Ancak bu durum değişebilir. Geçtiğimiz yıl Toshiba ilk pratik, taşınabilir hidrojen yakıt hücresi örneklerinden Dynario'yu Japonya'da satışa çıkarttı.

CHIP Online
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
3D Gözlüklere Dikkat!
« Yanıtla #43 : 13 Eylül 2011, 22:51:01 »
3D Gözlüklere Dikkat!İtalya'da küçük bir çocuğun gözlerinin, 3D gözlüğüyle izlediği bir filmin ardından enfeksiyon kapması yeni bir tartışma başlattı.
 
Milano'daki çevre ve tüketici hakları koruma derneği Condacons, üç boyutlu olarak vizyona giren "Alis Harikalar Diyarında" filmini ailesiyle sinemada izledikten birkaç saat sonra gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle apar topar acil servise götürülen 3 yaşındaki kız çocuğuna akut enfeksiyon tanısı konulduğunu duyurdu.
 
Condacons'un başvurusunu değerlendiren Sağlık Yüksek Konseyi de 3D gözlüklerinin 6 yaşın altındaki çocuklar için sakıncalı olduğu, yetişkinlerin bu gözlükleri kullanmasının da sınırlandırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.
 
Konseyin kararında, çok sayıda seyirci tarafından kullanılan bu gözlüklerin gözleri yorduğu ve bakteriyel ve viral enfeksiyonların bulaşma riskini artırdığının belirtildiğini ifade eden Condacons yetkilileri, "Ayrıca çocuk filmlerinin ve çizgi filmlerin, 6 yaşın altındaki çocukların bu tür gözlüklerle izlemesinin sakıncalı olduğu bazı efektleri içerdiğine" de dikkati çekti.
 
Ulusal Sinemacılar Derneğinin Başkanı Paolo Protti ise İtalyan haber ajansı ANSA'ya yaptığı açıklamada, konseyin kararına karşı çıktı. Seyircilerin sağlığının birincil öncelikleri olduğunu ifade eden Protti, kendilerinin de 3D gözlüklerinin 3 yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmaması tavsiyesinde bulunduklarını, ancak halen bunun endikasyonlarını tartıştıklarını söyledi. 2009-2010 yılları arasında yaklaşık 14 milyon İtalyanın 3 boyutlu film izlediğini kaydeden Protti, tek bir vakadan yola çıkarak karar almanın yanlış olduğunu savundu.
 
 
hastane.com
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Görülmemiş grafikler geliyor!
« Yanıtla #44 : 25 Eylül 2012, 13:54:21 »
Gelecek nesil Xbox ve Playstation'da bizi nasıl grafikler bekliyor? Cevap haberimizde...

Tüm dünyada gişe rekorları kırmış olan Avatar isimli filmi sanıyoruz izlemeyen kalmamıştır. Peki, film esnasında gördüğünüz grafikleri beğenmiş miydiniz? Eğer bu soruya vereceğiniz cevap "evet" ise piyasaya çıkacak yeni konsolların görüntü kalitesini de beğeneceksiniz demektir.
 
Battlefiled ve Need for Speed gibi oyunların grafik yazılımları üzerinde uzmanlaşmış olan Geometrics'in kurucu ortaklarından birisine göre, yeni Xbox ve Playstation kelimenin tam anlamıyla "Avatar kalitesinde" görselliğe sahip olacak.
 
James Cameron tarafından özel olarak tasarlanmış, bilgisayar tarafından yaratılan yeni benchmark sistemi sayesinde, şu anda bilgisayar üzerinde kullanılabilen en üst seviye grafik kalitesi bu filmde bulunuyor.

Geometric'in grafik tasarım programı "Enlighten" ise yeni konsollar için çoktan hazırlanmaya başlanmış. Firmanın kurucu ortaklarından Dr. Chris Dolan konu hakkında şunları söylüyor: "Enligten ile büyük işler başaracağımız ortada.

NVIDIA ile ortak olarak yürüttüğümüz GPU testlerinde, mevcut konsollara göre çok daha hızlı ve kaliteli grafikleri kullanmayı başardık. Peki, tüm bu mükemmel grafik kalitesinin yanında, kaliteli animasyonlar, fizik detayları ve de yapay zeka ne kadar geliştirilebilecek?"
 
Xbox hakkında yayılan son bilgilere göre cihaz, "Kinect V2" sistemi kullanacak ve bu sayede Kinect harici bir ürün olmaktan çıkarak, tümleşik bir cihaz konumuna gelecek. Xbox'ın bir diğer heyecan yaratan özelliğiyse Google Project Glass'a benzer olası bir Kinect Glass ile karşımıza çıkması.

PS4 tarafındaysa ne yazık ki herhangi bir gelişme bulunmadığı gibi, birçok kişi ürünün yeni Xbox piyasaya çıktıktan bir yıl sonra karşımızda olacağına inanıyor.

CHIP Online
*~*~* TUĞRA *~*~*