Gönderen Konu: Tüketiciyi yanıltan firmalar teşhir edildi  (Okunma sayısı 3530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7482
Tüketiciyi yanıltan firmalar teşhir edildi
« : 13 Nisan 2012, 21:13:18 »

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baldan sonra tüketiciyi yanıltan et ürünleri ile peynir üreticisi firmaları da teşhir etti.

Bakanlığın internet sitesinde, laboratuvar sonuçlarının olumsuz çıkması üzerine gıdada taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen peynir üreticisi 3 firma ile et ürünleri üreticisi 3 firma ilan edildi.

Söz konusu firmaların ürünlerine dönük laboratuvar incelemelerinde, yağlı tulum peynirlerinin içinde bitkisel yağ, pişmiş dana kavurmanın içinde at eti (tek tırnaklı eti), yüzde 100 dana eti sucuğun içinde kanatlı eti ve soyulmuş sosisin içinde yabancı doku ve iç organ tespit edildi.

Buna göre, laboratuvar sonucuyla ''taklit ve tağşiş'' yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firma adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numaraları şöyle:

-''Hasan Dede'' marka yağlı tulum peyniri üreten Akgökseller Gıda ve Süt Mam. Tar. Ürn. Canlı Hay. Oto. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Konya (nişasta ve bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:01.12.2012)

-''Yalçıntepe'' marka tam yağlı tulum peyniri üreten Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş Kayseri, (bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:11.04.2012)

-''Güldemce'' marka yağlı tulum peyniri üreten Güldemce Gıda İnş. Otomotiv San. Tic. Ltd. Konya, (bitkisel yağ tespiti) (parti seri no:01.01.2013)

-''Yemek'' marka pişmiş dana eti üreten Efraim Usta Lokantası Nazım Çakmak Çınarlı Mh. N. Erim Cd. Kayacı Sk. No:2 İzmit/Kocaeli, (tek tırnaklı eti)

-''Apikoğlu'' marka acılı kangal sucuk yüzde 100 dana eti üreten Etsan Gıda Sanayi A.Ş Tepeören-Tuzla/İstanbul, (kanatlı eti tespiti) (parti seri no:4701)

-''Uludağ'' marka soyulmuş sosis üreten Karizma Beşler Et Tesisleri Kemerburgaz Cad. No 76 Kağıthane /İstanbul (yabancı doku, iç organ tespiti) (parti seri no: SN 08-P1)

ZAMAN

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Tüketiciyi yanıltan firmalar teşhir edildi
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2012, 21:27:11 »
Teşekkürler İsra, yukarı da iki tane de ünlü marka var...Bizleri nasıl da aldatıyorlar...Yetkililerin bu işini devamını getirmesini dilerim...Tek tek denetleyip insanları aldatan firmaların isimleri yayınlansın...


Beşler markası,Apikoğlu Markası!! ve diğerleri...!

Çevrimdışı yku20

 • okur
 • *
 • İleti: 56
Ynt: Tüketiciyi yanıltan firmalar teşhir edildi
« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2012, 11:43:45 »
çok teşekkürler.

acaba
büyük markaların etleri de kontrol ediliyor mu?

yoksa bu da 5-10 sene önce mahalli süt firmalarını silmek ve karalamak için yapılan kampanya gibi birşey mi?
bunları yayınlayınca diğerleri temize çıkmış olmaz değil mi????

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Tüketiciyi yanıltan firmalar teşhir edildi
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2012, 17:29:03 »
Büyük firmaların sattığı etler de,Küçük firmaların sattığı etler de sıkı denetlenmeli...Ben hiç birisine güvenmiyorum...

Kendine güvenen küçük veya büyük firmalar buyursunlar,kendilerinin ürünlerinin uygun olduğunu anlatsınlar..!
İsim bakanlık açıklıyor,açıklamaya da devam etmeli müslümanların sırtından haksız kazanç elde eden  herkes teşhir edilmeli...

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Tüketiciyi yanıltan firmalar teşhir edildi
« Yanıtla #4 : 15 Nisan 2012, 04:12:07 »
salam ve sosisten neler neler çıktı!
07 Nisan 2012 15:32 Cumartesi
Gıda skandallarına her gün bir yenisi eklenirken, vatandaşlar artık ne yiyeceğini, kime güveneceğini şaşırmış durumda.Gıda skandallarına her gün bir yenisi eklenirken, vatandaşlar artık ne yiyeceğini, kime güveneceğini şaşırmış durumda.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın geçen yıl yaptığı denetimlerde Burger King'in hamburger etlerinde ortaya çıkardığı sağlığı tehdit eden Salmonella ve Listeria virüslerine, şimdi de salam, sosis ve sucukta rastlandı.

ŞOK SONUÇLAR

Gıda üreticilerinin tüm ürünlerini bahçeden sofraya kadar her aşamasında denetleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ekipleri, 2011'den 2012 Mart ayına kadar et ürünlerinde yaptıkları incelemelerde, kanserojen maddeden ölümcül virüslere kadar çok sayıda sorunlu ürün tespit etti. Etiket bilgisinde dev puntolarla 'yüzde 100 dana eti' yazan bazı et ürünlerini inceleyen bakanlık, bu ürünlerden aldığı numunelerde şok sonuçlara ulaştı.

NİTRAT ÇIKTI

Bu numunelerde, salam, sosis ve sucuk gibi ürünlerde kesinlikle bulunması yasak olan akciğer, işkembe, böbrek ve dalak gibi sakatat tespit edildi. Ürünleri birçok açıdan teste tabi tutan bakanlık, gıdaların bozulmasını önlemek amacıyla et ürünlerinde kullanılan nitratın da yüksek oranda bulunduğunu belirledi. Bakanlık tarafından yapılan incelemelerde, bazı et ürünlerinde kullanılan nitrat oranının kanserojen madde içeren düzeye çıktığı tespit edildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, denetimlerin devam edeceğini belirtti.

PARA VE UYARI CEZASI KESİLDİ

Bakanlık, sağlıksız ürünleri piyasadan toplattırdı. Sorunlu ürünleri toplatma ve imha ettirme maliyeti üretici firmalara fatura edilirken, ayrıca para ve uyarı cezası da verildi. Bakanlık, bu firmaların aynı şekilde ürününün tespiti halinde firmanın kapatılması, suç duyurusunda bulunma ve firmanın kamuoyuna ifşa edilmesi gibi cezalar da uygulayacak.

3 BİN 801 ADET ÜRÜN İNCELENDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetçileri, 2011 yılında 3 bin 301 et ürününü inceledi. Bu yıl da Mart ayına kadar olan süreçte 500'ün üzerinde et ürününü mercek altına alan denetçiler, vatandaşın sağlığını tehlikeye atan gıda üreticilerine göz açtırmadı.
İnternet haber

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Tüketiciyi yanıltan firmalar teşhir edildi
« Yanıtla #5 : 15 Nisan 2012, 04:54:25 »
Ya Rabbi bu ne cehennemî ve şeytanî dolaplardır dönenler!

Tekrar tekrar beddua ediyorum:

Vazifelerini yapmayan, piyasadaki gıda maddelerini "gereği gibi" ve devamlı olarak kontrol etmeyen, sahtekarlık yapanların, halkı zehirleyenlerin çanlarına ot tıkamayan, onları çok ağır şekilde cezalandırmayan bütün ilgili resmî makamları, bakanlıkları, müdürlükleri, belediyeleri protesto ediyorum. Halkın hakkı onlara haram olsun... Allah'tan bulsunlar!..(Bir kısım halka: Bunlar size revadır... Azdır bile...)


Mehmet Şevket EYGİ - 15 Nisan 2012 Pazar
Alıntı

http://www.sadakat.net/forum/islamgenel/ynt_mehmet_sevket_eygi_beyin_gunluk_yazilari_ve_makaleleri-t53321.0.html;msg259768;topicseen#msg259768