Gönderen Konu: Türk sanatları sergileri  (Okunma sayısı 21851 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7478
Ynt: Türk sanatları sergileri
« Yanıtla #15 : 19 Ağustos 2012, 04:40:15 »

Bekir Keskin'in kaat-ı, tezhip, hat, minyatür, edirnekari, geleneksel ahşap, ebru, beramik ve raku eserlerinin yer aldığı sergisi İstanbul Antik Cisterna'da açıldı. Sanatçının karma sergisinde, sanatçı Mürşit Cemal Özcan'ın seramik ve raku eserleri de yer alıyor. Sergi 31 Ağustos'a kadar açık.

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6601
Hayallerimdeki Minyatürler Sergisi
« Yanıtla #16 : 20 Eylül 2012, 18:29:51 »
Taner Alakuş “Hayallerimdeki Minyatürler” Sergisi

Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi, 2012 sonbahar sezonunu usta minyatür sanatçısı Taner Alakuş’un, Ceylan Harmancı küratörlüğünde hazırlanan çok özel bir sergisi “Hayallerimdeki Minyatürler” ile açıyor.

Minyatürü, diğer geleneksel sanatlarla etkileyici ve çağdaş bir yaklaşımla birleştiren Taner Alakuş 25. sanat yılı dolayısıyla açtığı bu sergisinde kariyerindeki tüm dönemlerinin izlerinin görülebildiğini söylüyor. Başlangıç zamanlarında yaptığı klasik minyatürlerden uzaklaşma ve kendisine yeni bir yol çizme arzusunun devamlı yeni arayışlara ittiği, son dönemde yaptığı eserlerde sadeleşmeye yönelen Alakuş’un farklı geleneksel sanatları da içeren deneysel çalışmalarını modern uygulamalar olarak görmenin mümkün olduğu bu özel sergi 19 Eylül’den 22 Ekim’e kadar Çırağan Sarayı’nın giriş katındaki Sanat Galerisi’nde günün her saati ücretsiz olarak görülebilir

*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6601
Beyoğlu Sahaf Festivali 2012
« Yanıtla #17 : 25 Eylül 2012, 02:19:06 »

6. Beyoğlu Sahaf Festivali 2012

Beyoğlu Belediyesi'nce 25 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında "Beyoğlu Sahaf Festivali" düzenlenecek.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Tepebaşı'nda 6'ncısı düzenlenecek festivale 65 sahaf katılacak.

Festivalde, kitapların yanı sıra dergiler, eskiye ait yazılar, eski fotoğraflar, film, tiyatro afişleri, levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar da yer alacak.

*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7478
Maktum'un hazinesi İstanbul'da
« Yanıtla #18 : 07 Ekim 2012, 02:23:13 »
Şeyh Maktum'un milyon dolarlık hat ve tezhip koleksiyonu İstanbul'da sanatseverlerle buluştu. Sergi 14 Ekim'e kadar gezilebilecek
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kültür Günleri kapsamında İstanbul'da hat ve tezhip sanatının nadide örnekleri sergilenmeye başlandı. Dolmabahçe Sarayı ve İstinye Park'ta eş zamanlı gerçekleşen iki sergiden biri, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid Al Maktum'un özel koleksiyonunda yer alan seçme örneklerden oluşuyor.

Dünyada İslam eserlerinin en iyi toplayıcıları arasında gösterilen şeyhin koleksiyonundan 'Süvarinin Rüyası' ismini verdiği bir bölüm, 10 Ekim'e kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergide Maktum'un koleksiyonundan seçme 23 eser yer alıyor.

Türkiye'nin en önemli çağdaş hat koleksiyonerlerinden İstanbul Antik Sanat'ın sahibi Mehmet Çebi'ye göre serginin değeri milyon dolarları buluyor. Sergide Mehmed Özçay'ın sekiz hat eserinin dışında Abdülkadir Al Rayyis'in suluboya eserleri ve Hakim Gannam'ın kasideleri de yer alıyor. Koleksiyonda Mehmed Özçay dışında başka Türkiyeli hattatların da olduğu biliniyor.

HAT ALIYORLAR

Açılış için gelen Birleşik Arap Emirlikleri Kültür, Gençlik ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Abdurrahman El Üveys, sergiyi İstanbul'da açma nedenlerini şu sözlerle açıkladı: "Kur'anı Kerim Mekke'de nazil oldu, İstanbul'da yazıldı, Kahire'de okundu. Bu bir ger çek. Tüm dünyada hat sanatı İstanbul merkezli gelişiyor. Türkiye'de çok başarılı hattatlar var. Birleşik Arap Emirlikleri olarak sanata önem veriyor, bu alanı sosyal ve sivil alanlara ulaşmanın en etkili yolu olarak görüyoruz."

'TÜRK HATTATLARI TERCİH EDİYORUZ'

Birleşik Arap Emirlikleri Kültür, Gençlik ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Abdurrahman El Üveys, "Şeyhimiz El Maktum başta olmak üzere bizler de koleksiyonumuza Arap sanatçıların yanı sıra Türkiyeli hattatları da dahil ediyoruz" dedi. Birleşik Arap Emirlikleri Kültür, Gençlik ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı'nın her yıl düzenlediği El Bürde yarışmasında dereceye giren 70 eser ise Dolmabahçe Sarayı'nda sergileniyor. Sergi 14 Ekim'e kadar ziyarete açık olacak.

ŞEYH, ÖZÇAY'A ÖZEL SİPARİŞ VERİYOR

Yaşayan en pahalı çağdaş hattatlar arasında gösterilen Mehmed Özçay'ın eserleri Şeyh Maktum dışında BAE Meclis Başkanı'nın da koleksiyonunda var. En çok Dubai'ye eser sattığını söyleyen Özçay, zaman zaman Maktum'un siparişle özel eser istediğini de söylüyor. Dubaili ve Türkiyeli çağdaş hat koleksiyonerleri arasında ciddi bir yarış yaşandığını belirten Özçay, şunları söyledi: "Hat sanatı hem tarihi, hem piyasası gereği İstanbul merkezli gelişiyor. Türk resmi bizim için önemli ama batıda resim çok daha köklü, çok iyi ustalar var. Bu topraklarda hattın en büyük ustaları yetişti. Üstelik tüm dünyada trend resimden hat sanatına yöneliyor. Yakın gelecekte bu sanata ilginin daha da artacağını düşünüyorum."

sabah

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7478
Ynt: Türk sanatları sergileri
« Yanıtla #19 : 16 Aralık 2012, 06:27:55 »
Ağaçlar ‘edep ya hu’ diyor

Salih Zeki Tekin, emekli bir bürokrat. Hat sanatının örneklerini oyma olarak ahşap üzerine nakşediyor. Sanatçı karakteri bürokrat titizliğiyle birleşinde eline aldığı tahta parçaları binlerce keski darbesiyle sanat eseri özelliği kazanıyor.

Tekin’in ahşap oyma hat sanatına ait eserleri, Astoria Alışveriş Merkezi’nde sergiye çıktı. ‘Edep ya-hu’ adlı sergi 18 Aralık’a kadar açık.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7478
Havalimanı Dış Hatlar'da hat sergisi
« Yanıtla #20 : 28 Aralık 2012, 06:15:11 »
Hattat Bilal Akkaya'nın Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde açtığı hat sergisi 31 Ocak 2013'e kadar gezilebilecek...

Hattat Bilal Akkaya'nın Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde açtığı Hat Sanatı Sergisi, sanatseverlerin ve milyonlarca yolcunun beğenisine sunuldu.

1982 yılından günümüze kadar hat sanatının içerisinde bulunan Hattat Bilal Akkaya'nın 24 Aralık Pazartesi günü Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali'nde açtığı hat sergisi yoğun ilgi gördü...
TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener'in THY Genel Müdürü Temel Kotil ile birlikte açılışını gerçekleştirdiği sergide Bilal Akkaya'nın son dönem nesih, sülüs ve bir ayağı klasik hat sanatına dayanan modern hat çalışmaları yer aldı...


Bilal Akkaya'nın hat sergisi Atatürk Hava Limanı'nda bir ilk olma özelliğini haiz... Sanatkâr, kelam sıfatının tecellisi olan İslâm harflerini, gönlünde estetik güzelliklere açık kapılar bulunan insanlara; özellikle de yurtdışına gidip gelen vatandaşlarımıza ve yabancılara daha kolay bir şekilde ulaştırabilmek için Atatürk Hava Limanı'nda sergi açmış...

dünya bülteni
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2012, 06:18:44 Gönderen: İsra »

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7478
‘Minyatür Ayaklanması'
« Yanıtla #21 : 31 Aralık 2012, 05:14:25 »
‘Gelenekle övünebilmek için minyatürü günümüze uyarlamak şart!’

Ressam Günseli Kato'nun minyatürü yeniden ele aldığı ‘Gelenek Şimdi' projesinin ikinci dalgası sayılan ‘Minyatür Ayaklanması' isimli sergisi Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde.

Doğu sanatına güncel gözle bakarak klasik saray minyatürlerini ayaklandıran ve elyazması sayfaları espasa taşıyan sanatçı, geleneksel sanatları günün taleplerini karşılar hale getirmeye çalışıyor. İstanbul'dan sonra Düsseldorf ve Los Angeles'a gitmesi planlanan koleksiyonda 80 farklı iş bulunuyor.

 “Minyatür; geleneksel bir sanat olduğu için eskide kalmış, güncel sanatlarda yeri olmayan bir alan olarak görüldü hep. Bu ayaklanmayı aslında ben değil, bir köşede unutulan minyatür sanatı başlattı. Onlar geçmişe ait olmaya razı değiller. Bu ayaklanma dalga dalga yayılacak ve kıtaları aşarak minyatürün gerçek değerini bulmasını sağlayacak." diyen Kato'ya göre gelenekle övünebilmek için minyatürü şimdiye uyarlamak, türetmek ve tüketmek şart. Minyatürleri alışıldık iki boyutlu dünyasından çıkaran serginin son tarihi 3 Ocak.

zaman

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7478
Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif sergisi açıldı
« Yanıtla #22 : 28 Ocak 2013, 22:41:08 »

Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif ve tespih sergisi olan ''Aşk-ı Nebi ve Zikir Taneleri'' sergisi açıldı.Başbakan Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen serginin açılışında yaptığı konuşmada, Mehmet Çebi'nin hat, tezhip, tespihten oluşan özel koleksiyonunun her türlü takdirin üzerinde olduğunu söyledi.

Mehmet Çebi'yi hayranlıkla izlediğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Şakayla karışık beni de bu işe alıştırdı, alıştırıyor. İnşAllah gelecekte çok daha iyi olacak. Mehmet kardeşimin özellikle bu Aşk-ı Nebi ve Zikir Taneleri sergisine yönelik attığı adımlar, Türkiye'de bir değişimin, bir dönüşümün zenginleşmesine fırsat veriyor. Özellikle bu akşam sponsor olan tüm kurumlara da teşekkür ediyorum. Serginin hayırlı ve başarılarla dolu olmasını, kültür dünyamıza zenginlikler katmasını temenni ediyorum.''


Başbakan Erdoğan, sergiyi gezdikten sonra, Ayan Musiki Topluluğu tarafından icra edilen ''Aşk-ı Nebi'' adlı tasavvuf musikisi konserini dinledi.

Sergide, 200 Hilye-i şerif ve 300 tespih yer alıyor

İstanbul Antik Sanat tarafından Başbakanlık'ın himayelerinde düzenlenen dünyanın en büyük Hilye-i Şerif ve tespih sergisi, Halkbank ve Doğuş Grubu'nun sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Türkiye'nin önemli çağdaş hat koleksiyoncularından biri olan Mehmet Çebi'nin koleksiyonundan hazırlanan ''Aşk-ı Nebi ve Zikir Taneleri'' sergisinde, 200 Hilye-i Şerif ve 300 kıymetli materyalden yapılan tespih yer alıyor.

Sergide, Türk-İslam sanatları konusunda nadide ve sıra dışı eserleriyle tanınan Hasan Çelebi, Fuad Başar, Hüseyin Türkmen, Mustafa Cemil Efe, Eyüp Kuşçu, Fevzi Günüç, Gürkan Pehlivan, Levent Karaduman ve Ahmet Bursalı'nın eserleri yer alıyor.

Sergi, 4 Şubat'a kadar İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde görülebilecek.