Gönderen Konu: Türk yıldızlarının büyüleyen gösterisi  (Okunma sayısı 2461 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • Ziyaretçi
Türk yıldızlarının büyüleyen gösterisi
« : 30 Ağustos 2011, 23:27:09 »

Türk yıldızlarının büyüleyen gösterisi

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında resmi geçit töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şeref tribünündeki yerini alması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Birgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve diğer yetkililer katıldı.

Töreni, ayrıca yabancı misyon şefleri, subay ve astsubaylar ile çok sayıda vatandaş izledi.

-GENÇ SUBAYLARIN KONUŞMASI-

Törende, Kara Harp Okulu'ndan mezun olarak bugün TSK saflarında göreve başlayan Bakım Teğmen Emre Baran ile Topçu Teğmen Aybüke Bulut, ''en genç subaylar'' adına konuşma yaptılar.

Baran ve Bulut, yaptıkları konuşmada, Cumhuriyetin kurulmasını takip eden yıllarda birbiri ardına yapılan devrimler ve gerçekleştirilen ekonomik, sosyal ve hukuksal reformlarla bir ulusun yeniden doğuşunun sağlandığını bildirdiler.

Teğmenler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne yöneltilecek her türlü teşebbüsün Türk ordusunun azim ve iradesi karşısında mutlaka hüsrana uğrayacağını belirterek, vatan, cumhuriyet ve vazife uğruna gerektiğinde canlarını seve seve vermeye hazır olduklarını haykırdıklarını söylediler.

-TÜMGENERAL BAL'IN KONUŞMASI-

Tören Kıta Komutanı olan Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanı Tümgeneral Yaşar Bal da konuşmasına, ''Bugün yüce Türk ulusu ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Ordusu'nun ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde el ele, omuz omuza vererek, yaptığı Ulusal Kurtuluş mücadelesinden, destansı bir zaferle çıkışının 89. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisinde olduklarını'' dile getirerek başladı.

Bu zaferin, Türk vatanını istila ve Türk'ü esir etmek hayalini gerçekleştirmeye çalışan emperyalist güçlere karşı 'Ya İstiklal, Ya Ölüm' parolasıyla yola çıkan Mustafa Kemal'in, vatana yürekten bağlı Türk ulusunun inanç ve azminin zaferi olduğunu belirten Bal, şunları kaydetti:

''Bu zafer, yüce Türk ulusunun hürriyet ve istiklali uğrunda, Türk birlik ve beraberliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin neler yapmaya muktedir olduğunu gösterdiği eşsiz bir zaferdir. Bu zafer, sırtına saplanan esaret hançerini ulusça söküp atarak, özgürlüğünü elinden almak isteyenleri tüm dünyanın önünde dize getiren Türk ulusunun diriliş destanıdır.

Kurtuluş Savaşı, en zor koşullarda her şeyin bittiği sanılan bir dönemde yüce Türk ulusunun ve kahraman ordumuzun insan üstü gayretiyle dönemin en güçlü devletlerine karşı kazanılan onurlu bir zaferdir.

30 Ağustos Zaferi, yalnız askeri bir başarı değil imparatorluktan ulus develete, saltanattan ulusal egemenliğe, ümmet anlayışından Atatürk milliyetçiliğine, teba olmaktan vatandaş olmaya geçişin sembolü olan modern Türkiye'nin kuruluşuna başlangıç noktası olmuştur.

Ulu Önder Atatürk, Türk ulusunun yokluk içerisinde kazandığı bu zaferler sonucunda siyasi, sosyal ve hukuk alanında yaptığı devrimlerle genç Türkiye Cumhuriyeti'nin, çağdaş devletler arasında yer almasını sağlayacak aydınlık yolu açmıştır. Mazisi şan ve zaferlerle dolu kahraman Türk ordusu, geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti'ni demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti temel nitelikleriyle ülkesinin bütünlüğünü, milli birlik ve beraberliğini yok etmeye yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak konusunda azim ve kararlılığıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatmak için nice 30 Ağustoslar yaratacak güç ve kudrettedir.

Dünya barışına katkıda bulunan, bölgesinde huzur ve güvenliğin teminatı olan, verilecek her türlü görev için daima hazır bulunan Türk ordusu bu gücü, tarihinden gelen asaletinde, yüce Türk ulusunun güveninde, çağın gelişen teknolojiyle donatılmış modern silah ve bilgi sistemlerini etkin kullanabilen eğitimli muharip gücüyle sahip olduğu üstün cesareti ve sarsılmaz disiplininden almaktadır.''

Bal, Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesi olan Türk ordusunun, Türk sancağının şanını, canından aziz bilerek vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda hayatını seve seve feda etmeye and içmiş mensuplarıyla daima ulusunun emrinde ve hizmetinde olduğunu belirtti.