Gönderen Konu: Haya İmandandır  (Okunma sayısı 1831 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Haya İmandandır
« : 15 Haziran 2012, 11:14:04 »

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz, «Haya îmandandır» buyuruyorlar. Hayâ perdesini yırtan, edep duygusunu yok eden bir toplum, «Bel hum edall» İlâhî hükmünün gösterdiği gibi, dört ayaklılardan daha aşağı bir duruma düştüğü için, ilâhî cezayı hak etmiş oluyor. Nitekim Sodom-Gomore ve benzerlerinde olduğu gibi encamı yok olmakla noktalanıyor.

Kütüb-i Sitte Muhtasarı 17. cilt, 7224 no'lu hadis-i şerifte, «Allah (c.c.) bir insanı helâk etmek istedi mi, önce ondan hayayı çeker alır» buyuruluyor. Bir başka hadis-i şerifte de, kıskanma duygusunu ve namus hissini kaybedenlerin cennete giremeyeceklerine işaret ediliyor.
Tarih boyunca kavimleri yok eden bu hayâsızlık illetinin virüsleri, maalesef bugün, belli mihraklarca en çetin şekilde üretilip bütün insanlığa aşılanmak isteniyor. Aslında ûrpererek ifade etmeye çalıştığımız bu hâl, milletlerin, hatta bütün dünyanın yok olmasına sebep olacak azgınlık ve taşkınlıklardır. Müslüman toplumların son derece uyanık olmaları ve dikkatli davranmaları lâzımdır.

Zaman zaman bu hayâsızlık ve azgınlıkların nasıl olup da dünyanın sonunu getirmediği de insanın aklına geliyor. Acaba dünya böylesini de gördü mü diye düşünüyor.. Ama, «(Habibim), içlerinde sen olduğun (veya sünnetlerin yaşandığı) müddetçe onlara Allah azap edecek değildir. Ve onlar, istiğfar ederlerken (içlerinde istiğfar edenler varken) de Allah, onlara azap edecek değildir» (S. Enfâl, 33) âyet-i kerimesi imdadımıza yetişiyor ve mesele kendiliğinden halloluyor.