EĞİTİM, AİLE, KÜLTÜR-SANAT, SAĞLIK > KİŞİSEL GELİŞİM

Uyku Ciddi İştir, Onunla Dalga Geçilmez!

(1/2) > >>

Mahi:
Uyku Ciddi İştir, Onunla Dalga Geçilmez!

Uyku, hayatımızın en önemli kaynağıdır. Uyku sayesinde hem beden, hem düşüncelerimiz beyin tarafından tamir edilir. Uzun süre uykusuzluk insanı olumsuz yönde etkiler.

Rodenburg Üniversitesi'nde Prof. Jurgen Zulfey’ in yaptığı bir araştırma insanın iki türlü uykuya göre programlandığını göstermektedir. Bunlardan birisi öğle saatlerinde gereken uykudur. Ortalama 10 – 30 dakikadır. Diğeri ise gece uykusudur. Bu da ortalama 24:00 – 04:00 saatleri arasıdır. Eğer bir kişi bu saatler arasında uykusunu alırsa uyku problemi çıkmayacaktır. Bu araştırma uykusuzluğu giderecek etmenin çok uyumak değil, uygun ve doğru zamanlarda uyunması gerektiğini göstermektedir.


Erken kalkmaya özen gösterin!

Uykumuzun sağlıklı olabilmesi için mutlaka sabah erken kalkılmalıdır. Daha öncede belirttiğim gibi Prof. Jurgen Zulfey’ in yaptığı araştırma bize sabah 04:00 – 05:00 saatlerinde uyanık olmamız gerektiğini göstermektedir. Yani biz uyumamız gerektiği saatlerde uyumazsak, uyumamamız gerektiği saatlerde uyursak beyin vücudu tamir edemeyecektir. Uyumamız gereken biyolojik saatin dışında aşırı uyku ise tamir yerine vücutta yıkım yapmaktadır.

Aşırı uyku vücudun isteği değil, değiştirilmesi zor olan alışkanlıkların ürünüdür. Bu alışkanlığı yıktığınız takdirde biyolojik saatinizi kurmalısınız. Böylece daha dinç ve daha mutlu olacağınızı göreceksiniz. Bebeklere dikkat edin sabah erkenden kalkarlar. Çünkü onlar aşırı uykuyu ve tembelliği alışkanlık haline getirmemişlerdir.

Uyku mekanınızı düzenleyin!

Uyku sırasında insan beyni dışarıdan gelen uyarıcılara tamamen kapalı değildir. Dışarıdan gelecek olan tüm uyarıcılara açıktır. Uyuyan kişi o sırada çevresindeki sesleri duyar, burnu kokuyu alır. Uyurken yüzümüze konan sineği bu sayede kovalarız.

Bu durum bize uykumuzu geçirdiğimiz odanın, yatağın yer mekanının ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bu nedenle yatağımız uyumaya elverişli olmalı, sessiz olmalı, görsel, işitsel ve dokunsal tüm uyarılardan uzak olmalı. Televizyon açıkken uyumamalıyız. Hemen uyku mekanınızı verimli uyumaya uygun hale getirin.

Uyuma stratejileri

Doğru ve uygun uyuma için şu hususlara dikkat edin ve uygulayın:

1. Günde en fazla 6 – 7 saat uyuyun. Bunun fazlası zaman kaybıdır.

2. Biyolojik uyuma programınıza uygun olarak uyumanızı planlayın.

 Bunu şu şekilde planlayabilirsiniz:

Öğle:     12:00 – 12:30 saatleri arasında

Akşam:  23:00 – 06:00 saatleri arasında

3.  Sabah erken kalkmaya özen gösterin. Faydasını mutlaka göreceksiniz.

4.  Mideniz doluyken uyumayın. Akşam yemeğini en geç 19:00 ile 20:00 saatleri arasında bitirin. 23:00 de ise yatağa girin.

5. Çok erken saatte uyumayın. Vücutta tembellik alışkanlığına neden olabilir.

6. Uykudan önce hafif egzersizler yapıp kaslarınızı gevşetin. Böylece gerginlik azalacak, daha kolay uykuya dalacaksınız. Uyku sırasında irkilmelerden de kurtulmuş olacaksınız.

7. Gürültülü, kötü kokan, yeterli oksijen olmayan bir uyku mekanında uyumayın.

Bu şekilde uyku stratejisine inanır ve uygulamaya geçerseniz en geç 15 – 20 gün içinde doğru uyku alışkanlıklarını kazanacaksınızdır.


Ahmet Yıldız - Psikolojik Danışman

Tuğra:
Teşekkürler Mahi;

Uyku vücudun kendini yenilediği, yapılandırdığı, metabolik faaliyetlerini düzenlediği fizyolojik bir ihtiyaçtır.

Uyku vücut ritmini düzenler, belleği ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Uykunun yaşlanmaya karşı en büyük silahlardan biri olduğu artık biliniyor. Uyku sürecinde salınımı artan büyüme hormonu küçük yaşlarda büyümeyi, yaşlandıkça da vücut performansının artmasını sağlıyor. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, aşağıdaki önerileri değerlendirmeniz ve uyku düzeninizi tekrar sağlamanızda fayda var.

NEDEN HASTALIKSA…

Uykusuzluk sorunundan yakınıyorsanız, bu problemin ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabileceğini unutmayın. Kalp ve akciğer problemleri, ağrılı romatizmal hastalıklar, tiroidin normalden daha az tiroid hormonu ürettiği hipotiroidi sorunu, uykuda solunumun durduğu ‘apne’ problemi, şeker hastalığı, rahatsız ayak sendromu, bazı ilaçlar, depresyon ve stres gibi psikolojik sorunlar, alkol bağımlılığı uykunuzu kaçırabilir.

BESLENMEYE DİKKAT!

Bu nedenle kronik uykusuzluk çekenlerin, öncelikle altta yatan herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını anlamak için uzman bir hekime, hatta uyku konusunda uzmanlaşmış bir doktora başvurmaları gerekiyor.

Beslenme şekliniz uykunuzu zannettiğinizden çok daha fazla etkiliyor. Güne iyi bir kahvaltı ederek başlamanız, öğle yemeklerini daha hafif yemeniz, akşam yemeklerini yatma saatinizden en az 3-4 saat önceye kaydırmanız size fayda sağlayacaktır.

Uykuyu desteklediği bilinen ‘triptofan’dan zengin hindi eti ile peynir dışındaki süt ve süt ürünlerinden, mutluluk hormonu olarak bilinen ’seratonin’in salgılanmasına yardımcı olan tam tahıllardan, ıspanak, muz gibi magnezyumdan zengin besinlerden de yararlanabilirsiniz. Sağlıklı bir kilo aralığında kalmanız da çok önemlidir. Yatmadan 3-4 saat önce kahve ve diğer kafeinli içeceklerin tüketimini kısıtlamayı da unutmamalısınız.

Dr. Ece Hattat

Miftahulkuluub:
Teşekkür ederiz paylaşımlarınız için. Büyüklerimiz öyle buyurmamış mı.

Uyku bir kantar. Uyudukça artar.

Mücteba:

ümmühan beyza:
Ben az uyuyorum lakin kendimi uyandığimda halsiz hissediyorum size söyle açıklayayım saat akşam on gibi yatıyorum gece üç gibi kalkıyorum öğlende okulum olduğu için uyuyamiyorum eve gelnce saat geç olmuş oluyor öglen uykusuna yatamıyorum yani ve zaten sabahlari uyumak istemiyorum hemde uyumaktan nefret ediyiyorum zaten zorlasamda uyuyamiyorum sabahlari ama çok halsiz dengesiz allak bullak oluyorum bu sorunu çözmek için ne yapmalıyım teşekkürler

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek