Gönderen Konu: Vücut Büyüdükçe Beyin Küçülüyor  (Okunma sayısı 2913 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6600
Vücut Büyüdükçe Beyin Küçülüyor
« : 27 Ağustos 2009, 22:39:40 »


ABD'li uzmanların araştırmasına göre, obez insanların beyin dokusu normal kilodakilere oranla yüzde 8 küçük ve 16 yıl yaşlı görünüyor.

Aşırı kilo beyne zarar veriyor... ‘Human Brain Mapping’ adlı tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, obez insanların beyin dokusu, normal kilodaki insanlarınkinden yüzde 8 daha küçük ve obezlerin beyinleri 16 yaş daha büyük görünüyor. Aşırı kilolu sınıfına girenlerin beyinleriyse yüzde 4 daha küçük ve beyinleri sekiz yaş daha yaşlı görünüyor.

Sonuçlar, 70’li yaşlarındaki, ciddi beyin hasarı görülen 94 insanın beyin taramaları temel alınarak oluşturuldu. UCLA (Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles) Nöroloji bölümünden Prof. Paul Thompson, bu oranların ciddi bir doku kaybı anlamına geldiğini belirterek bu kişilerin ayrıca Alzheimer ve beyni etkileyen diğer hastalıklar konusunda da daha fazla risk altında olduklarını söylüyor.

Thompson, sağlıklı yiyip kiloyu dengede tutarak Alzheimer’a yakalanma riskinin ciddi biçimde azaltılabileceğini söylüyor.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 300 milyon obez insan var.

Obezite kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve bazı kanser türlerini tetiklerken, cinsel aktivitenin de azalmasına neden oluyor. Hastalığın ana nedeniyse kötü beslenme...

Ön ve arka loptan kayıp

Araştırmayı kaleme alan uzmanlara göre obez insanlar, ön ve arka loplarından beyin dokusu kaybediyor ki bu alanlar planlama ve hafıza, dikkat, yönetici fonksiyonlar, hareket, uzun süreli hafıza ve hareket konularında kritik rol oynuyor.

Obezite vücut kitle endeksiyle ölçülüyor. Çalışma Ulusal Yaşlanma Enstitüsü ve Amerikan Kalp Vakfı ve Ulusal Araştırma Kaynakları Merkezi tarafından
desteklendi.

Aktif Haber
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6600
Her Yıl Biraz Daha Fazla Şişman olunuyor
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2011, 23:19:21 »

Obezitenin birçok hastalığın kaynağı olmasının yanında başlı başına hastalık olduğu artık bilim insanları tarafından kabul ediliyor. Türkiye"nin 3'te biri de ‘obez’ diye tarif ediliyor.
 
Dengesiz beslenme, hazır gıdalar ve hareketsiz yaşam obeziteyi çağın hastalığı haline getirdi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi önderliğinde 1998 yılında yapılan araştırmadan bu yana, Türkiye'de obezite hızla yayılıyor.

Türk Obezite Vakfı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Satman, “Ülkemizde obezite oranı 1998’de yüzde 22 civarındayken 12 yıl sonra yüzde 35 e gelmiş durumda.

Güneyde Adana bölgesinde artış çok, buna karşılık Erzurum’da düşük. Ama bu iki şehir arasındaki fark da kapanıyor” diyor.

26 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, 12 yıl önce nüfusun yüzde 41'i normal kiloluyken,2010 da yüzde 26'ya düştüğünü gösteriyor.

Türk Obezite Vakfı da zayıflama konusunda bilgi vermek üzere ‘kilokontrolhareketi.com’ adıyla bir internet sitesi kurdu.

 
hastane.com.tr
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6600
10 kadından 7'si obez olacak !
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2011, 13:20:49 »
Dikkat! 10 kadından 7'si obez olacak !

Oxford Üniversitesi bilim adamları çok önemli bir tehlikenin kapıda olduğunu hatırlattı.
10 erkekten 8'i ve her 10 kadından 7'si obez olacak. Tahminler günümüz çocukları ve yetişkinlerinde yapılan incelemeler sonucunda duyuruldu.

Obezite patlamaya hazır bir bomba gibi bekliyor. Hatta bazı ülkelerde genç nüfusun çoğunun obez olduğu gözlerden kaçmıyor. Obezite ile birlikte kalp krizleri, felçler ve diyabet gibi sorunlarda da artışlar gözlemleniyor. Sağlık hizmetlerini de olusuz yönde etkileyecek obezite kapımızın önünde bizi bekliyor.

Milliyet'te de yer alan habere göre, televizyon karşısında uzanıp televizyon seyretmekten daha farklı bir akvite yapmıyor, sürekli yiyor ancak hiç hareket etmiyorsanız obeziteye dikkat edin. "Bana bir şey olmaz, metabolizmam çok hızlı" sözleri artık tarih oluyor. Yediğimiz besinlerden soluduğumuz havaya kadar her şey vücudumuzun normal işleyişini etkiliyor ve obeziteye daha yatkın hale getiriyor.

Siz de hayatınızı doktor ve diyetisten yollarında geçirmek istemiyorsanız, doğal beslenmeye, vitamin ve mineral alımına dikkat edin.

(Milliyet)
*~*~* TUĞRA *~*~*