Gönderen Konu: Yabancı arama motorlarındaki tehlike  (Okunma sayısı 2203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lika

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 3885
    • Herkonudan.com
Yabancı arama motorlarındaki tehlike
« : 14 Mart 2010, 06:57:46 »

nternetteki yabancı arama motorlarının taşıdığı riskleri sıralayan Türk mühendisler, devlet sırrı, ticari ve şahsi sırların arama motorları aracılığıyle deşifre edilebileceğinin altını çiziyor. Tehlikeyi farkeden Çin ve Rusya'nın bu konuda kendi arama motorlarını kurduklarını ve Hindistan ve AB'nin bu konuda hazırlık içerisinde olduklarının altını çiziyor.

Türkiye için hazırladıkları yerli arama motoru www.ara.com.tr' nin Türkiye'de önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini ve kısa sürede öneminin anlaşılacağını vurgulayor.

Dünyanın en büyük arama motorları google, altavista, ve yahoo sitelere Türkiye’den de yerli rakip çıktı. Her geçen gün büyüyen internet pazarını yabancı firmalara kaptırmak istemeyen 'www.ara.com.tr' özellikleri ve getirdiği yenilikler ile sektöre damga vuracak.

Türkiye’nin yerel arama motoru olan ve yüzde yüz yerli sermaye ile Türk mühendisler tarafından geliştirilen www.ara.com.tr,  Türk web sitelerini tarayarak ziyaretçilerine en uygun sonuçları gösteriyor.

İnternet reklam pastasının 5 milyar dolar olduğu Türkiye’de, pastanın yüzde 80’i yabancı arama motorlarına gidiyor. Bu pastada ki en büyük payı yabancıların ellerinden almak isteyen Türk girişimciler,Türk arama motoru eksikliği gidermek için www.ara.com.tr sitesini bir süre önce yayına soktu.

Arama Motoru sektöründe ABD’li firmalar hâkimiyetini sonlandırmak isteyen yerli mühendisler Türkiye’nin yerli arama motoru ile rakiplerine meydan okuyacak seviyeye gelmeleri gerektiğini belirtiyor.

GÜVENLİK RİSKİ TAŞIYOR

Yabancı arama motorlarının ülke güvenliği açısından da zafiyet oluşturabileceğini ifade eden Türk mühendisler, yabancı arama motorlarının bir ülkenin tüm bilgilerini, eğilimlerini ve  sırlarını rahatlıkla elde edebileceği riskinin altını çiziyorlar ve bu konuda internet kullanıcılarını uyarıyorlar.

Türkiye’de web kullanma alışkanlıkları içerisinde birinci sırada arama motorları geliyor. Reklam pastasının yüzde 80’ini alan yabancı arama motorları riskli olmalarının yanı sıra internet üzerinden de alışveriş yapıldığı ve temsilcilikleri Türkiye’de merkezleri yurtdışında olduğu için fatura kesmediklerini ifade ediyor. Bu yolla devletin gelir kaybına uğradığını belirten Türk mühendisler, Çin ve Rusya’nın kendi arama motorlarını yaptıklarını ve bu yolla  yabancı arama motorlarının üstünlüğünü alt ettiklerini söyledi.

Hindistan ve Avrupa Birliği’nin de kendi arama motoru çalışmalarının sürdürdüğünü ifade eden mühendisler; her dört ülkede de konunun devlet tarafından desteklendiğini ifade ettiler.

Çin’in arama motoru baidu.com ile diğer arama motorlarını geride bırakarak Çin’de birinci sıraya yerleştiğini ve dünyada sekizinci sıraya yükseldiğini ifade eden mühendisler; Rusya’nın ise yandex.ru arama motoruyla birinci sırada yer aldığını ve Google’ın Rusya’da ancak 69 sırada yer aldığını söylediler.

Türkiye’nin de kendi yerli arama motorlarını ihtiyacı olduğunu ve devlet tarafından da bu tür projelerin desteklenmesi gerekiğinin altını çizen mühendisler, Türkiye’nin acilen kendi arama motorlarını birinci sıralara yükseltmeleri gerektiğini belirtti.

Hakan Göksel

Haber7
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim