Gönderen Konu: Yağlardan nasıl kurtulabilirsiniz?  (Okunma sayısı 21432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Yağlardan nasıl kurtulabilirsiniz?
« : 05 Aralık 2008, 21:24:50 »


Kilo vermekte zorluk çekiyorsanız metabolizmanız gerekiyor olabilir. İşte bir kaç öneri.

Tabii kilo vermek dahil yaşamınızla ilgili yapacağınız her değişikliği doktorunuza danışmanızda yarar var. Başkaları için uygun olan değişimler, sizin için zararlı olabilir. Kilo verme konusunda çoğu kişi okudukları veya duyduklarına göre stratejiler uygulamakta, oysa diyetisyenlerden bunun doğru yolunu öğrenseler ve öğrendiklerini uygulasalar çok daha kalıcı sonuçlar alabilirler. Yine de birçoğumuz için kilo verme denemeleri gerçekten çok düş kırıcı olabilir.

Hele de 40 yaşını geçtikten sonra bilimsel olarak kanıtlanmış kilo verme yöntemleri bile işe yaramayabilir. Her türlü çabaya rağmen ekstra kilolarınızı vücudunuzdan atamıyorsanız, bir de aşağıdaki önerileri denemenizde fayda var.

1- EKSTRA KAS YAPIN

40’ından sonra metabolizma hızınız her 10 yılda yüzde 2-4 yavaşlar. Bu da kilo vermenin giderek daha güçleşmesi anlamına gelir. Kilo vermeye çalışırken kaslarınız da erir. Öyle ki verilen her kilonun yüzde 70’i yağ ise yüzde 30’u da kaslardan gider. Kas çalışması yaparak hem yağ yakabilir hem de kas kaybını önleyebilirsiniz.

Doktorunuzdan onay aldıktan sonra haftada üç kez, bir fizyoterapist veya spor hocası kontrolünde kaslarınıza zarar vermeden kas güçlendirici çalışma yapmak bunun en basit, hızlı ve etkili yoludur. Böylece hem vücut formunuzu korur hem de yağları yakabilirsiniz.

Bu kas çalıştırma, dinlenme halindeki metabolizmanızı da yüzde 8 hızlandıracaktır. Sekiz haftalık bir çalışma sonucunda koşu bandında koşanlar 2 kg verirken neredeyse hiç kas yapmazlar, ama koşu bandı artı kas çalışması yapanlar 5 kg yağ yakarken vücutlarına 1 kg kas eklemiş olurlar. Çok sayıda eklemi ve çok sayıda kası çalıştıran çeşitli programları uygulayın. Ne kadar çok kası işe katarsanız o kadar çok kalori yakacaksınız.

2- PLATOYU AŞMAYA ÇALIŞIN

Kilo vermeye çabalayanların sık karşılaştıkları bir durum da ilk 5-10 kiloyu kolayca verdikten sonra baskülün artık oynamadığı bir plato evresine girmesidir. Plato genellikle üç hafta sürebilir. Artık daha yoğun çalışsanız ve daha az kalori alsanız bile vücut daha az kalori yaktığından kilo veremezsiniz.

Yaşla birlikte bu etki daha da artar. Egzersizlerinizi sık sık değiştirerek (haftada bir) vücudunuza sürpriz yapın. Zira aynı egzersizi rutine bindirmenin onun etkisini azalttığı bilinmektedir. Diyelim ki ilk hafta vücudunuzun üst bölümünü çalıştırdınız. İkinci hafta alt bölümü çalıştırın, üçüncü hafta abdominal kasları ve dördüncü hafta da her zamankinden farklı tipte bir kardiyo (örneğin yürüyüş yerine bisiklet) çalışın.

3- “EGZERSİZİMİ YAPAR, YAN GELİP YATARIM” DEMEYİN

Bir egzersiz programına başlayan kişilerin diğer günlük aktivitelerini azalttıkları saptanmıştır. Haftada iki kere egzersiz yapan kişiler belki yorgunluk, belki de bilinçaltı bir etkiyle, egzersiz dışındaki günlük bedensel hareketlerini yüzde 22 oranında azaltmakta. Oysa günlük yaşamımızda yer tutan irili ufaklı bedensel hareketler günde ortalama fazladan 350 kalori daha yakmamızı sağlamakta.

Bu nedenle, egzersiz programını uygulamanın yanında günlük yaşamın gerektirdiği hareketli işleri de yapmayı ihmal etmeyin. “Egzersizimi yaptım, artık hareket etmeme gerek yok” fikrine kapılmayın, zira gün içindeki koşuşturmalarımız, yürüyüşlerimiz veya bedensel çaba gerektiren ufak tefek işler vücudumuzda yağ metabolizmasını kontrol eden enzim aktivitesini artırır. Kısacası, kendinizi daha çok hareket için motive edin.

Hareketinizi artıracak işlere gönüllü olun, merdiven çıkmak, fırsat buldukça yürümek gibi.

4- AÇLIK HORMONLARINI DURDURUN

Yemek yemeyi artırmak, egzersiz yapılırken düşülen başka bir hata. Hollandalı araştırmacılar egzersiz yapmaya başlayanların eskisine göre günde fazla yiyerek 270 kalori daha fazla aldıklarını saptamış. Bu da yaktıkları kalorinin yaklaşık yarısını, daha fazla yiyerek geri aldıkları anlamına geliyor.

Bu nedenle nasıl olsa egzersiz yapıyorum diye daha fazla yemek yemeyin. Egzersiz yapmadan 20-30 dakika önce yoğurt ve muz gibi hafif bir şeyler atıştırın. Bu, egzersiz sonrası açlığı önler. Böylece egzersiz sonrasında yemeğe saldırarak çabanızın boşa çıkmasını önlemiş olursunuz.

Öğünleri güne yaymak da yararlı oluyor, günlük yemek yemenizi üç ana öğün ve arada uzun açlık süreleri yerine, üç ana öğün ve iki veya üç küçük öğün yiyerek güne yayabilirsiniz. Alacağınız kalorileri gün içine dağıtarak kan şekeri seviyelerinizde dalgalanmalardan kaçınmış ve hem de yağ depolamanıza da yol açan insülin salınmasını kontrol ederek vücudun daha fazla kaloriyi yağ olarak depolamasını önlemiş olursunuz.

5- SU İÇİN

Başka bir püf nokta da her gün aldığınız sıvıların en az altı bardağının su olması. Düzenli su içenler, sadece çay, kahve veya soda ile su ihtiyaçlarını karşılayanlara göre günde yaklaşık 200 kalori daha az alıyor. Suyu soğuk içerseniz daha iyi, çünkü Alman araştırmacıların bulgularına göre soğuk su metabolizmayı hızlandırarak günde yaklaşık 50 kalori daha fazla yakılmasını sağlıyor. Çünkü vücut soğuk suyu kendi sıcaklığına getirmek için kalori harcıyor!

Tabii bu aklınıza hemen o zaman devamlı dondurma yer, kilo veririm düşüncesini getirebilir. Siz o düşünceye pek aldırmayın, çünkü dondurmanın kalorisi onu ısıtmak için kullanılan kaloriden çok daha fazla. Bu arada 50 kaloriden de ne çıkar demeyin, yukarıdaki “görünmez” küçük kalori sayılarını alt alta topladığınızda, biraz dikkatle ne kadar kârlı çıkabileceğinizi görebilirsiniz.

Haber3

*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Kilo Almaya Karşı B Planı
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2008, 01:42:14 »
Kilo felaketine karşı doğada ‘ b planı’ var! Yağlar bedende stok yapıp kendini korumaya alırken, bu biyolojik plana karşı çaresiz kalıyoruz. Diyetlerle zayıflayamayan kadınlar şimdi doğadaki "b planını" uyguluyor. Bazı özel bitki karışımları ve onların saf özleri ile hayata geçen doğal plan, kilo felaketine dur diyor.

Rejim ve diyet listeleri büyük bir bilgi kirliliği oluşturdu. Farklı yaşlarda herkesin sorunu olduğu için bu konuda gelen bilgiler de artıyor. Kimi gram gram ölçülerle beslenme planı çıkarıp, günde 5 litre su içmeye davet ediyor. Kimi öğle yemeğinde bir kaşık sebze öneriyor. 1 tane grisini ile bir öğünün geçiştirilmesini isteyenler de var.

Oysa kadın, ergen ve yetişkin için üretilen bu "farklı" diyetler genellikle çözüm getiremiyor. Zaten yapılan bir araştırma da (İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nde gerçekleştirilmiş) diyetin yağ hücrelerini yok etmediğini ortaya çıkarmış. Bunlara bel bağlayanların uğradığı hayal kırıklığı artık gözleri daha ayağı yere basan araştırmalara ve çözümlere çevirdi.

Size, yeni bir yıla ince, güzel ve formda girmek "kilo felaketine karşı B planı" diye adlandırdığım bir çözümden söz edeceğim. Herbalium (herbalium.net) adlı doğal bitkiler merkezimizde kilo sorunlarına karşı çözümüm yeşil renkte. Kaynağını ise doğadan ve topraktan alıyor.

Düşük kalorili diyetlerin, bıraktıktan bir süre sonra geriye dönüşü önlemedikleri bir gerçek. Bütün bunlardan dolayı kalıcı çözüm üretilemiyor. Kahvaltıyla kibrit kutusu kadar peynir ve bir bardak şekersiz çayla yetinerek, metabolizmayı yavaşlatma, incelme çabalarına girişenler, en küçük fırsatta tekrar şişmeye başlıyorlar. Bizer "yağların yakılması" formülleri üzerine çalışıyoruz.

Diyetler bumerang gibi

Kilo alma nedenleri çok çeşitli: Bir ameliyattan sonra alınan kortizonlu ilaçlardan sonra gelen kilolar, hamilelikle birlikte gelen kilolar.. Sıkıntıdan TV karşısında sürekli birşeyler atıştırmaktan dolayı genişleyen bedenler için farklı çözümler geliştiriliyor.

Çünkü kilonun asıl kaynağı olan yağlardan kurtulma arzusu, yöntemleri de çoğaltıyor. Bir çok kadın onları "Liposuction" gibi bir yöntemle yok etme çabasında. Ne var ki kalıcı olmadıktan sonra bumerang gibi sonra tekrar geri geliyorlar yağlar .

Son yıllarda gerçek çözümler "doğa "dan alınıyor. Bazı bitkilerin kabuklarından ve meyvelerinden elde edilen tozlar ve özler kiloları eritmeye çare oldu. Çünkü doğal özleri sayesinde yağlar eriyor ve yağ hücrelerinin stoklanması engelleniyor..

Bu yöntem bana göre bir anlamda vücuttaki yağların mum gibi erimesi demek. Bu uygulamada kulllanılan öğütülmüş doğal yaprak ve bitki özleri aynı zamanda vitaminler ve mineraller içeriyor. Bu çözüm yağların kalıcı olarak yakılmasından söz ediyor. Peki yağ metabolizması nasıl etkileniyor? Kilo vermenin en önemli noktalardan birisi, kandaki yağların yakılması.

Vücuttaki yağlılık hücrelerini azaltan bu uygulama su, yağ ve toksinlerin vücuttan (idrarla) atılmasını sağlıyor.

Farklı bitkisel içeriklerin harmanlanmasıyla elde edilen karışım öğütülüyor. "İncelmenin b planı"nda ikinci sayfada ise doğada yağ yaktığı tespit edilen özler var. İkisi birlikte bedendeki kiloları kalıcı olarak gideriyor.

Bitki Uzmanı
Volkan Kurt /Village
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Fark etmeden bir beden büyürsünüz
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2008, 22:08:47 »
Kendinize, ‘Aslında fazla yemiyorum ama niye kilo alıyorum?’ sorusunu sıkça soruyorsanız, bu yazıyı dikkatli okuyun. Çünkü buradaki saptamalar bir günde hiç farkında olmadan alabileceğiniz gizli kalorileri açığa çıkarıyor...

Özellikle en sık tükettiğiniz besinlerin listesini çıkarıp, yüksek kalorili olanları sınırlayabilir ya da daha düşük kalorilere nasıl çevirebilirim diye düşünebilirsiniz. Taylight Sağlık Merkezi’nden Diyetisyen Berrin Yiğit, bunun ‘diyet casusluğu’ ile başarılabileceğini söylüyor. Herkesin iyi bir diyet casusu olabileceğini belirten Yiğit, beslenmedeki gizli kalorileri yakalamak için ipuçları veriyor. İşte bir günlük beslenmede farkında olmadan beden ağırlığına azar azar ilave edilen gizli kaloriler ve Berrin Yiğit’in önerileri:

8.30 AYILMA KAHVESİYLE GELEN 400 KALORİ

Uyandınız işe gitmek üzere yola çıktınız, hala ayılmadınız karnınız aç, kahvaltı da yapmadınız. Bu soğuk kış gününde içinizi ısıtacak keyifli bir şeyler içebilirsiniz. Şanslıysanız, evde kendinize tarçınlı, zencefilli bir kupa light süt, kakao tozu, su ve tatlandırıcı eşliğinde sıcak bir çikolata hazılar ya da şekersiz aromalar ve vanilya tozları ile harika bir kahve yaparsınız. Ama eğer caddede yürürken kahve satılan yerlerden yayılan kokular damarınıza girdiyse elinizde bol kalorili aromalı ve kremalı bir kahve bulmanız an meselesi. İşte bu durumda minimum 400 kaloriye hazırlıklı olun.

11.30 PAZAR VEYA MARKETTE ALIŞVERİŞ KEYFİ

Pazar veya markette alışveriştesiniz, özellikle şarküteri reyonunda daha çok vakit geçiriyorsunuz, çünkü alacağınız peynir çeşitlerinden tutun da zeytine kadar, hatta belki kuru meyveleri bile tadıyorsunuz. Belki de ürün tanıtımı yapılan reyonlarda da şirin sunuşlara hayır diyemediniz, ızgarada sucuk ya da çikolata, çorba gibi ikramlarla neredeyse bir öğününüzü çıkardınız. Sanki bu tadımlardan gelen kaloriler sayılmazmış gibi de rahatsınız, oysa ki fark etmeden, yağdan gelen enerjisi yüksek ortalama 100 kalori aldınız bile…

Tadım tepsileri ve ikramlara hayır demeyi öğrenin, sadece ucuz diye gereksiz bir şey satın almayacağınız gibi ikram olduğu için de tadım yapmayın. Eğer bu konuda kendinize henüz güvenemiyorsanız, bu tarz etkinliklerin henüz başlamadığı erken saatleri ya da geç saatleri tercih edin. Alışverişe çıkarken de hafif tok olmaya özen gösterin.

12.30 GÜNLÜK KOŞTURMA DEVAM EDİYOR

Günlük işleri takip ederken, midenizin gönderdiği açlık sinyallerini umursamıyor öğle yemeğini erteliyorsunuz ama bir yandan da bir şeyler atıştırmak lazım. O zaman yine ilk önünüze gelen pratik opsiyona yöneliyorsunuz. Şanslıysanız bu opsiyon, çantadan çıkan bir paket diyet bisküvi olabilir ve bu tuzağı 100 kaloriyle atlatabilirsiniz. Kötü senaryo ise bir paket çikolata, poğaça, kek gibi hamur işleri ya da fast food da olabilir, yani 250 ile 500 gibi bir kalori saldırısına hazır olun.

15.00 BİLGİSAYAR VE TELEVİZYONLA GELEN HAREKETSİZLİK

Bu saatler, can sıkıntısından, internetteki iştah açıcı görsellerin kışkırtmasıyla ya da öğle yemeğinde doyurucu bir şeyler yemediğiniz için yarı aç yarı tok olduğunuzdan, küçük hacimlerde yüksek kalori veren abur cuburlara yönelme riskinin en yoğun olduğu saatlerdir. Özellikle kan şekerinin düşmeye başlamasıyla iştahınız ve tatlıya yöneliminiz artabilir, ideal olan kepekli ekmeğe bir tost tüketmenizdir. Yoksa bir iki avuç yemiş, belki biraz kurabiye derken doymadan 400 kalori alabilirsiniz.

18.00 AKŞAM YEMEĞİ HAZIRLIKLARI VE ATIŞTIRMALAR

Yemek için hazırlık aşamasında çatal hırsızlıkları, çocuğu olanların yemek yedirme anında kaçırdıkları ya da arta kalanların yenmesi, yemek nasıl olmuş derken bir iki kaşık tadına bakmalar ve aile fertlerinin eve dönmesini beklerken yapılan küçük atıştırmalar hiç yoktan 100 kalori almanıza neden olabilir.

21.00 GECE YEMELERİ, BÜYÜK MEYVE TABAKLARI

Geç saatlerde düşen enerjiyi geri kazandırmak için ya da televizyon karşısında otururken el oyalanması için eğlencelik atıştırmalıklar yapılabilir. Bunlar genelde çok, orta veya az kalorili olabilir. Canınız cipsleri ya da tatlıları çekiyorsa kalori hesaplamasına hiç girmiyorum. Tercihiniz; hafif sütlü tatlılar veya meyveli dondurma kapları ise hala bir şansınız var, ya da makul miktarlarda meyve veya badem gibi bir kaç kuru meyve ise günü kurtardınız. Ama en masum haliyle yine de listeye 100 ile 150 arası kalori eklediniz.

23-24 YATMADAN ÖNCE MUTFAK FARELİĞİ

Tam da yatmadan önce mutfakta geçirilen bir kaç dakikanın size neye mal olduğunu düşündünüz mü? Yatmadan hemen önce alınan fuzuli kalorilerin karın ya da kalça olarak size geri döndüğünden eminsiniz değil mi? İşte tüm bunları toplarsak ulaştığımız rakam hiç fark etmeden neredeyse her yıl bir beden büyümenize neden olabilir. Bu nedenle bir an önce kontrolü ele almalısınız. Hemen bir gününüzü değerlendirmeli, kendinizin kalori casusu olarak hesapları ortaya dökmelisiniz. Çünkü küçük kısıtlamalarla işleri kolaylaştırabilmek elinizde…

GÜNLÜK KALORİDEN TASARRUF ETMEYİ ÖĞRENİYORUZ

İşte size bir kaç küçük örnek;

Yüzde 2 yağlı sütten yağsız süte geçerek 110 kalori,
Ranch sosundan balzamik veya elma sirkeli sosa geçerek 120 kalori,
Tam yağlı krem peynir sürülmüş poğaçadan, light labne peynir sürülmüş kepekli ekmeğe geçerek 300 kalori
Meyveli, ballı mısır gevrekleri veya barlarında kuru meyveye geçerek 80 kalori
Büyük patates kızartmasından küçük boya geçerek 270 kalori,
Kuru meyve kokteyllerinden, kuru kayısı veya kuru eriğe geçerek 60 kalori tasarruf edebilirsiniz.


ntvmsnbc
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Bu alışkanlıklar kilo aldırıyor...
« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2009, 09:27:09 »
Akşam yemeklerini ve abur cuburu fazla abartmak kilolara davetiye çıkarıyor.

Öğün atlamak, büyük lokmaları az çiğneyerek yutmak, akşam yemeklerini ve abur cuburu fazla abartmak kilolara davetiye çıkarıyor. Dr. Ahmet Karaçam yanlış beslenme alışkanlıklarının kiloya etkileri konusunda bilgi verdi...

İnsan bedeni harcadığı enerjiden fazla besin alırsa kilo almaya başlar, diyen Dr. Ahmet Karaçam'dan "Bedende oluşan dengesizlikten dolayı aşırı yemek yeme, yağ olarak bedende depolanır ve kişi kısa bir süre sonra kilolar artar" açıklamasını yapıyor. Karaçam, kilo alımını artıran nedenleri ve yanlış beslenme alışkanlıklarını aktardı...

Rol oynayan faktörler Ailenin genetik yapısı ve beslenme alışkanlıkları, aşırı beslenme, hareketsizlik, az su içmek,alkol kullanımı, gece çalışmak, nöbet tutmak, evlilik sonrası düzenli yeme döneminin başlaması, sigaranın bırakılması ile iştah artışı, stres, depresyon ve bazı psikolojik sorunlar, yaşın ilerlemesi, emeklilik dönemi, kalsiyum düzeyi düşüklüğü, kadınlarda gebelik, emzirme ve menopoz dönemleri, tiroid bezi yetmezliği (hipotiroidi), kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi) böbreküstü bezinin aşırı kortizol üretmesi ve yumurtalıklardaki kistlerle karakterize polikistik over hastalığı, prolaktin hormonunun fazla salgılanması gibi hormon bozuklukları da kilo alımının önemli nedenleridir.

İŞTE SİZİN DÜŞMANLARINIZ

Öğün atlamak, devamlı atıştırmak, hızlı yemek, büyük lokmalar halinde yemek, az çiğnemek ve çatalı-kaşığı elinden hiç bırakmamak, çok fazla yemek yemek, televizyon seyrederken, kitap veya gazete okurken yemek yemek, üzüntü ve sıkıntılı durumda aşırı yemek, ziyaret ve davetlere sık katılmak, tatlı ve şeker ikramlarını kaçırmamak, akşam eve gelince yemeğe kadar abur cubur yemek, akşam yemeğinden sonra yatıncaya kadar devamlı bir şeyler yemek, az su içmek.

BAZI İLAÇLARDA KİLOYU ARTIRABİLİR

Depresyon, psikiyatrik hastalıklar tedavisinde kullanılan ilaçla, kortizon, doğum kontrol hapları, tansiyon ve kalp hastalığı tedavisinde kullanılan beta bloker grubu adı verilen ilaçlar, eker hastalığı tedavisinde insülin kullanımı, Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar, alerji, grip-sinüzit tedavisinde kullanılan antihistaminik adı verilen ilaçlar.

Tıme Turk
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Dr.Ender Saraç'tan çok özel formül
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2009, 10:33:42 »
Zayıflama derdiniz mi var? Dr. Ender Saraç'dan ABD onaylı süper bir formül... Formula 7 olarak nitelenen formül kolayca zayıflamaya yardımcı oluyor.

Dr. Ender Saraç’ın formüle ettiği ve gıda takviyeleri, vitaminler, mineraller ve bitkisel ürünler alanında dünya devi olan Douglas Laboratories tarafından üretilen “Formula 7” sağlıklı ve kolay kilo verebilmenize yardımcı oluyor.

İlk kez bir Türk doktor tarafından formüle edilip ABD’de FDA tarafından tescil edilmiş ürün olma özelliğine sahip “Formula 7” uluslararası Amerikan firması Douglas Laboratories tarafından üretiliyor.

Amerika’da da yoğun ilgi gören “Formula 7”nin hiçbir yan etkisi bulunmamakla birlikte, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırıyor. Bununla birlikte açlığın ve tatlı krizinin bastırılması, şeker seviyelerinin düzenlenmesi, daha iyi bir sindirim ve kilo kaybı sırasında yaşanan yorgunluk ve isteksizlik şikâyetlerinin azalması gibi birçok yardımcı etkileri de bulunuyor.

Kolay ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı 7 doğal, şifalı etken maddenin bulunduğu “Formula 7”nin içerisinde tere tohumu, funda yaprağı, coenzymeQ10, L-carnitine, yeşil çay, krom ve zencefil bulunuyor.

İnternet Haber
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Yağ yakmak için zencefil suyu için
« Yanıtla #5 : 16 Nisan 2009, 08:52:20 »
Yağ yakımını hızlandımak için her sabah zencefil suyu içilmelisiniz...
Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, sağlıklı zayıflamak için yediklerimiz kadar içtiklerimize de dikkat etmemiz gerektiğini söyledi ve ekledi: Yağ yakımını hızlandımak için her sabah zencefil suyu içilmeli.

Bugünlerde, birçok insan yaza ince görünerek girmenin planlarını yapıyor. Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, asıl hedefin sağlıklı yollarla sadece yazın değil dört mevsim boyunca zayıf kalabilmek olması gerektiğini söylüyor. Geçici çözümlerin bazen kalıcı sorunlara yol açabildiğine dikkat çeken Dönmez, zayıflamanın başlıca yolunun porsiyon miktarını ayarlamaktan ve sağlıklı besin tercihleri yapmaktan geçtiğini belirtiyor.

Tabağımıza konulan her şeyi bitirmek zorunda olduğumuzu düşünmekten vazgeçmemiz gerektiğini dile getiren Dönmez, “Size yapılan ikramları geri çevirmeyi kabalık saymayın. Fazla yemek yemek, israf etmek anlamına gelir. Bu israflar, ileride bel veya basen bölgesinde kalıcı birikimlere neden olur” diye konuşuyor.

KALİTELİ KİLO VERİN

Zayıflama konusundaki hedefin kaliteli kilo vermek olması gerektiğini belirten Selahattin Dönmez, bu kavramın içeriğini şu sözlerle açıklıyor: “Kaliteli kilo vermek, kiloların ne kadarının yağdan gittiğiyle alakalıdır. Eğer vücuttaki yağ kitlesinden daha fazla kilo vermek istiyorsanız, öncelikle kendinize güvenmelisiniz. 'Bu kadar az yiyecekle beslenirsem halsiz düşerim' gibi bahanelerin arkasına sığınmaktan vazgeçmelisiniz.

Güveniniz, az yemek yiyip kilo verdiğinizi görünce yerine gelecek ve yediğiniz miktarlarla doymayı öğreneceksiniz.” Zayıflamayı aklına koyan ve bu uğurda emek harcayan herkesin hedefine ulaşabileceğini belirten Selahattin Dönmez, zayıf ama sağlıklı bir bedene sahip olmak için atılması gereken adımları ise şöyle sıralıyor:

ETİ SEBZELERİN İÇİNDE KULLANIN

- Süt grubundaki tercihiniz yüzde 50 yağ içeren az yağlı süt ürünlerinden yana kullanın. Yoğurt yerine kefir tüketebilirsiniz.
- Et tercihinizi yağsız kırmızı et, tavuk, balık, hindi eti ya da bunların yerine geçecek kurubaklagiller, yumurta ve kuruyemişlerden yana yapın. Salam, sosis, sucuk, kavurma, pastırma gibi işlenmiş etleri nadir olarak tüketin. Bunları, sebze yemeklerinin içine katın.
- Sebze yemeklerini pişirirken zeytinyağlılara kişi başı, bir yemek kaşığı yağ koyarken, koyarken, etli yemekleri yağsız pişirin. Meyveleri kabuklu ve parçalamadan yiyin. Eğer sularını içmek istiyorsanız, hemen sıkıp tüketin. Sınırsız domates suyu içebileceğinizi unutmayın.

BULGUR VE MAKARNASIZ OLMAZ

- Tam taneli tahıldan yapılan ekmekler en sağlıklı ekmeklerdir. Cevizli, ay çekirdekli, çavdarlı, kepekli ve yulaflı ekmekler öncelikli olarak sofranızda yer almalıdır. Bulgur, kepekli makarna, erişte, tarhana, ve kuskus da mutlaka sofralarınızda bulunmalıdır.
- Çorbaları hazırlarken, kişi başına bir tatlı kaşığı yağ ekleyin. Tercihinizi, sebze çorbaları tüketmekten yana kullanın.
- Yağlarda çeşitlilik en sağlıklısıdır. Salata ve zeytinyağlı yemeklerinizi zeytinyağı veya ayçiçeği yağıyla; pilav,makarna, börek ve keklerinizi ise margarinle hazırlayabilirsiniz.
- Şekerli içecek ve yiyecekler yerine az yağlı, az şekerli, kuruyemişli kekler veya az yağlı süt ve az şeker ile hazırlanmış pudingler, meyveli tatlılar, çikolata kırıntılı az şeker ve az yağ eklenmiş kurabiyeler veya meyve tartları tüketin.

5 SAATTE BİR YEMEK YİYİN

- Günde en az 6 bardak su için. Diyet kola günde bir kutu, soda bir şişe, kahve ise iki fincandan fazla tüketilmemelidir. Sabahları aç karnına içilen zencefil suyu yağları eritir ve kilo vermenizi hızlandırır. Bitkisel çayları ise, günde 5 fincandan fazla tüketilmemelidir.

- 3 ana öğüne özen gösterin. Öğünlerin arası ortalama 4-5 saat olsun. Sağlıklı hazırlama ve pişirme yöntemlerine uyun. Besinler buharda, fırında, mikrodalgada veya haşlayarak pişirilmelidir. Yemekleri, yavaş ve dikkatlice çiğneyerek tüketin. Midenizde doyumhissi oluşur oluşmaz, yemek tüketiminizi sona erdirin.

- Sevdiğiniz bir fiziksel aktiviteyi düzenli olarak yapın. En azından yürüyün.
- Kemik sağlığınız için kalsiyumdan zengin beslenmeye özen gösterin. Kansızlığı önlemek için ise, demir destekli besinler tüketin.

Haber3
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
En Kolay Yağ Yakma Yöntemi
« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2009, 09:01:11 »
Aşırı kilolardan hepimiz uzak durmaya çalışır ve bunun için değişik yöntemler deneriz, İşte uygulaması çok kolay bir zayıflama yöntemi:
 
Uykuda zayıflamak mümkün müdür? "Uykuda Zayıflayın" kitabında bunun gerçekleşebileceği iddia ediliyor. Uykunun en uzun yağ yakma evresi olduğunu belirten uzmanların önemli birkaç şartı var; beslenme düzeninizi yeniden organize etmeli ve egzersiz yapmalısınız.

Optimist Yayınları'ndan çıkan Alman uzmanlar Dr. Detlef Pape, Dr. Rudolf Schwarz, Elmar Trunz-Carlisi ve Helmut Gillessen tarafından hazırlanan kitapta vücudumuzun 24 saat boyunca özel bir ritimle ayakta durduğu, hücrelerin gün ışığına ve mevsime göre ayarlanan biyolojik bir ritmin olduğu belirtiliyor.

70 trilyon hücremizin her birinin içinde kendi saati olduğu, ortam ne kadar karanlıksa vücudumuzun o kadar melatonin ürettiği ifade ediliyor ve melatoninin görevi şöyle açıklanıyor: Kan dolaşımı yardımıyla hücrelere ulaşıp, hücrelere gece olacağının sinyalini veriyor. Bunun üzerine hücreler, metabolizmalarını geceye uyarlıyor. Bu aktiviteyle vücut gündüz metabolizmasından, onarım ve yenilenme metabolizmasına (gece) geçiyor. Çünkü gerekli onarım süreçleri ancak bundan sonra devreye giriyor.

Uykuya yattığımızda ise büyüme hormonu devreye giriyor. Bu hormon gece boyunca örneğin kaslarda gereken bütün onarım önlemlerini alıyor. İşte tam bu onarım işleri için enerji gerekli. Peki, bu enerji nereden sağlanıyor? Uykuda zayıflamak istiyorsanız, bu enerji yağ rezervlerinden karşılanıyor.

"Uykuda Zayıflayın" kitabının yazarları rezervlerimizdeki yağların engellenmediği sürece yağ yakabileceğimizi ama bu durumun engellenmemesi gerektiğini söylüyor. Yağ yakımını en büyük engelleyici faktörün akşamları çok geç saatte alınan karbonhidratlı besinler olduğuna dikkat çekiliyor. Karbonhidratın çok miktarda insülin salgılanmasına yol açtığı ve bunun da geceleri yağ yakımının beş saat daha engellenmesi anlamına geldiği ifade ediliyor.

Uykuda yağ yakmak için ne yapmalı?

Akşam yemeğini erken yiyin. Akşam yemeğinizi yeterince erken yerseniz (ideal saatler 17.00-19.00) sindirim metabolizmasının akşam erkenden işini bitirebilmesi için yeterinde zamanı olacaktır.

Akşamları karbonhidratsız ve bol proteinli yemek yiyin. UYUMADAN ÖNCE egzersiz yapın. Akşam yapılan egzersizler büyüme hormonunun salgılanmasını hızlandırır.

Erken yatın. Mümkünse 22.00'den önce uyuyun. Uyumaya başladıktan bir buçuk saat sonra derin uyku sürecinde büyüme hormonu çalışmaya başlar ve bunun için harcayacağı enerjiyi doğrudan yağ depolarından alır.

Aktif Haber
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Zayıflamak isteyenler karpuzdan vaz geçmesin.
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2009, 16:47:37 »


 

Amerika'da yayınlanan Journal of Nutrition'a göre, karpuzun içinde bol miktarda bulunan Arginine isimli amino asit kilo vermeyi tetikliyor. Araştırmacıların obez farelere 3 ay boyunca yaptırdıkları diyetlerde arginine takviyesi alanlar almayanlara göre %67 daha fazla yağ kaybettiler.

Diyetiniz bu amino asidi eklemek glükoz ve yağ yakımını arttırdığı gibi, kas oluşumunu da teşvik ediyor ki kaslar yağlardan daha fazla kalori yaktığı için zayıflamayı ayrıca destekliyor.

Yaz aylarında karpuz tüketiminizi günlük yaşamınızı bir parçası haline getirmenizi öneren uzmanlar, kış aylarında da yine arginine yönünden zengin olan deniz mahsülleri, fındık, ceviz ve çekirdeklerden faydalanmanızı tavsiye ediyor.

Haber53

 
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Dirençli yağları öğüten doğal güç!
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2009, 21:12:41 »
Başta mate yaprağı ve keten tohumu olmak üzere toplam 10 bitkinin öğütülmüş formu, her fırsatta geri gelen kilolara çare oldu

Bedendeki yağları çözen bitkiler

Tüm zayıflama rejimlerine karşı beden sanki bağışıklık kazandı! "Kilo verdim ancak onları ancak geri almadığım zaman olmadı" diyenler son zamanlarda çoğunlukta.. Başta mate yaprağı ve keten tohumu olmak üzere toplam 10 bitkinin öğütülmüş formu, her fırsatta geri gelen kilolara çare oldu.

Yüzde 100 doğal bir yağ çözücü takviye olan bu bitkiler, aynı zamanda iştah kesici ve tok tutuyor. En önemli özelliği hareketsizlik ve aşırı gıda tüketimi sonucu vücutta oluşan yağ stoklarını yakması.. İçeriğinde kesinlikle kimyasal herhangi bir bileşim bulunmuyor. Tok tutucu ve yeme alışkanlığını düzenleyebilen bu bitkilerin vücutta stoklanmış yağları parçalayarak yakılmasını sağlaması kilo vermek isteyenlerin yüzünü güldürdü.

Zayıflatan şifalı bitkiler alanında uzmanlığıyla tanınan Doğal Ürün Uzmanı Volkan Kurt bu sezon yağları çözen bitkilere büyük bir talep olduğunu belirtti. İnsanların artık bu konuda bilinçli davranması gerektiğini vurgulayan Kurt, bitkilerin yağ eriten sırrını anlattı.

Uzmana göre, senelerce diyet yapıp faydasını göremeyenler, zayıflama hapı kullanmak istemeyenler, "kilo verdim ancak onları ancak geri almadığım zaman" diyenlere çare olan bir yöntem bu. Pek bir çok kişi istediği formda olamamaktan şikâyetçi. Çok aşırı kilolu olanlar yağları eritememekten, zayıflamış olanlar da bölgesel olarak incelemediklerinden yakınıyorlar.

Yağları bitkiler çözüyor

Yüzlerce insanla iletişim kuran Herbalium adlı kurum, asıl sorunun yağların yakılmasında ve giden kiloların bumerang gibi geri gelmesinde olduğunu belirledi. İçeriğindeki etken maddelerle iştah kapatan, açlık hissini bastıran bitkileri tespit eden şifalı bitki uzmanları, bunları bir araya getirerek, vücuttaki bazı bölgelerdeki ısrarlı yağların da erimesine çözüm buldu.

Bitkiselzayiflama sitesinde bilgisi verilen bu doğal yöntem, düzenli kullanan kişilerde kısa süre içinde vücudun sindirim sisteminde rahatlamaya yol açıyor ve vücudun yakma mekanizmasını hızlandırıcı bir etki yapıyor.

Kilo kaybında etkili olacak şekilde, doğanın bir mucizesi olarak zenginleştirilmiş bu bitkilerle, hemen her yaştan insan zayıflıyor. Sağlık amaçlı kullanılan bitkilerle öğütülerek harmanlanmış bu karışım bir uyarıcı içermiyor ve yan etkisi yok. Hiçbir zararlı yan etkisi şimdiye kadar görülmedi

Bumerang kilolara çare oldu

İnsanlığı bekleyen şişmanlık ve obezite tehlikesine doğal yoldan çözüm bulunması son derece sevindirici bir durum. Diyet ve sporla kilo veremedim ek bir çözüm yok mu diyenler içinse müjde oldu.

Ofiste ve evde devamlı birşeyler yiyen, devamlı atıştıran insanların iştahını kesmesiyle bir çok insanın günlük ritmi değişti. Herbalium Doğal Ürünler Merkezi'nin Müdürü Volken Kurt'un ülkemizin topraklarında yetişen bu şifalı bitkilerin özellikle seçildiğini ve tam anlamıyla bir zayıflama kaynağı olduğunu söylüyor.

Metabolizmayı hızlandırmadaki katkısının ispatlanan, yağları yakan, köklerin, tohumların ve yaprakların insanlığın en büyük sorunlarından biri olan kilo problemine çözüm getirdiğini belirtiyor.

Avrupalı Türkler de kullanıyor

Metabolizmanın harekete geçmesine ve düzenlenmesine, artan metabolizma hızı yağ yakma kapasitesinin artmasına, hazmı kolaylaştırmaya yarayan bu mucize bitkiler sayesinde vücudunuzdaki fazla yağlarınızdan kurtulmanız kaçınılmaz.. Ancak her insanın farklı bir yaşam tarzı, beden yapısı ve beden ritmi olduğunu söylüyor Kurt.

"Her bedenin tepkileri, kilo alması ya da vermesi bir olmaz. Bu yüzden kilo verme hızınızı başkaları ile mukayese etmeyin" diyor. En bariz bir başka özelliği de iştahın dengelenmesi ve abur cuburun engellenmesi... Bitkisel kilo çözümleri arasında en etkili en zararsız olma özelliği ile en çok tercih edilen ürün haline gelmiş olması da yadsınamaz bir gerçek.

Obezlerde etkili

Avrupa'da yaşayan Türklerin de ilgi gösterdiği bu bitki karışımı aylık 4 - 5 zayıflatıcı etkiye sahip. Kimi kullanıcılar ilk 7 günlük kullanımın sonunda etki görebiliyor. Kimi kullanıcılar 30 günlük dönemde ancak etki görebilmekte iken kimi için daha erken veya geç olabiliyor. Bu değişkenliğin sebebi her insanın metabolizmasının; sindirim, dolaşım ve boşaltım sisteminin eşit hızda çalışmaması...

Bu formül obezite ile mücadelede de çok etkili oluyor. En fazla ilgi çekici yanı da yakılan yağların bir daha geri gelmemesi. Yani “gerçek kilo verme” denilen kalıcı zayıflamanın sağlanması.

Artık siz de bu doğal yolla farkında olmadan kilo verebileceksiniz. Zayıflama amaçlı kullanılan bu mucizevi bitkiler üstelik cildi de farkında olmadan güzelleştiriyor ve moral olarak da daha canlı bir yapı kazandırıyor.

bitkiselzayiflama
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7482
Bel çevrenizdeki yağlardan kurtulmanın yolları
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2010, 02:16:50 »
Zayıfsınız ama beliniz kalın. Baseniniz yok ama bel çevreniz fiziksel görünümünüzü olumsuz etkiliyor.

Dar kıyafetler giydiğinizde bel çevrenizdeki yağların çıkması sadece estetik bir sorun değildir, bu durum aynı zamanda vücuttaki birtakım olası hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Bel çevresi geniş olan kişilerde kronik hastalıkların görülme sıklığı oldukça yüksektir. Özellikle kalp hastalıkları, metabolik sendrom ve tip 2 diyabetin sık gözlendiği bu kişilerde yağlanmayı azaltmak için doktor ve diyetisyen kontrolü şarttır. Çünkü bu kişilerde oluşan hormon bozukluklarında ilaç tedavisi gerekebilir. Diyet tedavisi bel çevresi yağlanmasını azaltır, rahatsızlıkların oluşum riskini ortadan kaldırır.

Bel çevrenizdeki yağlanmanın nedeni ne?

Dengesiz ve yanlış beslenme önemli bir faktördür. Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma. Kronik stres, fazla alkol tüketimi, bel çevresi yağlanmasının oluşmasında altta insülin direnci, kortizol fazlalığı, hipotiroidi, cushing (böbrek üstü hormonların fazla çalışması) gibi sağlık sorunlarının olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

Yağlı ve karbonhidratlı besinleri tüketirken dikkat!

Yine sıklıkla duyduğumuz cümlelerdir: "Ben hiç yağlı şeyler yemiyorum, yemeklerimi zeytinyağlı yapıyorum, evimize margarin, tereyağı hiç girmez. Fakat vücudum yağlanıyor?" Bilinmesi gereken en önemli gerçek vücutta oluşan yağ ile tüketilen yağ farklı şeylerdir. Vücut yağı; yağ ve yağlı gıdaları tüketme dışında örneğin, simit, börek gibi hamur işi besinler, meşrubatlar, bisküvi, cips, gofret, tatlılar, hazır et suları, salata sosları gibi karbonhidratlı ve proteinli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda vücutta artar ve bel çevresinde depolanır.

Canınız sürekli tatlı çekiyor ve sık acıkıyorsanız...

İnsülin direnci ile olan hastalar "Yedikçe yeme isteğim artıyor, yemek sonrasında hemen canım tatlı bir şeyler çekiyor, sık acıkıyorum, çok sık tatlı yiyorum." gibi sıkıntılar yaşar. Çünkü insülin direncinde aldığımız tüm besinlerin içeriğinde bulunan karbonhidrat olan şeker kandan hücrelere taşınamıyor ve hücreler kendini sürekli aç hissedip beyne açlık sinyali gönderiyor. O açıdan diyet yeterli ve dengeli öğünlerle sık aralıklı ve kan şekerini hızlı düşürüp kişiyi hemen acıktırmayacak şekilde planlanmaktadır.

Bu gıdalar bel çevresi yağlarınızı artırır

Özellikle glisemik indeksi düşük diyetlerde pizza, burger gibi fast food yiyecekler, beyaz pirinç, makarna, gözleme, börek, reçel, bal, tatlılar, meyvelerden muz, incir, kavun, üzüm gibi daha birçok besinde kısıtlama yoluna gidilmektedir. Çünkü bel çevresini artıran besinler genelde glisemik indeksi yüksek gıdalardır. Uzun açlıklar başta bel çevresi olmak üzere yağlanmayı artırır. Önemli olan sık aralıklarla yeterli miktarda tüketmektir. Bilimsel çalışmalar bir kişinin günde 8.000-10.000 adım atması gerektiğini gösteriyor. Bir adımsayar alarak günlük kaç adım attığınızı ölçebilirsiniz. Unutmayın ki; egzersiz yapmak vücutta genel yağlanmayı azaltan en önemli etkenlerden biridir.

Memorial Hastanesi
DYT. ŞEFİKA AYDIN SELÇUK

Çevrimdışı korean

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 13
Bel çevresindeki yağlanmada 10 altın bilgi
« Yanıtla #10 : 01 Nisan 2013, 13:51:13 »
Dikkat, sayıca en fazla yağ hücresi bel çevresinde!
 
Pek çok bireyin ortak sorunu bel çevresindeki yağlardır. Her geçen gün bölgesel yağ yakan veya karın kası, baklava çıkaran diyetler icat ediliyor. “Bir öneri sunarken, önce sebebi netleştirmek, çözümde nokta atışına karşılık gelebilir” diyen Uzman Diyetisyen Işın Sayın, 10 adımda bel çevresindeki yağlanma hakkında bilgi verdi.
 
1) Reaktif hipoglisemi: Açlığa göre şeker yüklenmesi sonrası, kan şekerinizin daha düşük olmasıdır. Kan şekeri düşüp de nereye gider? Elbette yağa çevrilip, bel çevresine yerleşir. İştah açar. Unlu, şekerli besinlere eğilimi artırır. Yemeseniz de kolay kilo alır, zor verirsiniz, açlığa ve strese tahammülsüzlüğünüz had safhadadır. Uyku halsizlik, rehavet, zihinsel bulanıklık, duygusal durum bozuklukları yaratabilir. Kendinize “Dur” diyemezseniz, sonu diyabettir.
 
2) İnsülin direnci: Kan şekerini düzenlemekten sorumlu bir hormon olan insülin gereğinden fazla salgılandığında, karbonhidratları yağa dönüştürüyor, belde depolanıyor demektir. İştah açar. Unlu, şekerli besinlere eğilimi artırır. Yemeseniz de kolay kilo alır, zor verirsiniz. Kendinize “Dur” diyemezseniz, sonu diyabettir.
 
3) Tiroit bezi fonksiyon bozuklukları: Tiroit hormonlarınız ve antikorlarına ilişkin düzensizlikler, yediklerinizin belde ve/veya diğer bölgelerde depolanma hızını artırır. İştah açmaz.
 
4) Ailede genler, yağı belde depolamaya programlanmıştır. Yani sayıca en fazla yağ hücresi bel çevresindedir. Siz de aşırı beslendikçe harcadığınızdan fazla enerji, belde yağa dönüşerek depolanma eğilimindedir.
 
5) Vücut önce karbonhidratları, sonra yağları, sonra sıra gelirse depo yağları yakar. Eğer siz yağı ve karbonhidratı birlikte artırıyorsanız (pilav, makarna, hamur işleri, pizza, kızarmış patates, çikolata vb ile) beldeki yağların yakılmasına asla sıra gelmeyecektir. Ya da bunlarda uzak durursanız, beldeki yağları yakmak kolaylaşacaktır.
 
6) Bol su için. 2.5 lt su içtiğinizde böbrekleriniz bunu süzmek için her gün ekstradan enerji harcar. Bu da 150 kcal’ye karşılık gelir ve 45 dk tempolu yürüyüşe eşittir.
 
7) Hareketsizlik sadece belde değil, vücudun tüm bölgelerinde depolanmayı artıran bir faktördür. Beldeki yağ hücreleri şişerek 3-4 katına çıkmayı tamamladığında, çaresizlik içinde aldığınız fazla kaloriler başka yerlerde depolanır. Spor yaptığınızda ise, sadece beldeki değil tüm bölgelerdeki yağları yakma şansınız doğar.
 
8) Amerika ve Kolombiya’da yapılan araştırmalar, 6-8 saatlik uykunun, bel çevresindeki yağlanmayı ve obeziteyi önlemede önemli bir etken olduğuna işaret etmiştir.
 
9) 1 gram üzüm şekeri 4 kalori, fermente olduğunda 1 gram alkole dönüşür, o da 7 kaloridir. Sadece bira ve şarap değil, tüm alkollü içkilerin fazlası fazlaca karbonhidrat demektir. Şeker tadı vermese bile… Belde de süratle yağa dönüşerek depolanır.
 
10) Yağ ister yararlı türden olsun, ister zararlı bir yağ olsun; fazla alınıyor ve hareket enerjisine dönüştürülemiyorsa, istisnasız bel çevresinde veya herhangi bir bölgede de depolanır. Fazla kalori aldığınız müddetçe, fazla kalorinin karbonhidrattan, yağdan veya alkolden gelmesi önem taşımaz, kalorinin yakabildiğinizden fazla olmaması önem taşır.
 
sglk.net