Gönderen Konu: Yalan Söylemek[19 Kasım 2007]  (Okunma sayısı 12516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BALYALI

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 161
 • Himmet ya Üstaz.!!
Ynt: YALAN SÖYLEMEK[19 KASIM]
« Yanıtla #15 : 23 Kasım 2007, 21:39:47 »

 Bir gün adamın biri Peygamber Efendimiz (SAV)’e gelir ve: “Ey Allah’ın Rasulü! Ben hem içki içiyor, hem hırsızlık ediyor ve hem de yalan söylüyorum. Bu kötü huylara çok eskiden beri alıştığım için hepsini birden bırakamam. Azar azar ancak onlardan kendimi kurtarıp dürüst bir insan olacağımı tahmin ediyorum. Önce hangi kötü huyumu bırakmak daha faydalı olacaktır? Bunu size sormaya geldim,” demiştir.

Peygamber Efendimiz (SAV) adama: “Önce yalancılıktan vazgeç, gerisi kolaydır,” cevabını vermiştir. Adam da gerçekten yalan söylememeye karar vermiştir. Bir gün bir yerden para çalarak içki içmiş ve sarhoş sarhoş eve dönmüş. Evdekiler: “Yine içki mi içtin?” diye sormuşlar. Adam önce “hayır” diye inkar edecek olmuş, sonra yalan söylememeye karar verdiği ve Peygamber Efendimiz (SAV)’e söz verdiğini hatırlayarak, kızara kızara “Evet” diye cevap vermiştir. Arkasından ona “peki içki parasını nereden aldın?” diye sormuşlar. Adam eski alışkanlıkla önce hırsızlığını saklayarak bir cevap vermek istemişse de yalan söylemeyeceğine dair verdiği şeref sözünü yine hatırlamış ve: ”Filan yerden çaldım, o para ile de içki satın aldım,” diyerek işin gerçek yönünü anlatmış. Kendi dili ile itiraf ettiği bu yüz kızartıcı suçunu duyan ev halkı adama nefret bakışlarını yöneltmiş!...

O zamana kadar suçlarını yalan sözlerle örttüğü için ev halkı ilk defa onun böyle çirkin huyları olduğunu öğrenmişler. Adam, teker teker herkesin lanet ve nefret yağdıran bakışları altında eziliyormuş. Bunca yıllık evin duvarları onu sıkmaya başlamış: “Yer yarılsa yedi kat yerin altına girsem,” diye düşünmeye başlamış.

O günden sonra alıştığı kötülükleri ne zaman yapmaya teşebbüs eti ise, bir yandan yalanca kusurunu artık örtemeyeceğini düşünüyor, öte yandan da ahlaksızlığını olduğu gibi açıkladığı gece evdekiler arasında duyduğu derin utancı gözlerinin önüne getiriyordu. Bütün bu düşünceler içerisinde alıştığı bütün kötülüklerin yollarının kendisine tıkandığını, günah kapılarının yüzüne sımsıkı örtüldüğünü açık açık görüyor ve hissediyordu!... bu karışık düşünceler içinde birkaç gün geçtikten sonra bir sabah erkenden Peygamber Efendimiz (SAV)’in kapısını çaldı. Peygamberimiz sabah sabah evine gelen misafiri tanımıştı. Soruya fırsat bırakmadan niçin geldiğini adamın kendisi anlatmaya başladı:

“Ey Allah’ın Rasulü! Geçenlerde size geldim, yapmayı huy edindiğim günahlarımı söyledim. Siz yalancılık hariç diğer günahları işlemeye şimdilik izin vermiştiniz. Fakat bu bir kaç gün içinde iyice anladım ki yalana boş vurmadan diğer günahları işlememe imkan bulmamaktadır. İşte bu yüzden de içki içmek, hırsızlık yapmak gibi alışmış olduğum günahları da kesinlikle terk edeceğime karar verdiğimi size bildirmek üzere huzurunuza geldim.”

Adam birkaç gün önce Allah’ın resulünün huzuruna geldiği zaman ona: ”Yalancılığı bırak, gerisi kolaydır,” diye yol gösteren Peygamberimiz işinin sonunun böyle olacağını zâten biliyordu. Bu yüzden adam yukarıdaki sözleri söylerken, Peygamberimiz hem tahminlerinin doğru çıkması, hem de imanı sağlam bir müslümanın kötü huylardan vazgeçmeye karar vermesi karşısında duyduğu memnuniyetle gülümsüyordu. Adamın sözleri bitince, Peygamber Efendimiz (S.V.A.) onu bu kararından dolayı tebrik etti. Huzurunda adama tövbe yaptırdı ve şu unutulmaz sözleri söyledi: “Yalan bütün yüz kızartıcı kötülüklerin anasıdır. Her kötülük, ancak sahibinin yalan sözleri arkasında varlığını saklayarak yaşayabilir. Yalanın bittiği yerde ve ondan bütün kötülükler, kökleri kesilmiş ağaçlar gibi çürüyüp yok olmaya mahkümdür.”


http://omerkaya.8m.net/dinikonular/yalansoylemek.htm

اترك الترك ماتركوكم

Çevrimdışı mustantık

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 224
Ynt: YALAN SÖYLEMEK[19 KASIM]
« Yanıtla #16 : 24 Kasım 2007, 12:16:43 »
Kâfirler, iman edenlere, "Bizim yolumuza uyun, sizin günahlarınızı biz yüklenelim" derler. Halbuki onların hiçbir günahını yüklenecek değillerdir. Gerçekte onlar, kesinlikle yalan söylemektedirler.
SÜrei Ankebut Ayet:12
Sana gerekli olmayan şey hakkında konuşma. İster akıllı, ister akılsız hiç kimseyle münakaşa etme. Ve kardeşini, anılmandan hoşlandığın şeyle an.
(Abdulah ibn-i Mes’ud)

Çevrimdışı mustantık

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 224
Ynt: YALAN SÖYLEMEK[19 KASIM]
« Yanıtla #17 : 24 Kasım 2007, 12:17:42 »
21- Allah'a iftira ederek yalan uydurandan veya âyetlerini yalanlayandan daha zalim kim olabilir? Hiç şüphe yok ki zalimler kurtuluşa eremezler.

24- Bak, vicdanlarına karşı nasıl yalan söylediler! O uydurdukları putlar da kendilerinden kaybolup gitti.

Sürei enam
Sana gerekli olmayan şey hakkında konuşma. İster akıllı, ister akılsız hiç kimseyle münakaşa etme. Ve kardeşini, anılmandan hoşlandığın şeyle an.
(Abdulah ibn-i Mes’ud)

Çevrimdışı mustantık

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 224
Ynt: YALAN SÖYLEMEK[19 KASIM]
« Yanıtla #18 : 24 Kasım 2007, 12:18:39 »
38 - Firavun: "Ey ileri gelenler! Sizin için benden başka bir ilâh tanımıyorum. Ey Hâmân, haydi benim için çamur üzerine ateş yak (ve tuğla imal et), bana bir kule yap ki, Musa'nın ilâhına çıkayım; ama sanıyorum, o mutlaka yalan söyleyenlerdendir." dedi.

Sürei Kasas

Sana gerekli olmayan şey hakkında konuşma. İster akıllı, ister akılsız hiç kimseyle münakaşa etme. Ve kardeşini, anılmandan hoşlandığın şeyle an.
(Abdulah ibn-i Mes’ud)

Çevrimdışı kawaremone

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: YALAN SÖYLEMEK[19 KASIM 2007]
« Yanıtla #19 : 05 Ocak 2008, 19:01:15 »
her şey bu kadar açık ve net iken yani her türlü yaşantının cezası ve mükafatı belli iken insan neden yalan söyler? ben neden kendime engel olamam neden insan bunu yapar. kandırılmak ne kadar kötü bu haksızlığı neden bir başkasına yapabiliyorum ki? kendimi anlayamıyorum artık kendime güvenemiyorum bu kadar anlamlılık bı kadar açıklık içinde dahi gerçekleri naıl gözardı edebiliyorum bilemiyorum cavapsız sorular.... buraya yeni katıldım. yeni üye oldum. doğru insanların yazılarını okumak imrenmek ve öyle olabilmek için. saygılar...

Çevrimdışı GARİP

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: YALAN SÖYLEMEK[19 KASIM 2007]
« Yanıtla #20 : 27 Ocak 2008, 23:08:30 »
yalan bütün kötülüklerin anasıdır. g2)) g2))

Çevrimdışı Ferzin

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 240
Yalancılık
« Yanıtla #21 : 17 Temmuz 2008, 17:16:36 »
Dünyada da, Ahirette de insanı başarıya ulaştıran -Allah'a iman dan sonra- doğruluktur. İnsanın değeri doğruluğu nisbetindedir. Bunun içindir ki; Cenab'ı Hak iman edenlere hitapla;

"Doğrularla beraber olun" buyuruyor.

Doğruluğun hedefi saadettir. Bu dünyada hedefini bulamayan ya da hedefine ulaşamayan doğruluk, mutlaka ahirette ulaşacak ve sahibini mutlu kılacaktır. Buna işaretle Sevgili Peygamberimiz s.a.v. buyuruyorlar ki;

"Doğruluktan ayrılmayın; çünkü doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de insanı cennete ulaştırır. Kişi durmadan doğru söyler ve doğru olmayı seçer, ta ki, Allah katında "doğru bir kimse" olarak yazılır. Yalancılıktan sakının; çünkü yalancılık insanı günaha ve gayri ahlaki şeylere doğru sürükler. Günah ve gayri ahlaki şeyler ise insanı cehenneme götürür. Kişi durmadan yalan söyler ve yanalcılığı seçer de Allah katında "yalancı" yazılır."Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: Yalan Söylemek[19 Kasım 2007]
« Yanıtla #22 : 14 Ağustos 2008, 15:41:25 »
Peygamberimiz (S.A.V) de Hadisi Şeriflerinde “Siz benim için altı şeyi kabul edin ben sizin Cennete gireceğinize (kefil olur) kabul ederim.
  1- Konuştuğunuz zaman yalan konuşmayınız 
2- Söz verdiğiniz zaman vâdinizden dönmeyiniz 
3- Verilen emanete ihanet etmeyiniz   
4- Gözlerinizi haramdan koruyunuz 
5- Irz ve Namusunuzu muhafaza ediniz   
6- Elinizi Haramdan men ediniz. Ve cennete giriniz.”  (Ruhul Beyan C. 2 Sh. 171)