Gönderen Konu: Yanlış ara öğün şişmanlatır  (Okunma sayısı 1499 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7478
Yanlış ara öğün şişmanlatır
« : 03 Eylül 2013, 19:05:09 »

Ara öğünlerde hatalı besin seçimlerinin zayıflatmak yerine şişmanlattığı açıklandı.

Beslenme uzmanları her fırsatta sağlıklı bir yaşam ve kilo vermek için ara öğünlerin asla atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise ara öğünlerde amaç kan şekerini dengede tutmak ve gerektiği kadar insülin salgılanmasını sağlamak.

Yanlış ara öğünler kilo verdirmek yerine tıpkı ana öğünlerde olduğu gibi aksine daha çok şişmanlatıyor. Örneğin karbonhidratlı ara öğünler fazla insülin salgılanmasına, bununsonucunda hemen acıkmaya, dolayısıyla ana öğünlere fazlaca yüklenmeye neden oluyor.


Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, böylece kilo kaybı sağlamak yerine kilo sabitlenmesi veya artışı oluştuğunu söyleyerek, "Hem sağlıklı beslenmek hem de ideal kiloya ulaşmak, yani zayıflamak için kişinin yaşam şekli ile sağlık durumuna göre gerekli sayıda ve doğru ara öğün besinleriyle beslenmesi çok önemli" diyor.


ARA ÖĞÜNÜN 4 AMACI VAR


Beslenme ve diyet uzmanı Oya Yüksek ara öğünün 4 amacı olduğunu belirterek bunları şöyle sıralıyor:

1- Kişinin alması gereken kalori hesabını tamamlamak.

2- Kan şekeri ve insülin dengesini sağlamak.
3- Psikolojik olarak oluşan atıştırma hissini doğru seçimlerle baskılamak.
4- Ana öğünlere yüklenmeyi önlemek.


GENELLİKLE 2 ARA ÖĞÜN YETERLİ GELİYOR
Yüksek, günde kaç öğün yenilmesi gerektiğinin tamamen bireyin kendisine özel olduğunu belirterek şunları söylüyor:

"Kişinin gerçekte hangi saatte acıktığını belirlemesi veya bununbeslenme uzmanı tarafından iyi bir değerlendirmeyle tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü her bünye kendine özeldir. Genel olarak sağlık problemi bulunmayan kişilerin günde 2 kez ara öğün tüketmeleri yeterli geliyor. Ancak diyabet, hipoglisemi (düşük kan şekeri), hamilelik ve hamilelikdiyabeti ile enerji (kalori) ihtiyacının çok olduğu durumlarda 3 ara öğün almak gerekiyor."

KİM, HANGİ ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAMALI?

1 -Kahvaltıyı geç yapacaklar için: Gece ara öğünü önemli.
2- Öğlen yemeğini geç yiyecekler için: Kuşluk önemli.
3- Akşam yemeğini geç yiyecekler için: ikindi önemli.


GECE ARA ÖĞÜNÜ ÖNEMLİ, ÇÜNKÜ...

Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, hipoglisemi, bir başka deyişle kan şekeri düşüklüğü sorunu yaşayan kişilerde gece ara öğününün çok önemli olduğuna dikkat çekerek şu bilgileriveriyor: "Hipoglisemi hastalarının bazen uyku sırasında veya sabah uyandıklarında kan şekerleri çok düşük çıkabiliyor. Bunun sonucunda baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk, iç ezilmesi veya saldırır tarzda yemek yeme gibi sorunlar oluşabiliyor. Çünkü gece uzun bir süreç ve bu yüzdengece ara öğün alınması çok önemli. Ancak doğru ara öğünler seçmek şartıyla. Ara öğününgece yatmadan yarım saat veya 45 dakika önce alınması yeterli geliyor."

SAĞLIKLI ARA ÖĞÜNLER NASIL OLMALI?

Kan şekerini yavaş yükselten ve belli bir dengede sabit kalmasını sağlayan besinlere 'düşük glisemik indeksli' besinler denildiğini belirten Yüksek, "Ancak unutmamak gerekir ki böyle belirlenen her besin herkese iyi gelecek diye bir kural yok. Doğruya deneme yanılma yoluyla ulaşmak en mantıklı olanı" diyor.

DOĞRU ARA ÖĞÜN SEÇİMLERİ

Yoğurt-süt-ayran. Peynir+ ekmek. Meyve+yoğurt. Kuru meyve +yoğurt. Diyet bisküvi+süt-ayran. Latte veya sütlü filtre kahve. Protein barı (haftada 2 defa gibi). 10 adeti geçmeyecek şekilde tuzsuz (kavrulmamış) badem.

YANLIŞ ARA ÖĞÜN TERCİHLERİ

Gofret tarzı şekerli atıştırmalar. Tek başına meyve, kuru meyve. Pasta-börek tarzı atıştırmalar. Gazlı içecekler. Hazır meyve suları. Reçel-bal.

haber7