Gönderen Konu: Yanlış Olduğunu Bildiğim Halde İslam'dan Çıkmak  (Okunma sayısı 2268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı meryemkaleli

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
 • Sadakat Forum "Seviyeli İslami Forumunuz.."

Merhaba herkese. Bu konuyu hangi bölüme iliştirsem bilemedim. Kusura bakmayın, yeni üyeyim.

Ben imam-hatip mezunu ve dindar bir ailede yetişmiş üniversiteli bir genç kızım. Bu zamana kadar dindar bir insan olarak geldim.
Ama son birkaç yıldır İslam'da bazı hükümleri beğenmiyorum, bana hoşuma gitmiyor, beni rahatsız ediyor. Özellikle kadınla ilgili hükümler bunlar. Ve bu beğenmemezlik Allah'ı Rab olarak görmeme anlamına da geliyor, bunun farkındayım.

Yıllardır ailem her isteğimi reddetti. Küçüklüğümden beri resme ve tiyatroya karşı ilgim vardı. Dergilere yazı yazmak, filmlerde seslendirme yapmak hayalimdi. Gerçi hala da öyle. Gizli gizli kendimi geliştirmeye devam etsem de yeterli değil. Ama ne zaman bunları dile getirsem beni azarladılar, boş uğraş olduğunu söylediler.
Hayatımdan hiç mutlu değilim. Sürekli ''Evlenene kadar biz ne istersek o olacak!'' diyorlar. Evlendikten sonra bu hak kocama geçecekmiş. Ben buna katlanamıyorum. Ben böyle yaşayamam.

Son zamanlarda ibadetlerden iyice uzaklaştım, zaten artık zevk de almıyorum.
İyi bir üniversitede, iyi bir bölüm okuyorum. Kendi ayaklarımın üzerinde durabilirim, maddi olarak kendimi geçindirebilirim.
Birkaç aydır açılmayı düşünüyorum. Ama biliyorum bir kez bunu yaparsam bir daha asla kapanmam, kapanamam. Ve bu ailem için, akrabalarım için, hatta oturduğum çevre için bile büyük bir olay olur.

Çok mutsuzum. Kime danışsam kafamdaki sorulara cevap bulamıyor ve tekrar İslam'a karşı içime aynı sıcaklığın gelmesini sağlayamıyor.

Sizce bile bile yanlış yapmak mı, yoksa akılda sorularla mutsuz yaşamak mı?


Çevrimdışı Elnurkul

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 41
 • Sadakat Forum
Ynt: Yanlış Olduğunu Bildiğim Halde İslam'dan Çıkmak
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2016, 16:10:59 »
Öncelikle Rabbimin selamı Rahmeti ve merhameti üzerine olsun kardeşim .

Rabbimizin bir ihsanıdır ki Müslüman bir ailede doğmak müslüman olarak yetişmek. Ne güzel iyi bir üniversitede okuyormuşsun üniversite çağına gelmiş bir birey artık kendi kararlarını verecek kendi yaşam tarzını belirleyecek  durumdadır. Bu konuda sakın aileni suçlamayasın . Her müslüman anne baba ister ki evladı islam dini üzerine terbiye alsın Efendimizin (s.a.v) ahlakıyla , Kur'an-ı Kerim ahlakıyla ahlaklansın hem bu dünyası hemde ahireti mamur olsun bu dünya bir imtihanedir bunun bilincinde olduğunu biliyorum. Bizim ebedi yurdumuz ahiret hayatıdır. Bizi orada ya ebedi cennet hayatı yada kafirler için ebedi bir cehennem hayatı beklemekte . Kalbinde hardal tanesi kadar imanı olan bir müslüman günahkar cezasını cehennemde çektikten sonra inşAllah çıkartılıp cennete gidecektir Rabbimizin izniyle . Ölümün ne zaman geleceğini bilmediğimiz halde şu üç günlük dünya zevkleri için ebediyetini mahvetmene ben şahsım adına izin veremem ve elimden ne geliyorsa yapmak isterim kafana ne takılıyorsa sorabilirsin şeytana ve nefsine uyupta inkara kalkışma . Tövbe et ve Rabbimize hidayet etmesi ve hidayette sabit kalmak için dua et. İslam dinini yaşarken helal dairesi de geniştir yeterki güzel okuyun ve yaşamaya çalışın . Kadını koruyan dinimizdir , kadına değer veren dinimizdir, Allahın emri  herşeyin üstündedir . inşAllah Allah aşkını tadarsın  ondan sonra göreceksin ki dünyanın hiç tadı yokmuş ve hiçbirşey sena yetmezmiş .... şimdilik bu kadar yazıyorum . Söylediğim gibi yazabilirsin yardımcı olmaya çalışıcam. Selam ve dua ile
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2016, 16:24:03 Gönderen: Elnurkul »
Sûfî bâtınını ve zâhirini Allah’ın Kitabına ve Resulünün sünnetine uyarak arıtandır. O, sâfiyeti arttıkça vücud denizinden çıkar; iradesini, dilek ve ihtiyarını terkeder.

Çevrimdışı Elnurkul

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 41
 • Sadakat Forum
Ynt: Yanlış Olduğunu Bildiğim Halde İslam'dan Çıkmak
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2016, 16:49:25 »
Müslüman olduğu halde dinden çıkan ,islamı reddeden kişiye mürted denir.

Geri dönmek, geri istemek, eski haline dönmek anlamındaki "irtidad" mastarının ism-i faili. Istılahta ise, müslüman olduktan sonra, İslâm'dan dönüp başka bir dine giren veya dinsizliği tercih eden kimseler için kullanılan bir akaid terimi. Dinden çıkma olayına da "riddet" denir.

Müslümanın dinden çıkıp, irtidat etmesine sebep olan şeyler şunlardır:

1. Hz. Muhammed (s.a.s)'in getirdiklerinden bir şeye kızmak ve uygunsuz görmek. Onlarla amel ediyor olsa bile durum değişmez. Allah Teâlâ bunu şöyle ifade etmektedir: "Bunun sebebi, onların, Allah'ın indirdiklerini beğenmeyip çirkin bulmalarıdır. Dolayısıyla da Allah, onların amellerini heder etmiştir" (Muhammed, 47/9).

 2-Bazı insanların, Muhammed (s.a.s)'in şerîatini aşıp, ona bir şeyler ekleyebileceğine inanması: "İslâm'dan başka bir din arayan kimseden Allah bunu asla kabul etmez. O kimse ahirette de hüsrana uğrayanlardan olacaktır" (Âlû İmrân, 3/85).

bu iki maddesi idi.
..............

Öncelikle bu düşüncelerinden dolayı tövbe ederek başlaman gerekiyor Meryemcim .
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2016, 16:57:10 Gönderen: Elnurkul »
Sûfî bâtınını ve zâhirini Allah’ın Kitabına ve Resulünün sünnetine uyarak arıtandır. O, sâfiyeti arttıkça vücud denizinden çıkar; iradesini, dilek ve ihtiyarını terkeder.

Çevrimdışı meryemkaleli

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
 • Sadakat Forum "Seviyeli İslami Forumunuz.."
Ynt: Yanlış Olduğunu Bildiğim Halde İslam'dan Çıkmak
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2016, 17:32:29 »
Şimdilik teşekkür ederim.

Çevrimdışı ihvan

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 2399
Ynt: Yanlış Olduğunu Bildiğim Halde İslam'dan Çıkmak
« Yanıtla #4 : 28 Aralık 2016, 13:49:08 »
........,
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2016, 17:30:34 Gönderen: ihvan »

Çevrimdışı Togika

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 191
Ynt: Yanlış Olduğunu Bildiğim Halde İslam'dan Çıkmak
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2019, 20:29:51 »
yazsam bir türlü yazmasam bir türlü,,,
Fakat şuna dikkat ediyorum ki acizane görüşüm islam coğrafyasında yaşayan müslümanlar olarak islamiyeti bilmiyoruz ve malesef öğrenmek de istemiyoruz. tüm derdimiz tasamız maddi kazançlar ve rahat yaşamak sevdası. Oysa her birimiz ( inananlar olarak yarın hesap sorulacağını ) bildiğimiz halde ne tuhaftır ki iblis lainalaillanenin vesvese ve desisesine bilerek ve isteyerek boyun eğiyoruz. Bununda en büyük sebeplerinden bir tanesi şahsım adına bildiriyorum ki islamiyetin sadece adını yaşıyoruz, ne yazık ve üzücü bir durumdur ki son 1 yıldır arap ülkelerini geziyorum oralarda ki durum bizden daha vahim ve elem dolu. İsraf, müsriflik vurdum duymazlık... Fakat konu namus konusu olunca ne gariptir ki şiddet ve korku ile insanlara iman aşılamaya yada inandırma çalışmalarına kalkışılıyor tuhaf bir şekilde. Belirttiğim gibi İSLAM'ı bilmiyoruz ve öğrenmiyoruz Osmanlı hükümdarlığı bittikten sonra maalesef İslamiyetin sadece adı kalmış. Dünyada bir çok toplum veya kişiler sadece Kuran-ı Kerim'i okumakla islamiyeti canı gönülden kabul edip müslamanlık ile şereflenirken müslüman olarak dünya'ya gelip sırf istediği hayatı yaşayamıyor diye islamı terk etmek ne derece akılla örtüşür yada bunun akla ve vicdana sığar bir yönü varmıdır ve bunun mesuliyeti kimleredir? Kıymetli Meryem,, şahsınıza yada her hangi birilerine tavsiye, öğüt yada nasihat verebilecek bir ilmim yada vasfım bulunmamaktadır ve bundan da Allahu Teâlâya sığınırım lakin mademki bu satırları yazıyoruz en azından bir öneri olarak kendiniz için Salih ve Salihaların hayatlarını anlatan doğru kaynakları araştırıp onların ne gibi zorluklarla mücadele ettiklerini nasıl zor durumlarda kaldıkları halde dini İslama sım sıkı sarılıp bırakmadıklarını okuyup onların ruhaniyetlerinden itifade etmek yolunu tercih ediniz. Bizlere düşende yolunu kaybetmişlere, bulamayanlara ümmeti Muhammed'e ( SallAllahu Aleyhi Vessellem) ve belkide Âdemoğlunun cümlesinin kurtuluşu için dua etmektir.
Selam ve Dua ile. 
Uğrunda Fedakarlık Yapamadığın Sevgiyi Boşuna Yüreğinde Taşıyıp'ta Yük Etme.