Gönderen Konu: Yeme ve İçmenin Âdâbı - Verhaltensregeln beim Essen und Trinken  (Okunma sayısı 5634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Evfacan

  • Moderatör
  • araştırmacı
  • *****
  • İleti: 441

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم                                                             
 ِيَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ


Muhterem Mü’minler!
Hutbemiz, Yeme ve İçmenin Âdâbı hakkındadır.
   
Edeb ve terbiye dîni olan Yüce İslâm Dîni’nde her şeyin usül ve erkânı vardır. Dînimiz, oturup kalkmaktan yiyip içmeye kadar her şeyi bir edebe bağlamıştır.
Hz.Allah, yeryüzünü Rahmânî bir sofra haline getirmiş ve nimetlerden istifâde etmemize izin vermiş; Peygamber Efendimiz (sav) de yeme ve içmenin edeblerini bizzat göstermiş ve biz ümmetine de yaşamamız için tavsiyede bulunmuşlardır. Şimdi yeme ve içme ile alâkalı dikkat edilmesi îcâb eden bazı mühim hususları îzah etmeye çalışalım.

Yemeğe başlamadan evvel besmele çekmelidir. Yemeğe başlarken besmele çekilmesi bereket inmesine sebeb olur. Hz. Âişe Vâlidemiz şöyle naklediyor: “Rasûlüllah, ashâbından altı kişinin arasında yemek yiyordu. Derken bir bedevî geldi, iki lokmada ye(meği bitiriver)di. Bunun üzerine Resûl-ü Ekrem şöyle buyurdu: “Şâyet o, BİSMİLLÂH demiş olsaydı (yemek) hepinize yetecekti””(1).
Yemeği sağ elle yemek sünnettir. Sağ el, hayırlı, temiz işlere; sol el de kirli işlere tahsis edilmelidir. Peygamber Efendimiz(sav) bu hususta: “Sizden biriniz yiyeceği zaman sağ (el) ile yesin. İçeceği zaman sağ (el) ile içsin. Zîrâ şeytan sol el ile yer, sol el ile içer.”(2) buyurmaktadırlar.

İnsan, iştihâ duymadığı bir yemeği yiyip yememekte serbesttir. Fakat bir yemeği ayıplamak aslâ doğru değildir. Peygamber Efendimiz(sav) hiçbir yemeğe kusur bulmazdı. Bunun yanında yemekte isrâfı önlemek ve nîmet-i ilâhiye hürmet göstermiş olmak için kaşık, çatal ve tabakta yemek artığı bırakmamalıdır. Cenâb-ı Hakk âyet-i kerîmesinde meâlen: “Yiyin, için fakat isrâf etmeyin. Çünkü O(Allah) isrâf edenleri sevmez”(3) buyurmaktadır.

Muhterem Mü’minler!
Çok kısa olarakta su ve benzeri helâl meşrubâtı içerken dikkat edilecek hususlardan bahsedecek olursak; Herhangi bir meşrûbat içeceğimiz zaman ağır ağır yudumlamalı ve arada nefes alarak içmelidir. Bu, sünnete ve sıhhate uygun bulunan bir usüldür. Peygamber Efendimiz(sav) bir hadîs-i şerîflerinde: “Meşrûbâtı, bir def’ada içivermeyin. Lâkin ikişer ve(yâhut) üçer nefeste (içiniz). İçeceğiniz vakit besmele çekiniz.(Bardağı ağzınızdan) kaldırdıkça hamd ediniz.”(4)buyurmaktadırlar. Bu hadîs-i şerîfin aksine hareket etmenin zararıda diğer bir hadîs-i şerîfte şöyle beyan edilmektedir: “Biriniz (su ve benzerini) içtiği zaman, emercesine içsin. Soluk almadan içmesin. Zîrâ ciğer ağrısı, suyun birden bire içilmesinden gelir.”(5) Nefes alırken bardağı ağzından ayırmalı, suyun içine solumamalıdır.
   Ayakta su içmenin câiz olup olmadığı husûsunda muhtelif rivâyetler olmakla berâber, zemzem ve abdesten sonra suyun ayakta, diğerlerinin oturarak içilmesi tavsiye olunmuştur.


(1)   : Tirmizi   
(2)   :Ahmed b. Hanbel ve Ebu Davud   
(3)   : Sure-i A’raf-31
(4)   : Rıyaz-üs Salihin Terc. s.516
(5)   : Feyz-ül Kadir  c.1, s.386


Verehrte Muslime!

Adab, also Verhaltensregeln beim Essen und Trinken. Das ist das Thema unserer heutigen Hutbe.

Unsere ehrenvolle Religion zeigt uns in allen Dingen den besten Weg und die besten Grundsätze. Auch im Hinblick auf unser tägliches Verhalten sind unmengen von Vorbildern vorhanden an denen wir uns richten sollten.
Einige wichtige Verhaltensweisen, die sich ein Muslim beim Essen und Trinken zu eigen machen sollte, möchte ich im folgenden erwähnen:
Vor dem Essen sollte unbedingt “Bismillahmanirrahim” gesagt werden. Die Besmele vor dem Essen ist Zeichen und Basis für Bereket im Leben und im Haus des Muslims. Von Hazret-i Âişe Vâlide (r.anha) ist hierzu dies überliefert: “Rasulullah war mit sechs Personen zu Tisch. Während des Essens kam ein Bauer herbei (setzte sich hinzu) und aß in einem Happen alles auf. Daraufhin sagte Rasûl-ü Ekrem: “Hätte er die BISMILLAH gesagt, hätte das Essen für euch alle ausgereicht.”

Es gehört zur Sünnet von Rasulullah (s.a.v.) mit der rechten Hand zu essen. Die rechte Hand sollte für gute und saubere und die linke Hand für schmutzige und unreine Dinge eingesetzt werden. So heißt es in einem Hadis-i Şerif: “Wenn einer von euch essen will, so soll er dies mit der rechten Hand tun. Auch trinken soll er mit der rechten (Hand). Denn der Şeytan ißt mit der linken und trinkt mit der linken Hand.”
 
Der Mensch ist frei Essen zu wählen. Aber Essen, gleich was es ist, schlecht zu reden, ist in keinem Fall richtig. Rasulullah (s.a.v.) fand nie einen Mangel bei irgendeinem Essen. Darüber hinaus gehört es sich für einen Muslim keine Essensreste stehen zu lassen; auch nicht an Löffel und Gabel. Andernfalls wäre dies Verschwendung, Israf und Respektlosigkeit gegenüber den Gaben Alllahs. So sagt Allahu Teala in der Sure A´raf: “Eßt und trinkt, aber macht keine Verschwendung. Denn er (Allah) liebt nicht diejenigen, die verschwenderisch leben.”

Liebe Muslime!
Auch sollte der Mensch beim Trinken von Wasser und anderen Getränken, die helal sind darauf achten langsam zu schlucken und zwischendurch Luft zu holen. Dies ist ein Verhalten das sowohl zur Sunnah von Rasulullah paßt und gesundheitlich wichtig ist. In einem Hadis-i Şerif sagt Rasulullah (s.a.v.): „Trinkt (Getränke) nicht in einem Atemzug. Besser ist es mit zwei oder drei Atemzügen. Vor dem Trinken sagt die Besmele auf.“ Auch erklärt Rasulullah (s.a.v.) die gesundheitlichen Risiken im Falle des Trinkens in einem Atemzug: „Trinkt einer von euch (Wasser und ähnliches), so soll er nippend trinken. Auch soll er nicht ohne zu atmen trinken. Denn schnelles Trinken führt zu Schmerzen in der Lunge.“ Beim ausatmen sollte man das Glas vom Mund fernhalten.
Es gibt keine eindeutige Empfehlung von Rasulullah (s.a.v.), ob das Trinken beim Stehen erlaubt ist oder nicht; aber muslimische Gelehrte haben gesagt, daß man das Zemzem Wasser und Wasser nach dem Abdest, der rituellen Waschung beim Stehen trinken soll. In allen anderen Fällen sollte man sitzend oder kniend trinken.

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2009, 05:53:29 Gönderen: Evfacan »
Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur

mazhar

  • Ziyaretçi
- Ebu cuhayfe radıyAllahu anh anlatıyor:" Resülullah aleyhisselatü vesselam buyurdular'ki: "Ben dayanarak yemem."

(Müslim:2044)