Gönderen Konu: Yeni binalara otopark şartı getiriliyor  (Okunma sayısı 1853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcuklu

  • Ziyaretçi
Yeni binalara otopark şartı getiriliyor
« : 07 Nisan 2012, 23:45:37 »

Yeni binalara otopark şartı getiriliyor  gec kalinmis bir karar


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'daki otopark sorununa karşı bir yönetmelik hazırladıklarını belirterek, "400 metrekare üzerinde yeni binalara kesinlikle para yatırarak değil, mutlaka otopark yapma gerekliliğini getiren bir düzenleme. Yapmayan ruhsatını alamayacak" dedi.

Topbaş, Eyüp Haliç Sahil Parkı ile Bahçıvanlık Kurs Merkezi binası açılışı ve sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, bugüne kadar imar edilen alanlarda adeta yeniden imar faaliyetleri başlatıldığını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kasımpaşa'da sokakların araçlarla dolu olmasına ilişkin yorumlarını anımsatan Topbaş, Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'dan Türkiye'ye bir mesaj veren yerel yönetim anlayışıyla birlikte yeni bir dönemin başladığını, yeni bir sayfanın açıldığını söyledi.

Geçen 8 yıllık dönemde belediye olarak 46 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu sene için yatırım bütçelerinin de 7,5 milyar lira olduğunu belirten Topbaş, açılışı yapılan bu park gibi yerlerin, halkın bir araya geldiği, kaynaştığı ve paylaştığı alanlar olmasını istediklerini, demokrasinin de bu alanlarda yeşerdiğini, ortak alanları paylaşan insanların tahammül güçlerinin arttığını anlattı.

Topbaş, "Göreve geldiğimizden bu yana İstanbul'da takriben 20 milyon metrekare aktif yeşil alan yaptık, 1,3 milyon civarında ağaç diktik. Bu sene diktiğimiz lale ve soğanlı bitkiler sayısı 20 milyon. Açılışını yapmakta olduğumuz alan 56 bin metrekare. Bunun 26 bin metrekaresi aktif yeşil alan. 2 milyon 300 bin lira civarında bir rakamla çıkan bir yatırım bu" diye konuştu.

Yeni binasının açılışı yapılan Bahçıvanlık Kurs Merkezi ile hem bahçıvanlar yetiştirmeyi hem de bu alanda bilincin artırılmasını amaçladıklarını söyleyen Topbaş, bugüne kadar 1.700 civarında sertifika verildiğini belirtti.

İstanbul'un otopark haritalarını çıkardık

Tören sonrasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Topbaş, Başbakan Erdoğan'ın dün yaptığı "yeni yapılacak evlerde garaj mecburiyeti" açıklamasına ilişkin bir soru üzerine, "Bir yönetmelik hazırladık. 400 metrekare üzerinde yeni binalara kesinlikle para yatırarak değil, mutlaka otopark yapma gerekliliğini getiren bir düzenleme. Yapmayan ruhsatını alamayacak" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği Kasımpaşa'da, Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde bir vatandaşı otopark yapması için teşvik ettiğini, ancak arabaların bu otoparkı kullanmaması üzerine o kişinin yerini bir atölyeye çevirdiğini anlatan Topbaş, bu bölgede Okçular Tekkesi restorasyon çalışmaları kapsamında büyük bir otopark alanı da oluşturulacağını aktardı.

Topbaş, genel olarak bakıldığında ise otopark konusunun ihmal edildiğini vurgulayarak, "Bir taraftan da bu bölgelerin otopark ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Planlarımıza bunu zaten yerleştiriyoruz. Belediye olarak İstanbul'da mevcut otopark haritalarını çıkardık. Yenileri de ilave ediyoruz" diye konuştu.

Kent trafiği yönetimiyle ilgili yetki konusunda talebimiz var

"Başbakan Erdoğan yeni bir yasa sinyali verdi. Böyle bir yasaya ihtiyaç var mı?" şeklindeki soruyu da Topbaş, şöyle yanıtladı:

"Otopark ciddi bir ihtiyaç. Eski bir şehirdeyiz. Yeni kurulan alanların bile çok düzenli gelişmediğinin farkındayız. Sokakların genişlikleri yeterli değil. Var olan yönetmeliğin gereği olarak yeni yapılarda otoparkların yapılması gerekiyor. Eski yapılar var. Bunlar için de bölgesel parklar çalışmamız var. İspark zaten bunu yapmakta. Ancak bir yandan da insanımız istiyor ki, kamyon kullanıyorsa kamyonunu, kamyonet kullanıyorsa kamyonetini evinin kapısının önüne park etsin. Böyle bir anlayış olmaz. Burada tabii ki ilgili kurumların da hassasiyet göstermesi gerekiyor. Zaten bizim kent trafiği yönetimiyle ilgili yetki konusunda bir talebimiz var. Geçen günlerde Ankara'da İçişleri Bakanlığı toplantısında bundan bahsettim. Özellikle trafik kontrol sistemlerindeki EDS ve benzeri sistemleri geliştirmek için bazı yetkilerin kanuna konmasını arzu ettiğimizi söyledim. Yine bizim arabanın nerede park ettiğini, nerede durduğunu, park edilme alanlarının nereler olduğunu rahatlıkla merkezden görebilecek ve sisteme otomatik olarak girebilecek bir çalışmamız var."

Kentsel dönüşüm çalışmalarındaki son duruma ilişkin bir soru üzerine Topbaş, Zeytinburnu, Esenler, Beyoğlu gibi çeşitli ilçelerde çalışmaların bir süredir devam ettiğini belirterek, vatandaşla karşılıklı anlaşma içinde bunu başarmayı arzuladıklarını söyledi.

Topbaş, Fikirtepe'de denendiği gibi bir miktar imar artışı ve vatandaşların bir miktar fedakarlığıyla bunun başarılabileceğini kaydetti.

Törene, AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu'nun da aralarında bulunduğu davetlilerin yanı sıra Eyüp halkı katıldı.

Bahçıvanlık kursunda dereceye giren 8 kişiye sertifikalarının takdim edilmesinin ardından Topbaş ve beraberindekiler kurs merkezinin açılışını gerçekleştirdi.