Gönderen Konu: YouTube artık serbest  (Okunma sayısı 2761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 7479
YouTube artık serbest
« : 31 Ekim 2010, 02:09:44 »

Dünyada her gün 1 milyar videonun izlendiği YouTube'a ülkemizde uygulanan yasak nihayet kalktı. Sitenin kapanmasına sebep olan Atatürk'e hakaret içeren videolar, Almanya merkezli Türk firması tarafından satın alındı, sonra yayından kaldırıldı. Süreç, Ulaştırma Bakanlığı ve TİB'in bilgisi dahilinde gerçekleştirildi.

Türkiye'de yaklaşık 2,5 senedir kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube'a uygulanan yasak kalktı. Siteye erişim sağlanmasıyla Türkiye, internete savaş açan ülke görüntüsünden nihayet kurtuldu. Sitenin mahkeme kararıyla kapanmasına sebep olan ve Atatürk'e hakaret içeren videolar, içerik sahipleri olmadığı için silinemiyordu. Sorunun çözümü için ilginç bir yöntem uygulandı. Merkezi Almanya'da bulunan ve sahiplerinin Türk olduğu International Licencing Service (ILS) adlı şirket, YouTube'da Atatürk'e hakaret edilen 4 görüntünün önce içerik sahibi oldu, sonra yayından kaldırdı. Süreç, Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nun bilgisi dahilinde gerçekleştirildi.

5 Mayıs 2008'den bu yana erişimin engellendiği sitenin açılması için harekete geçen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilim Suçları Büro Amirliği'ne yazı yazarak YouTube'un kapatılmasına gerekçe olan ve Atatürk'e hakaret içeren dört videonun siteden kaldırılıp kaldırılmadığını sordu. Emniyet'ten söz konusu videoların kaldırıldığına yönelik cevap alan savcılık, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 8. maddesinin 9. fıkrasına dayanarak YouTube'a erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına karar verdi.

Kararın ardından Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'ndaki nöbetçi personel olağanüstü toplandı. 100'e yakın internet servis sağlayıcıya tek tek yasağın kaldırılması yönünde yazı gönderilmeye başlandı. Böylece 2,5 yıldır kapalı olan paylaşım sitesine ulaşım başladı. YouTube'a erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla 5 Mayıs 2008'den beri engelleniyordu. Bu arada Ulaştırma Bakanlığı ile YouTube arasındaki vergi tartışması halen sürüyor.

zaman

Çevrimdışı müjde_ci

  • aktif okur
  • **
  • İleti: 149
Ynt: YouTube artık serbest
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2010, 09:01:24 »
zaten belliydi yeniden kullanıma açılacağı
pırlantanın kıymetini hamal yükün kıymetini sarraf takdir edecekse pintiler zengin, arsızlar muteber,ciğersizler kahraman, başlar ayak,ayaklarda baş olmuş demektir