SADAKAT DİNLENME TESİSLERİ > BEYİN FIRTINASI

'Yumurta mı tavuk mu?' sorusu çözüldü!

(1/1)

Lika:
Yüzyıllarca felsefi ve bilimsel gizemin doruk noktası oldu. Ama artık öyle değil. Bilim adamları “Tavuk mu yumurtadan, yoksa yumurta mı tavuktan çıktı?” bilmecesini çözdüklerini açıkladılar.

Bilimadamlarına göre yumurta tavuktan çıkmış. Araştırmacılar yumurta kabuğunun sadece tavukların yumurtalıklarındaki  proteinden yapılabileceğini belirlediler.

Böyle olunca, bir yumurta ancak bir tavuğun içinden çıktığı sürece var olabiliyor.

Ovokledidin-17 ya da OC-17 adı verilen protein kabuğun oluşmasını hızlandırmada katalizör görevi görüyor.

Yumurtanın içinde civciv oluşurken, yumurtanın sarısı ve etrafındaki koruycu sıvıyı barındırmada başlıca görev sert kabuk tanakasına düşüyor.

İngiltere’nin Sheffield ve Warwick üniversitleri bilim adamları bir yumurtanın oluşumunu  yakından izleyebilmek için süper bir bilgisayar kullandılar.

HECToR adınaki bilgisayar OC-17 proteininin kabuğun oluşumunu başlatmada kritik bir rol oynadığını belirledi.
 
Bu keşif  “Yumurta kabuğu proteininin kristal çekirdeği üzerindeki yapısal kontrolü” (Structural Control Of Crystal Nuclei By An Eggshell Protein) başlıklı bir raporda yayımlandı.

Cnntürk
haber7

Lika:
Aslında müslümanların zihninde hiç olmayan bir soruydu. Zira tüm cinsler gibi tavuğun da yaratıldığını ve yumurtanın da tavuktan meydana geldiğini biliyorlardı. Ancak bilimsel çevrenin bu gerçeği yıllar sonra keşfedebilmesi de güzel. Her ne kadar açıklamalarında henüz tam olarak yaratılış hakikatini dile getiremeseler de aslında bu buluşları bile bunu açıklamaya yetiyor.

yurt2:
lüzumsuz olacak belki ama ben şöyle düşünmüşümdür; yumurta mı tavuktan çıkar yoksa tavuk mu yumurtadan çıkar sorusunun cevabı yine bir sorudur. O da şöyle ; sen hiç yumurtadan tavuk çıktığını gôrdün mü? (Ben hep civciv çıktığını gördüm de!)

denizkara:
Gayet mesut olmuşlardır şunun cevabını alanlar diye düşünüyorum :D

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek