Gönderen Konu: Zekâ Geliştiren Kitaplar Türkiye’de  (Okunma sayısı 2228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9228
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Zekâ Geliştiren Kitaplar Türkiye’de
« : 14 Haziran 2014, 01:28:17 »

Zekâ geliştiren kitaplar Türkiye’de


Türk-Japon eğitim uzmanları tarafından hazırlanan ve bilimselliği Tohoku Üniversitesi laboratuvarlarında kanıtlanmış dikkat ve zekâ geliştirici okul öncesi kitaplar, Türkiye’de de raflarda yerini aldı.

Okul öncesi yayınlar yapan Çamlıca Çocuk, dikkat ve zekâ geliştirici kitaplarla ilgili yeni bir adım daha attı. Dünyanın en önemli dikkat ve zekâ geliştirici yayın üreticisi Japonya ile işbirliği yapan yayınevi, bilimselliği Tohoku Üniversitesi laboratuvarlarında kanıtlanmış kitapları Türkiye’ye getirdi.

Çamlıca Çocuk Yayın Yönetmeni Adem Fidan, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına tamamen uyumlu yayınlar ürettiklerini söyledi. Fidan, “Son yıllarda kreş ve anaokullarından dikkat ve zekâya yönelik kitap ve materyal talebi artış gösterdi. Bunun sebebi de her geçen gün yoğun bir şekilde bilgisayar, tablet ve cep telefonu kullanımı başta olmak üzere hazır, katkılı gıdalar vb. etkenlerden dolayı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülen çocuk sayısında artış olması. Evde veliler, okulda öğretmenler bu tür çocukları kontrol etmede büyük zorluk yaşıyorlar. Biz de bu tür çocukların tedavi edilmelerine yönelik yayınlarımızı son iki yıldır artırdık.” dedi.

DİKKAT VE ZEKÂ KİTAPLARINDA TÜRK-JAPON İŞBİRLİĞİDikkat ve zekâ yayınlarına yönelik dünya genelinde ciddi araştırma yaptıklarını anlatan Adem Fidan, “Gördük ki bu alanda Japonya en önde gidiyor ve bu işi bilimsel verilere dayandırarak yapıyorlar. Çamlıca Çocuk yayınları olarak dikkat ve zekâ geliştiren yayınlara yönelik Japonya ile işbirliği yapmaya karar verdik. İlk etapta Zekâ Geliştirici Faaliyetler adı altında 5 kitap hazırladık ve kitapların bilimselliğini Tohoku Üniversitesi laboratuvarında test ettirdik. Prof. Dr. Ryuta Kawashima öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz testlerde hazırladığımız kitaplar büyük başarıyla geçti. Yani kitapların dikkat ve zekâyı geliştirdiği bilimsel olarak da kanıtlanmış oldu.” diye konuştu.

KİTAPLARIN BEYNE ETKİSİ CANLI GÖRÜNTÜLENDİTürk-Japon eğitim uzmanları tarafından geliştirilen kitapların çocukların dikkat ve zekâ gelişimine etkisi, Japonya’nın önde gelen bilim adamlarından Prof. Dr. Ryuta Kawashima tarafından incelendi. İnsan beynindeki değişimleri canlı olarak görüntüleyen FMR ve optik topografya denilen en gelişmiş iki cihazı kullanan Kawashima, özel hazırlanan 5 kitaptaki faaliyetleri laboratuvar ortamında çocuklar üzerindeki etkisini ölçtü. Yapılan incelemede çocukların faaliyet esnasında beynin en önemli bölümü olan prefrontal alan da denilen karar verme, düşünme becerisini kapsayan kısım başta olmak üzere diğer üç bölümde de önemli bir gelişme gözlendi.

Çamlıca Çocuk Yayınları Yayın Yönetmeni Adem Fidan, kitapların hem anaokulu eğitimcileri hem de veliler tarafından büyük beğeni ile karşılandığını söyledi. “Zekâ Geliştirici Faaliyetler adı altında yayınlanan ‘İp Oyunu, Kâğıt Kesme, Resim Yapıştırma, Kâğıt Katlama -1, Kâğıt Katlama–2 (İleri Düzey)’ isimli kitapların sistematik bir yapısı var. Hem yaş gurubuna göre hem de kolaydan zora doğru bir seviyelendirme yapıldı.” diye konuşan Fidan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kolaydan zora doğru ilerliyor olması kitabın işleyişini ve çocuğun kullanımını kolaylaştırıyor. Çocuk hemen pes etmiyor. Çünkü kitabın sonundaki alıştırmalar hakikaten biraz zor. Çocuğun zekâsını zorlamaya yönelik faaliyetler var. Dolayısıyla sistematik olması kitabın en önemli özelliklerinden birisidir. Buradaki asıl amaç, çocuğun dikkatini toparlayabilmesi, zekâsını geliştirmesi, fiziki anlamda da motor becerileri denilen kaslarının gelişmesine yardımcı olmak. Çocuk sıfırdan başlayıp bir şey ürettiğinde hoşuna gidiyor, eğleniyor.”

TÜM ÜSTÜN ZEKÂLILAR DERNEĞİ TAVSİYELİTürk-Japon işbirliğinde hazırlanan zekâ geliştirici kitaplar serisi Türkiye’nin önde eğitim kurumlarından Tüm Üstün Zekâlılar Derneği (TÜZDER) tarafından da onaylandı ve ailelere ve öğretmenlere çocukların zekâsını geliştireceği düşünülerek tavsiye edildi. TÜZDER Başkanı Tunahan Coşkun Çamlıca Çocuk – Japonya eğitim uzmanları tarafından hazırlanan zekâ geliştirici faaliyetler serisini başarılı bulduklarını velilere, eğitimcilere tavsiye ettiklerini söyledi.

TÜZDER Psikoloğu Gökhan Keskin ise “Çocukların beyinlerini zekâlarını geliştirici, dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar üzerinde oldukça etkili kitaplardır.” derken “Veliler, eğitimciler çocuklara bu kitaplardaki faaliyetleri azar azar, sınırlandırarak ve tamamen kendi kontrollerinde yaptırmaya dikkat etmelidirler.” uyarısında bulundu.


İSTANBUL - 13.06.2014 09:33:37 - http://www.cihan.com.tr/news/Zeka-gelistiren-kitaplar-Turkiye-de_8122-CHMTQ2ODEyMi8kbmV3c01hcFZhbHVlLntjYXRlZ29yeS5pZH0=