Gönderen Konu: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor  (Okunma sayısı 3318 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tk1978

 • IZLEMCI
 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 456
Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor
« : 20 Şubat 2012, 19:09:12 »

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını içeren yasa teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.
20 Şubat 2012 - 16:33


Teklif, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı kanunlarda değişiklik yapıyor. Teklif, zorunlu eğitimin (4 4 4) şeklinde uygulanmasını içeriyor.

25 maddeden oluşan teklifte, üniversite sınavlarında uygulanan katsayıya ilişkin düzenleme yer alıyor. Teklif, Rize Üniversitesinin adının "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi", Kayseri Abdullah Gül Üniversitesinin adının ise "Abdullah Gül Üniversitesi" olarak değiştirilmesi, ayrıca FATİH Projesi ile ilgili düzenlemeleri de kapsıyor.


mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2012, 22:23:34 »
Zorunlu eğitimin 8 yıla çıktığı zaman söylemediğini bırakmayanlar bugün geldği nokta bu ise yazık..!

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2012, 08:12:33 »
28 Şubat kararları
 
28 Şubat'ta yapılan MGK toplantısı 9 saat sürdü. MGK laikliğin Türkiye'de demokrasi ve hukukun teminatı olduğunu sert bir şekilde vurguladı.[8] 28 Şubat 1997'deki MGK kararları hükümete bildirildi. Kararda, laiklik için yasaların uygulanması istendi, tarikatlara bağlı okullar denetlenmeli ve MEB'e devredilmeli, 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmeli, Kuran kursları denetlenmeli, Tevhidi Tedrisat uygulanmalı, tarikatlar kapatılmalı, irtica nedeniyle ordudan atılanları savunan ve orduyu din düşmanıymış gibi gösteren medya kontrol altına alınmalı, kıyafet kanununa riayet edilmeli, kurban derileri derneklere verilmemeli, Atatürk aleyhindeki eylemler cezalandırılmalı, deniliyordu.


28 şubatı yargılayanlar 8 yıllık eğitimi de,12 yıla çıkararak aynı modeli uyguluyorlar!

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2012, 08:21:25 »
ERDOĞAN İLE ERBAKAN ARASINDA TARİHİ ATIŞMA...

Recep Tayyip Erdoğan Erbakan'ı uyarmış "Hocam bu sizin bitişiniz olur"... İşte Erdoğan ile Erbakan arasında geçen gergin anlar.

DEVLET ARIK
ANKARA - Refahyol Hükümeti'nin sonunu hazırlayan 8 yıllık kesintisiz eğitim konusunda dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'a karşı en büyük muhalefeti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı ortaya çıktı. 8 yıllık kesintisiz eğitim tartışmasının alevlendiği dönemde Refah Partisi'nin Meclis Grup Toplantısı'na katılan Erdoğan'ın, Necmettin Erbakan'ı 'Bu tasarıyı meclise getirmeniz bitişiniz olur. Zorla penaltı yaptırıyorsunuz. Sonra vekillere 'Kalecisiniz, topu yakalayın' diyorsunuz. Penaltı demek yüzde 99 gol demektir" uyarısında bulunduğu öğrenildi. Erbakan'ın da, Erdoğan'ın bu sert çıkışını 'kabadayılık' olarak yorumlayarak, "Bu işler çocuk oyuncağı değil. Kabadayılık etmenin anlamı yok" dediği bildirildi. Gazeteci Fehmi Çalmuk'un Merdiven Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı 'Kod Adı İHL' adlı kitabı, Türkiye'yi ayağa kaldıran ve Refahyol Hükümeti'nin düşmesindeki en büyük etkenlerden biri olarak görülen 8 yıllık kesintisiz eğitim tartışmalarının perde arkasını gün ışığına çıkarıyor. Bir dönemin bilinmeyen yönlerini aydınlatan kitapta, Erbakan ile Erdoğan arasındaki çarpıcı diyaloglara da yer verildi.

"ERBAKAN, 8 YILLIK EĞİTİMİ MECLİSE GETİRİP REDDETTİRMEK İSTİYORDU"
Kesintisiz eğitim konusunda askerlerin baskısı ile tabanın sert tavrı arasında sıkışan Erbakan'ın "Son kararı meclis verir. Meclise gelir. Orada ret edilirse kimsenin bir şey söyleme hakkı yok dedim. Herkes saygılı olmak zorundadır" şeklindeki formülüne en büyük muhalefeti, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı ortaya çıktı. Kitapta, Erdoğan'ın partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katıldığı ve sert bir konuşma yaptığı bildirildi. Erbakan'ın grup toplantısının basına kapalı bölümünde, "Bu konuyu aşmamız lazım. Askerler ve Çiller, kesintisiz eğitim için bastırıyor. Çiller'i ikna edebiliriz. Ne de olsa siyasi. Ama askerleri nasıl razı edeceğiz. Bunun üzerinde çalışmamız lazım" dediği ifade edildi.
Erbakan'ın konuşması devam ederken ayağa kalkan Tayyip Erdoğan'ın da oldukça sert bir konuşma yaparak şunları söylediği kaydedildi:
"30 yıllık siyasi hayatımızda eğer böyle bir tasarıyı meclise sevk edecek olursak bu hareketimizin bitişi olur. Hocam, bu sizin için de bitiş demektir. Sizin yaptığınıza futbol diliyle zorla penaltı yaptırmak denir. Zorla penaltı yaptırıyorsunuz, sonra da milletvekillerine 'siz kalecisiniz, bu topu yakalayın' diyorsunuz. Hocam, penaltı demek yüzde 99 gol demektir. 8 yıllık kesintisiz eğitim kediye yavrusunu boğdurma formülüdür. Bunu yapmamızın imkanı yoktur. İlk önce kendi insanımıza büyük ihanettir. Tasarının meclise gelmesi halinde parti olarak hükümetten çekilmemiz daha yerinde olacaktır."
Erdoğan'ın bu sert çıkışı üzerine Erbakan'ın sesini yükselterek, "Kabadayılık etmenin anlamı yok. Bu işler çocuk oyuncağı değil" dediği ifade edildi. Grup toplantısında tansiyonun yükselmesine neden olan bu tartışmanın hemen ardından Şevki Yılmaz'ın da söz alarak, Hz. İbrahim'in 'Yarabbi inanıyorum da kalbil mütmain olsun' sözlerini hatırlattığı bildirildi.

ERBAKAN'I DEMİREL VE ÇİLLER RAHATLATTI
Kitapta, 28 Nisan 1997 tarihindeki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, 8 yıllık kesintisiz eğitimle ilgili yaşanan tartışmalara da yer verildi. Toplantıda ilk sözü askerlerin aldığı ve Refahyol Hükümeti'nin irticaya karşı yeterli tedbir almadıklarını söyledikleri ifade edildi. Askerlerin bu iddiasına cevap vermek isteyen Erbakan'ın yerine dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in devreye girerek, "28 Şubat'tan sonra 'hükümet hiçbir iş yapmadı' denemez. Bence hükümet gerekli adımı atmıştır. İçişleri Bakanlığı, önemli bir genelge yayınlamıştır. Tespitlerin yapılması ve miyatların verilmesi önemli bir aşamadır" dediği bildirildi.
Demirel'in ortamı yumuşatan bu sözlerinin ardından Erbakan'ın da 'Burada kardeşane bir konuşma yapacağız. Biz burada bir aileyiz. Hepimiz kardeşiz' ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.
MGK kararlarının uygulanması konusunda kararlı olduklarını ifade eden Çiller'in ise toplantıda şunları söylediği belirtildi:
"Biliyorsunuz, sizinle birlikte teröre karşı büyük mücadeleye girdik ve başarılı olduk. İrtica ile mücadelemizde dayanışma içinde olmamız lazım." Haber vitrini .com

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2012, 08:36:08 »
EBUBEKİR GÜLÜM'ÜN ÖZEL HABERİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toplumda sözü geçen, saygınlığı olan 'mele' veya 'molla' denilen manevi toplum önderlerinin Diyanet kadrosuna alınmasına yönelik girişim, 8 yıllık kesintisiz eğitim ile birlikte orta kısımları kapatılan İmam Hatip Liselerin orta kısımları ve özellikle bölgede eskiden çok etkin olan manevi ilimlerin okutulduğu medrese usulü eğitimin yeniden canlandırılmasını da gündeme getirdi
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toplumda sözü geçen, saygınlığı olan 'mele' veya 'molla' denilen manevi toplum önderlerinin Diyanet kadrosuna alınmasına yönelik girişimin başlattığı tartışma, 8 yıllık kesintisiz eğitim ile birlikte orta kısımları kapatılan İmam Hatip Liselerin orta kısımları ve özellikle bölgede eskiden çok etkin olan manevi ilimlerin okutulduğu medrese usulü eğitimin yeniden canlandırılmasını da gündeme getirdi.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın 'mele'lere Diyanet'te 1000 kişilik kadro verileceğine ilişkin açıklaması büyük yankı uyandırdı. Ancak bölgeden ilk gelen tepkiler, biraz karışık. Böyle bir girişimi olumlu bulup, destekleyen de var, Diyanet'in çatısı altına girmeyi bir baskı unsuru olarak gören ve 50-60 yaşındaki bir toplum önderinin sınava tabi tutulmasına temkinli yaklaşan da. Diyanet'in açacağı sınava kaç kişinin başvuruda bulunacağı tamamen merak konusu.
 
İmam Hatip etkisi

Doğu ve Güneydoğu'da en gözde eğitim kurumları arasında yer alan İmam Hatip Liselerinin, 28 Şubat sürecinde orta kısımlarının kapatılması ve lise bölümlerine engel çıkartılması, hem bölge gençlerinin maneviyatsız bir eğitimle yetişmesine hem de terörün tek çaresi İslam kardeşliği panzehirinin etkisinin azalmasına yol açtı.
 
1999 yılında çıkarılan 8 yıllık zorunlu kesintisiz eğitim hala yürürlükte. Son Milli Eğitim Şura'sında zorunlu eğitimin 1 4 4 4 şeklinde kesintili hale getirilmesi ve 13 yıla çıkarılması tavsiye edilmişti. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bunun için herhangi bir girişim başlatmış değil. Son 'mele' çıkışı, İmam Hatip Liselerinin orta kısımlarının yeniden açılması için kesintisiz eğitim uygulamasının bir an önce değiştirilmesine yönelik talepleri bir kez daha gündeme getirdi. Terörün panzehiri olan İslam kardeşliğinin temel esas alındığı İmam Hatip Liselerinin yeniden bölgede etkin hale getirilmesi için artık ciddi girişimlerin başlatılması isteniyor.
 
Medreseler açilabilir mi?

Doğudaki en eski kurumlardan birisi de medreseler. Bugün bölgedeki kardeşkanının dökülmesine yol açan ana etkenlerden birisi, manevi eğitim veren kurumların azalması ve yeni nesillerin kardeşlik duyguları yerine ırkçı fitneye yol açan düşüncelerle yetiştirilmesi. Cumhuriyet öncesi dönemde bölgede oldukça etkin olan medreselerde, maddi ve manevi eğitimlerin yuvası olan medreseler, insanları ayrıştırmaya değil birleştirmeye, bütünleştirmeye sevk ediyordu. Mele'lerin Diyanet kadrosuna alınmasına yönelik girişim, terörün kökünü kazıyacak 'kardeşlik tohumları' atacak medreseler yeniden faaliyete geçirilebilir mi? sorusunu gündeme getirdi.
 
Haber demeti .com

Çevrimdışı tk1978

 • IZLEMCI
 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 456
Ynt: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2012, 10:59:49 »
Hak sillesinin sedasi yok,
Bir geldimi Devasi yok.

Görelim Mevlam neyler,
Neylerse güzel eyler....

Çevrimdışı Mücteba

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 9227
 • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."
Ynt: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor
« Yanıtla #6 : 21 Şubat 2012, 11:32:05 »
...
Erdoğan'ın, Necmettin Erbakan'ı 'Bu tasarıyı meclise getirmeniz bitişiniz olur. Zorla penaltı yaptırıyorsunuz. Sonra vekillere 'Kalecisiniz, topu yakalayın' diyorsunuz. Penaltı demek yüzde 99 gol demektir" uyarısında bulunduğu öğrenildi. Erbakan'ın da, Erdoğan'ın bu sert çıkışını 'kabadayılık' olarak yorumlayarak, "Bu işler çocuk oyuncağı değil. Kabadayılık etmenin anlamı yok" dediği bildirildi.

Aynı senaryo mu değil mi? Değilse değişen ne?

 g2))

mazhar

 • Ziyaretçi
Ynt: Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor
« Yanıtla #7 : 21 Şubat 2012, 21:12:58 »
Malesef aynı senaryo uygulanıyor.sadece oyuncular değişti...!