EĞİTİM, AİLE, KÜLTÜR-SANAT, SAĞLIK > GENEL KÜLTÜR-SANAT

Çini Ustası Sıtkı Olçar

(1/2) > >>

Tuğra:


Sıtkı Olçar, 1948 Kütahya doğumlu. Doğduğu toprakların bereketinden olsa gerek çiniciliğe büyük bir tutku ile bağlandı. 1973 yılında "Osmanlı Çini" adını verdiği kendi atölyesini kurdu. Çinicilik ve seramik alanında çalışmalarını, sanatından ödün vermeden sürdürdü.Gerçek sanatçı kimliğinin yanı sıra popüler bir isim de oldu bu alanlarda. Antik desen ve formları uyguladığı çinicilik çalışmalarında, İznik ve Kütahya örneklerini ele alarak yeni biçim ve Öz arayışına yöneldi.
1980 yılından itibaren, özellikle İznik çinileri üzerine çalıştı ve kaybolup gitmekte olduğu sanılan Kütahya çiniciliğine yeni bir boyut ve dinamizm getirdi.İznik çiniciliğinin sırrı 300 yıldır çözülemeyen Mercan kırmızısnı bulmayı amaç edindi Sıtkı Usta. Çanakkale seramiklerini de yeni bir yorumla ele aldı. İlki 1980 yılında olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergi açtı ve büyük sayıda hayran kitlesi edindi.1986 yılında Yunanistan`ın Volos kentinde düzenlenen V. Balkan Ülkeleri El Sanatları Sergisi`nde ülkemizi temsil eden Sıtkı Usta`nın yapıtları özel koleksiyon ve müzelerde bulunmaktadır.Geçmişe ait olanı, tarihin damıttıklarını kendi yaratı sürecinde bambaşka bir bakş açısıyla yeniden değerlendiren Usta, bugün uluslararası anlamda kabul gören yapıtlarını sadece"Sıtkı" olarak imzalıyor.Sıtkı Usta ayrıca 18 yıldan beri devam eden "Vadide Bir Gece" adlı organizasyonu düzenliyor. Dünyanın her yerinden meraklıların katıldığı bu organizayonda yapılan turlar ile  Kütahya Firg Vadisi tanıtılmaya çalışılırken gece kurulan kamp ile farklı kültürlerden insanlar bir araya getiriliyor.Sıtkı Olçar

İsra:
Sıtkı Olçar'ın ellerine sağlık güzel çalışmalar..

Tuğra:Tuğra:
Ay Işığı:
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kütahya'da yaşayan çini ustası Sıtkı Olçar, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) ''Yaşayan İnsan Hazineleri Uluslararası Listesi''ne kabul edilmesi dolayısıyla 14 Ocaktaki törende Kültür ve Turizm Bakanlığınca ödüllendirilecek.

Olçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO tarafından 2008 yılında kendisinin yanı sıra Karagöz ustaları Metin Özlen, Orhan Kurt, Tacettin Diker, aşık Şeref Taşlıova, keçeci Mehmet Dilgiç, Denizli'den mahalli halk sanatçısı Hayri Dev'in bu listeye alındığını hatırlattı.

UNESCO'nun bu kararından mutluluk duyduğunu belirten, Sanat çevrelerince ''Sıtkı Usta'' diye tanınan Olçar, şöyle konuştu:

''UNESCO'nun listesine dahil edilmek beni çok onurlandırdı. Ancak, Kütahya'nın kader; görmemezlikten, duymamazlıktan geliyorlar. İlin yetkililerine dilekçeler yazdım ki, Kütahya halkına listeye alınmam bildirilsin diye. Kendi açımdan çok sevindim, Kütahya'da pek çok kişinin de buna sevineceğinden eminim. Bu ödül her insana verilmez. Her yıl Türkiye'den birkaç sanatkarın bu listeye seçilmesini istiyorum.''

TÜRK ÇİNİ SANATINDA ÖZGÜN FORMLAR

Olçar, Yaşayan İnsan Hazineleri Uluslararası Listesi'ne alınmasının birçok nedene bağlanabileceğini dile getirirken, Türk çini sanatının tarihten getirdiği temel özellikleri bozmadan, ''üsluplaştırma'' tabir edilen katkılarla ortaya koyduğu eserlerin dünyadaki koleksiyoncuların dikkatini çektiğini, bu bağlamda Türk çini sanatına önemli hizmetler sağladığını belirtti.

UNESCO'nun 10 ölçütü bulunduğunu, bunların hepsini taşıyanların özel yaşamında topluma sağladığı katkılar da gözetilerek listenin oluşturulduğunu kaydeden Olçar, şöyle devam etti:

''Ortaya koyduğum eserler birçok koleksiyoncu tarafından ilgiyle izleniyor. Yurt içi ve yurt dışında birçok sergide eserlerim yer alıyor. Kültürel ve folklorik hizmetlerin yanında beşeri yaşamda da yaşadığım bölgenin insanlarına yararlı olmak için çeşitli etkinlikler yapıyorum. Tabi Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri var. Bütün bunların listeye dahil edilmemde etkili olduğunu düşünüyorum.''

Kütahya'da yaşayan çini ve seramik ustalarının biyografilerinin kitapta toplanmasını defalarca önerdiğini, ancak buna itibar edilmediğini anlatan Olçar, Kütahya'yı çevre kentlere bağlayan kara yollarındaki çini satış mağazalarının kapatıldığını iddia etti.

Olçar, Kütahya çiniciliğinin geliştirilmesi için resmi kurum ve kuruluşlarının desteğine ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, 1987'de yapılıp ara verilen çini sempozyumunun bu yıl tekrarlanacak olmasını çinicilik ve aradan geçen yıllar için ''büyük kayıp'' olarak nitelendirdi.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek