EĞİTİM, AİLE, KÜLTÜR-SANAT, SAĞLIK > EVLİLİK VE AİLE

Evlenmeden Önce Okuyun!

<< < (6/6)

Tuğra:
Evliliği yürütmenin en önemli kuralı hoşgörü... Karşınızdaki insanı olduğu gibi kabul edin ve değiştirmeye çalışmayın... Tartışmalarınızda geçmişte yapılan hataları gündeme getirmeyin...
 
Tabii ki hiçbir evlilik boşanma niyetiyle yapılmıyor... Her evlilikte ufak tefek problemler yaşanabiliyor... Yapılacak şey; tatsız bir olay yaşadıktan sonra karşılıklı hoşgörü ve anlayış çerçevesinde problemleri çözmek...
 
Evliliği, "Farklı kültürlerden ve farklı kişiliklerden gelen iki insanın aynı çatı altında ortak bir hayatı yaşaması" şeklinde tanımlayabiliriz. Evlilikten ne beklediğini bilmek önemli. Eğer beklentilerinizi tam anlamı ile ifade edebiliyor ve partnerinizden taleplerinize cevap bulabiliyorsanız uyumlu bir evlilik sürdürmemeniz için bir neden yok.
 
Eşlerin nişanlılık dönemlerinde birbirlerini tanımak için gerekli süreleri olur. Bu süreçte kendinizi olduğu gibi ifade etmeye özen gösterin. Artılarınızla ve eksilerinizle yansıtın kişiliğinizi. Aksi takdirde olumsuz kimi özellikleriniz evlendikten sonra ortaya çıkabilir ve bu karşı taraftan kabul görmeyebilir...
 
Eşinizi olduğu gibi kabul edin

Herkesin kendine özgü bir karakteri varıdr. Sizinle aynı zevki paylaşmadığı için eşinize kızmayın ve onu değiştirmek için çaba sarfetmeyin. Bu çiftlerin yaptığı en büyük yanlıştır. Karşınızdakini olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Onun zevkine, onun düşüncelerine saygı gösterin. Eleştiri yaparken de olabildiğince yapıcı olmak gerekir.

Acımasızca eleştirmenin ne size ne de partnerinize bir yararı olur. Bu nedenle eleştiri yaparken ses tonunuzun yumuşak olmasına özen göstermeli, kelimelerinizi dikkatli seçmelisiniz. Araya sevgi sözcükleri de sıkıştırmayı ihmal etmeyin. Göreceksiniz bu tavrınız çok olumlu karşılanacak.
 
Aynı anda öfkelenmeyin

Çifterden birinin öfkeli olduğu durumda karşı tarafın sakin olması gerekir. Aynı anda sert çıkışlar yapmak yangına körükle gitmekten başka bir şey değildir. Bu tavır durumu daha içinden çıkılmaz bir hale getirir. Eğer bir problem üzerinde tartışıyorsanız, çözüm bulmadan konuyu kapatmayın. Çünkü küçük olarak değerlendirdiğiniz ve üzerinde durmadığınız bir sorun ilerde aşılmaz bir problem olarak karşınıza çıkabilir.
 
İşyerindeki problemleri eve taşımayın

Günün stresini eve yansıtmayın. İşyerindeki gerilimi orada bırakın. Çünkü gün boyu yaşadığınız sorunlar ve sıkıntıdan eşiniz sorumlu değil. Yaşadıklarınızın acısını ondan çıkarmaya kalkmayın.


Dr. Davut İbrahimoğlu
 Psikolog

halet:
bende çok istiyorum evlenmek ama daha çok var o günlere  :usgunn:

gülyüzlüm:
bencede çok dikkatli düşünmek lazım. ileride pişman olmamak için.

Himmet:
En son 8 yıl önce yorum yazılmış. Umarım bekar olanlar umdukları gibi hayırlı, güzel evlilikler yapmışlardır.

Bu tür hap bilgiler elbette değerlendirilebilinir. Ancak bunlar yüzeysel ve genel bilgilerdir. Kişiye, bakış açısına ve yetişilen aileye göre beklentiler ve davranışlar değişir.

Benim nacizâzane tavsiyem: Eş adayıyla birlikte adayın ebeveyninin de değerlendirilmesi gerektiğidir. Özellikle 0-3 yaşta sadece anne bakım verdiyse anne faktörü de son derece önemli.. Eğer anne de patalojik bir durum varsa ne yazık ki o insanda patalojik oluyor ve evliliğinde sorunlar yaşatabiliyor. Tabi değerlendirirken bunu ancak bir uzman anlayabilir. Ama en azından genel bilgi olarak ebeveyn faktörünün de gözönünde bulundurulması önemli.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek