Gönderen Konu: Evliliğinizi, otoyoldaki tabelaları takip eder gibi yaşayın!  (Okunma sayısı 3498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9214
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

Evliliğinizi, otoyoldaki tabelaları takip eder gibi yaşayın!

Her insanın hayalinde bir evlilik planı vardır. Size sizden yakın, bir yanıyla size herkesten yabancı eşler için hayal kurmayan var mı?


Çevrede gördüklerimiz, annebabamızdan edindiklerimiz, gözümüzü korkutan deneyimlerimizden oluşmuş evlilik planları.

Biriyle evleniyorsunuz, günlük hayat devreye girince, baştaki hayal edilenle sonradan karşınıza çıkan arasında sıkışıp kalıyorsunuz. "Ben hiç böyle tahmin etmemiştim." üzüntüsünün sarıp sarmaladığı stresli günler yaşıyorsunuz.

Evlilik, sizden farklı olanla başlayan, ilişki içinde eşinizle ortak tavırlar geliştireceğiniz, birbirinize benzemeyen özelliklerinizle zenginleşeceğiniz, kimi zaman kenetlenip yumak olacağınız, kimi zaman uzakta olunca ara nefesler alacağınız, senkronize bir dans gibidir.

Hem dışarıdan gelen müziğe kulak vermenizi hem partnerinizin adımlarına göre konumlanmanızı hem de kendi dengenizi korumaya gayret ederek onu zor durumda bırakmamanızı gerektirir.

En zor hareketler devreye girdiğinde bile, dansın verdiği içsel keyif temposuyla yüzünüzdeki tatlı tebessümü muhafaza etmeniz önemlidir.

İşte bu dans, ilişki yolunda yapılır.

Aslına bakarsanız, evlilik yolu, tıpkı otoyollarda olduğu gibi tabelalarla doludur. Yoldaki işaretleri doğru takip eden sürücülerin kaza yapmadıklarına şahit oluruz. Tabelaları umursamayanların ise çeşitli kazalara karışmaları kaçınılmazdır malum.

Evlilikteki tabelalar; yüzdür, jesttir, mimiktir, moraldir, tavırdır, haldir, durumdur, olaylardır, gerilimlerdir, yeniliklerdir, ses tonlarıdır, iflaslardır, ölümlerdir, doğumlardır, günün getirileridir...ve daha bir sürü şey...

Diyelim ki eşiniz eve geldi. Ona birşey söyleyeceksiniz, önemli. Yüzünde beklediğinizden daha olumsuz bir ifade gördüğünüzde, söyleyeceğiniz önemli durumu beklemeye almanız gerektiğini bileceksiniz. Çünkü aktarılacak durum ne kadar önemli olursa olsun, eşinizin yüz kaslarının size verdiği mesaj, ruh halinin önemli bir konuşmayı kaldırmaya yetmeyeceği yönündedir. "Yok... ben dayanamam... koydum kafaya, söylemezsem çatlarım..." mantığıyla ortaya dökülecek cümleler, eşinizin durumu dikkatle dinlememesine, sizin ciddiye alınmadığınızı düşünmenize ve aranızda olumsuz bir havanın esmesine vesile olacaktır.

Otoyoldaki gibi davranmak önemlidir sevgili okurlar! Ana yola çıkarsınız; ama nerede çukur var, nerede hendek, nerede kazı yapılmış belli değildir. Yolda ilerlerken gördüğünüz olumsuzlukları tolere ederek araç kullanırsınız. Evlilik ilişkinizdeki beklenmedik durumlarda da frene basarak ilişkiyi uzun soluklu hale getirebilirsiniz.

Karşıda kocaman bir kasis varsa, kim tam gazla gelmeye devam eder? Tabii ki düşüncesizler! Veya kasisi fark etmeyenler! Sonuç ikisi için de değişmez maalesef, araç inanılmaz şekilde sarsılır. Fark etmemek veya düşüncesiz davranmak, adına ne derseniz deyin, sorununuzun gerekçesi için hangi bahaneyi öne çıkarırsanız çıkarın, ilişki yorulacaksa, evlilik riske giriyor demektir!

Uzatmayayım... tabelalara dikkat!

Bana göre en tehlikelisi "Köprüden önce son çıkış!"

Anlarsınız ya...!

Sevgiler...


Mehtap KAYAOĞLU | 28 Ağustos 2013 09:38