Sadakat islami Forum

DİNİ KATEGORİLER => İSLAM-GENEL => Konuyu başlatan: Miftahulkuluub - 05 Temmuz 2004, 07:53:59

Başlık: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: Miftahulkuluub - 05 Temmuz 2004, 07:53:59
Bu soru yanlış. Bu mühendis mi üstün, avukat mı demek gibi bir şeydir. Avukattan üstün mühendis, mühendisten üstün avukat olur. Erkekten üstün kadın çoktur. Cinsleri, vasıfları farklı olanlar arasında mukayese olmaz. Mesela elma armuttan veya armut elmadan iyidir denmez. Çünkü cinsleri farklıdır. Onun için elma ile armut toplanmaz denir.
Yüz kiloluk pehlivan ile elli kiloluk pehlivanı birbiriyle güreştirmiyorlar. Her pehlivan, kilosundaki pehlivanlarla güreşiyor. Ağır sıkletteki bir pehlivan, rakiplerine yenilse, fakat elli kilodaki bütün pehlivanları yense madalya alamaz. Aynı cinsler arasında bile bazı vasıflar aranıyor. Çalışan kadınların maaşını öğrenmek üzere, Amerika’dan iki kişi gelse, birisi, bakanlık yapan bir kadının maaşını öğrense, öteki de yeni işe giren ilkokul mezunu bir kadının maaşını öğrense, verecekleri rapor elbette birbirinden çok farklı olur. İşçi kadın ile bakan olan kadının maaşı mukayese edilmez.
Kadınla erkek mukayese edilerek, “Kadın doğum yapıyor, erkek yapmıyor, böyle eşitlik olmaz” denemez. Allahü teâlâ, kadını, erkeği ayrı işler için yaratmıştır. Fiziki yapısı birbirine benzemez. Birbirine benzemeyen iki şey, birbiri ile kıyaslanamaz. Bir erkek kalkıp da, “Madem kadın-erkek eşitliği var, niye kadınlar da bizim gibi yer altında, kömür ve maden ocaklarında çalışmıyor?” dememeli. Çünkü kadının bünyesi buna müsait değildir. Bazı ülkelerde, kadın böyle zor işlerde çalıştırılıyorsa da, bu bir hak değil, zulümdür. Herkese, bünyesine uygun iş verilmelidir!
Cenab-ı Hak, kadını da, erkeği de her işe elverişli olarak yaratmamıştır. Kadının boksör, güreşçi olmaması onun değerini düşürmez. Limonun ekşi olması limon için bir eksiklik değildir. Çünkü limon ekşiliği için alınır. Allahü teâlâ da kadını ağır işlere elverişli olarak yaratmamıştır.
Kadın ile erkek iki ayrı cinstir. Elma ile armut mukayese edilmediği gibi, bunların da birbirine üstünlüğü söz konusu olmaz. Ancak vasıfları eşit olan iki şey arasında kıyas yapılır. Vasıfları farklı olan şeyler arasında kıyas olmaz. Mesela vapur, uçak ve otobüs binek vasıtası olduğu halde, birinin diğerine üstünlüğü söylenemez. Uçak, denizde yüzemediği için vapurdan aşağı sayılmaz. Vapur, karada gitmediği için bisikletten aşağı olduğu söylenemez. Vapur başka bir vapurla, uçak başka bir uçakla mukayese edilebilir. İkisi de kara vasıtası olduğu halde, bir tankla bir taksi mukayese edilemez.
Tank taksi kadar hızlı gitmediği için aşağı kabul edilemez. Her birinin görevi ayrıdır. “Boksta iki kadın, ancak bir erkek kadar dövüşebilir” dense, bu, kadına hakaret olmaz. Cenab-ı Hak, kadını akıl ve beden yönünden erkeğe göre farklı yaratmıştır. Akıllı kadın yarattığı gibi, deli erkek de yaratmıştır. Kadınların da, erkeklerin de akılları aynı değildir. Biri kalkıp da, (Ya Rabbi insanların aklını niçin eşit yaratmadın?) diyemez. Yaratıcı sorguya çekilemez.
Birçok bakımdan kadınla erkek, mukayese edilemez, ikisi de her yönden eşit olmalı denemez. İki erkek de her yönden eşit değildir. İki kadın da böyledir. Üstünlük, Allah indindeki kıymete göredir. Müslüman fakir bir zenci, gayri Müslim kraldan mukayese edilemeyecek kadar üstündür.
Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok sorumluluk yüklemiştir. Kadın, evde ve dışarıda çalışmak zorunda değildir. Evli ise kocası, evli değilse babası, kadına gerekli şeyleri getirmeye mecburdur. (Hidâye)


Mehmet Ali Demirbaş
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: izmer - 05 Temmuz 2004, 08:24:20
ERRİCALÜ KAVVAMUNA ALENNİSAİ   :mrgreen:

__________________
www.sadakat.net  :mrgreen:
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi?
Gönderen: Musab - 06 Temmuz 2004, 12:26:53
Ayak gibi aslında. iki ayakta aynıdır, ama farklıdır. Sol ayakkabıyı sağ ayağa giydirmeye çalışsan hem ayağa hem ayakkabıya işkence etmiş olursun. Kadın ile Erkek te böyledir. Ama Erkeğe + 1 pay verilmiştir. Bunuda unutmamak gerekir.
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: MalcolmY - 10 Temmuz 2004, 18:23:08
İKİSİDE BİRBİRİNE EŞİTTİR VE BİRBİRLERİ İÇİN YARATILMIŞLARDIR.
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: GEZGİN - 03 Ağustos 2004, 01:20:01
eşittir yerine DENKTİR desek daha uygun olmaz mı?
Kadının erkekten üstün olduğu mesela on konu varsa, erkeğin de kadından üstün olduğu on konu var. Denklik de buradan geliyor zaten...
Rabb'imin adaletine bakın, kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemiyor...
Ne kadına gir maden ocaklarında çalış, ne de erkeğe çocuk yetiştir diyor
Eh, bir robotu en iyi onu yapan bildiğine göreeee....
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi?
Gönderen: gamame - 12 Ağustos 2004, 22:44:17
Tabir güzel,evet...Güç bakımından erkek,duygusallık bakımından da kadın bir adım önde sanırım.Bunu inkar edemeyiz...
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi?
Gönderen: AngeL_ - 12 Ağustos 2004, 23:47:51
bi çok kategoride birbirine üstünlükleri vardır elbet...fakat öz itibariyle eşitlikleri demiyelimde üstünlükleri arasında denklik vardır...
mesela kadın erkekten duygusallık yönünden baskınsa...
erkekte kadından güçlülük yönünden baskındır...
duygusallık ve güç farklı kategoridir fakat 1-1 üstünlükleriyle denktirler...
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: müteallim - 22 Aralık 2004, 00:20:57
kadinni üstün yoksa erkekmi?

Bir cihetden erkek üstün bir cihetden kadin üstün amma kadinin hakimi erkekdir.Kadin ise evin sultanidir.

Miftah arkadasimiz yukarida güzel izah etmis.okumanizi tavsiye ederim.
Başlık: üstünlük takvada
Gönderen: duaekseni - 26 Aralık 2004, 23:59:25
selamun aleykum dostlar
arapça bilen kardeşlerimiz daha iyi izah edebilirler ancak arapçada zevc bildiğim kadarıyla ayakkıbının diğer teki demektir.yani nasıl ki sağ ayakkabı sola, sol ayakkabı sağa giyilemezse yada biri diğerinden daha değerli değilse vede ikisini birden giyemeden yol alamayacaksanız kadın ve erkek Rabb'imizin bir lutfu neticesinde birbirini tamamlayan bütünün parçalarıdır.biraz uzun bir cümle oldu af ola :) tabi bu arada ayaklardan biri sakat yada eksik değilse iki ayakkabıda gerekli ve değerlidir.tıpkı kafalarda eksik bilgiyle donanıp cinslerden birinde üstünlükaramamak gibi :) selam ve salat üzerinize olsun
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi?
Gönderen: müteallim - 12 Ocak 2007, 01:22:25
(Erricalü gavvamüne) ayeti celilesi ile(Nakisatü veddin)hadisi serifini okumadiniz herhalde.bunlar fiziki olarak ilahi bir kanundur.kadindan peygamber ve imam gelmemistir.

amma bu demek degilki bütün erkekler böyle nice kadinlar vardirki bir cok erkeklerden Allah katinda daha üstündür.
Başlık: Kadın mı üstün erkek mi?
Gönderen: Ahi - 15 Ocak 2007, 17:54:49
HANIMLARIN SEVÂBA ORTAKLIĞI
Ensâr'dan Esmâ binti Zeyd (r.anhâ) bir gün Resûlullâh (s.a.v.)'ın huzûruna geldi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ashâbı ile beraberdi. Şöyle konuşmaya başladı: "Anam babam sana fedâ olsun Yâ Resûlallâh! Ben, kadınların sözcüsü olarak sana geldim. Allâhü Teâlâ seni hem erkeklere, hem de kadınlara gönderdi. Biz sana ve inandığın Allâhü Teâlâ'ya inandık. Ancak bizler, evlerimizde kısmen mahsur durumdayız. Evlerinizde oturur, çocuklarınıza bakar ve hacetlerinizi gideririz. Siz erkekler ise, bazı husûslarda bize üstün tutuldunuz. Cuma ve cemaat namazlarına katılır, hasta ziyâret eder, cenâzelerde hazır bulunur, hacceder ve umre yaparsınız. Bundan da mühimmi Allah yolunda cihâd edersiniz. Siz hac, umre ve cihâd için yola çıktığınızda, mallarınızı korur, elbiselerinizi dokur, çocuklarınızı terbiye ederiz. Bütün bunlarla ecir ve hayırda size ortak olabilecek miyiz?" diye sordu. Bunun üzerine Resûlullâh (s.a.v.) ashâbına döndü ve;
"Dînine ait hususlarda, bundan daha güzel soranı işitti-niz mi?" buyurdu. Ashâb da 'Bu kadar beliğ ve güzel söyleyebilecek başka biri olsun sanmıyoruz.' dediler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sonra Hz. Esmâ'ya dönerek; 'Ey kadın, şunu bil ve ardındaki kadınlara da bildir ki, bir kadının, kocasının isteklerini yerine getirmesi, bu ibâdetlere hazırlanmasında ona yardımcı olması, onunla güzel geçinmesi, erkeklerin bütün bu saydığın ecirlerine denktir.' buyurdular. Hz. Esmâ (r.anhâ) da sevinçle döndü.

Fazilet takvimi
Başlık: Ynt: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: Uludag - 23 Şubat 2008, 00:51:57
Evet farklı farklı yorumlar var... Üstünlük takva ile ölçülür. Bir kadın her ne kadar üstünde olsa hanede hakim olan erkektir. Hakimiyet ve idare verilirken takvaya bakılmaz. Metni Akaidde halifenin takva sahibi olması gerekmediğinden bahseder zaten. Ehemmiyetine binaen itikadı meseleler arasında da yer almıştır. Beraber namaz kılarken kadın üstünde olsa imamlık yine erkeğindir.  &))
Başlık: Ynt: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: mustantık - 25 Mart 2008, 12:36:25
Ailenin reisi erkekdir, ancak erkeğin reisi ise kadındır. Üstünlük meselesine gelince bu Tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavukdan çıktı? döngüsüne benziyor. Fakat her ikisi birbirleri için  tamamlayıcı olarak yaratılmıştır desek olmaz mı?
Başlık: Ynt: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: turab - 25 Mart 2008, 12:58:59
CENNETE GİREN KADIN;KOCASINA SADIK KADIN
Hazreti Fatımatüzzehra (r.a.) Hazretleri bir gün babası Peygamberimiz (s.a.s.)'e:
— Babacığım cennete en önce kadınlardan kim girecek? diye sordu.


Peygamberimiz (s.a.s.): — Falan mahallede bir kadın var. O kadın ilk cennete girecek kadındır, buyurdular. Hazreti Fatıma çok merak etmişti: — Benden de mi evvel girecek babacığım? diye sordu. Hazreti Peygamberimiz: — Senden de evvel girecek, istersen git de bir tanış. O zaman sen de neden önce onun gireceğini öğrenirsin, buyurdular. Hazreti Fatıma'nın o kadın hakındaki merakı iyice artmıştı. Bir gün kadının evini sora sora buldu, kapısını çaldı, içerden ihtiyar bir kadın sesi duyuldu: — Kim o? Hazreti Fatıma, kendisini tanıtıp görüşmek istediğini söylediğinde kadın: — Canım sana feda ey Allah Resulünün kızı. Sizinle çok görüşmek arzu ederdim. Fakat dışarı çıkmadığım için ziyaretinize gelemedim. Sizin beni arayıp bulmanız benim için bir lütuftur. Ancak ne var ki ben kocamdan izin almadan size kapıyı açamayacağım. Sizden çok özür dilerim. Yarın gelirseniz içeri girmeniz için izin alır kapıyı açarım, görüşürüz, dedi. Hazreti Fatıma geri gitti, kadın da meseleyi anlatıp kocasından izin aldı. İkinci gün kadınla görüşeceğine emin olarak gelen Hazreti Fatıma yanına Hazreti Hasan'ı da alarak geldi. Kadının kapısını çalarak geldiğini bildirdi. Fakat kadın Hazreti Fatıma'nın yanında bir çocuk bulunduğunun farkına varmıştı. Hazreti Fatıma'ya: — Yanınızda bir de çocuk var. Ben yalnız sizin için izin almıştım, içeri siz girebilirsiniz, fakat çocuk dışarda kalır, isterseniz yarın gelin onun için de izin alayım, beraber içeri girersiniz, dedi. Hazreti Fatıma ikinci defa içeri giremeden geri döndü. Üçüncü gün yanına Hazreti Hüseyin'i de alarak gitmişti.- Kapıda yine aynı durumla karşılaşarak Hüseyin'i içeri alamayınca geri dönmek mecburiyetinde kaldı. Üçüncü gün üçü birden gittiklerinde kadın kocasından her üçü için de izin almıştı, içeri girdiler. Hazreti Fatıma bir de baktı ki, içerde kendisini karşılayan dışarda sesinden tanıdığı kadın değil. Genç ve güzel bir kadın... Hayretle sordu: — Sizinle dışardan konuşurken sesiniz başka idi, şimdi başka, bu nasıl oluyor? dedi. Kadın; — Sizinle konuşurken sesim dışarıya çıkmakta idi. Ben de sesimi yabancı erkek duyar da günaha girerim diye ağzıma taş parçası alarak konuşuyordum. Şimdi ise o taşı çıkardım, dedi. Hazreti Fatıma'nın gözleri yaşarmıştı. Babasının neden cennete evvelâ bu kadının gireceğini söylediğini anladı. Kadın Hazreti Fatıma (r.a.)'ya: — Ey Allah'ın Resulünün kızı! Acaba ben kocama karşı vazifemi ifa etmiş oluyor muyum? "Allah beni kocama itaatsizlikten dolayı hesaba çeker diye korkuyorum, dedi. Hazreti Fatıma babasının müjdesini bildirdi: — Hayır! Sen bil'akis babamın cennete ilk girecek kadın diye müjdelediği birisin. Hiçbir kadın sizin yaptığınızın onda - birini bile yapamaz, dedi. Ve cennete ilk girecek olan kadınla bir hayli sohbet ettikten sonra müsaade isteyerek oradan ayrıldı.
Başlık: Ynt: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: mustantık - 26 Mart 2008, 00:08:37
Hz Allah kocanın cennete girmesini her tarafından emin olunan bir hanıma bağlamış. Hanımın cennete girmesini ise kocasının rızasına bağlamıştır.
Başlık: Ynt: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: m.esved - 29 Mart 2008, 18:04:53
Hanımlar olarak bu konuda her ne kadar biraz eşitlikte ısrar edilmeye çalışsada, erkeklerin tabiiki daha üstün olduğu gayet açıktır. Bunu Hz.Havva'nın hz.Adem'den sonra yaratılmasından başlayıp, şahidlikte ancak 2 hanımın bir erkeğin yerini tutabilmesine kadar çeşitli misallerle örneklendirebiliriz.
Fakat her muvaffak erkeğin ardında muhakkak onu yücelten bir hanım olduğunuda göz ardı etmemek lazım.
Haddime değildir belki yeni üye olarak ama müsadenizle hanımları teselli babından şu hadiseyi hatırlatmak isterim.
Hanım sahabelerden hz.Esma Binti Yezid, diğer hanımları temsilen bir gün Rasülüllah Efendimiz s.a.v.'e geliyor ve: Ya RasülAllah, erkekler Cuma namazı kılmak, Cemaate devam etmek, cenazelere katılmak, tekrar tekrar hacca gitmek, Allah yolunda canıyla hizmet etmek gibi faziletce en üstün ameller ile meşguller. Biz ise evde oturup onların söküklerini dikiyor, çocuklarına bakıyoruz. Onların işlediği amellerin ecirlerinden hep mahrummu kalacağız, diye sorduğundaFahri Kainat Efendimiz, o hanımı taltif ettikten sonra:
Ey kadın dinle ve arkadaşlarına anlat, hanım erkeğiyle iyi geçinir, nesli İslam ahlakı üzere yetiştirir muhafaza ederse, eşinin işlediği amel ve sevabların bir mislinide o kazanır, buyurdular.
- Neticede, demekki, yek diğeri olmadan olmaz, birini diğerinden mantıken üstün tutmak mümkin olmasada hakikatte erkek bence üstündür ( gerçi bu bence birz yersiz oldu galiba)
Başlık: Ynt: Kadın mı üstün erkek mi ?
Gönderen: tefhim - 03 Temmuz 2009, 17:40:31
Cengiz han komutanlarını toplamış ve demiş ki ben cengiz,sizin han ınızım yanında oturan eşini göstererek bu da benim han ım demiş. :D