EĞİTİM, AİLE, KÜLTÜR-SANAT, SAĞLIK > GENEL KÜLTÜR-SANAT

Türk sanatları sergileri

(1/5) > >>

Tuğra:
“Hattat Halim Fatih'de”  İsimli Sergi

 
Ülkemizin son büyük hat temsilcilerinden Hattat Mustafa Halim Özyacı’yı (1898-1964) vefatının 45.sene-i devriyesinde anmak ve orijinal çalışmalarını sergilemek vesilesiyle 13-21 Mart 2010 tarihleri arasında “Hattat Halim Fatih’te” isimli bir sergi düzenlenecek.  
 
Yusuf Çağlar’ın Koleksiyonunda bulunan 200 parça yazı çalışması, hat, belge vb. dokümandan bir seçki niteliği taşıyan sergide; Hattat Halim’in hat çalışması esnasında çekilmiş fotoğrafı, kartviziti, fatura örneği, camilere yaptığı büyük hat çalışmalarından çeşitli numuneler, ismine gönderilmiş mektup örnekleri, hilye çalışması için yaptığı eskizler ve daha pek çok orijinal belgeyi görme imkânı olacak.

13 Mart Cumartesi saat 14.00’da Hırka-i Şerif Vakfı Kültür Merkezi Sergi Salonunda hayattaki tek kızı Nesli Emel ÖZYAZICI’nın katılımıyla ziyarete açılacak olan sergi 21 Mart tarihine kadar görülebilir.  

http://www.kulturtarihi.org/iktam/rsm_images/byk/image5152398944.jpg

kulturtarihi.org

Ay Işığı:


Safiye Morçay Gülen Katı' Sergisi
21 Mayıs - 2 Haziran
Açılış : 21 Mayıs 2010 Cuma, 18:00
Yıldız Sarayı Çit Kasrı Barbaros Bulvarı Beşiktaş / İSTANBUL
0212 259 17 42
Pazar günleri kapalıdır.

Ay Işığı:
Sergi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı işbirliğiyle düzenlendi.

Sergide, İstanbul'da bulunan 100'ü aşkın çeşme ve sebilin bezeme ve süslemelerinin tespit edilmesinin ardından 39 sanatçının görev aldığı atölye tarafından tezhip ve minyatür sanatıyla yorumlanan 340 eser bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul 2010 AKB Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmeni Ömer Faruk Şerifoğlu, geleneksel Türk sanatlarından minyatür ve tezhip alanlarındaki en önemli kurumlarından biri olan Cerrahpaşa Nakışhanesi sanatçıları tarafından gerçekleştirilen projenin, İstanbul çeşmelerinin fotoğraflanması ve böylelikle motif envanterinin ortaya çıkarılması açısından dikkat çekici olduğunu belirtti.

Benzer bir çalışmanın daha önce yapılmamış olmasının da projeye artı bir değer kattığını bildiren Şerifoğlu, tezhip ve minyatür sanatçılarının yorumlarıyla ortaya çıkan bu eserlerin, geleneksel süsleme motiflerinin yaşaması, sürekliliği ve birikimi açısından önemli olduğunu ifade etti.

''Bezemeleri ve Minyatürleriyle Osmanlı Çeşmeleri'' sergisi, Dolmabahçe Sarayı Camlı Köşk'te ziyarete açıldı.

Sergi, 9 Haziran'a kadar pazartesi ve perşembe günleri dışında her gün ücretsiz gezilebilecek.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ay Işığı:
Sakıp Sabancı müzesindeki açılacak sergi büyük merak uyandırıyor…

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenecek etkinlikle İstanbul’un 8000 yıllık tarihi anlatılacak.

İstanbul’un tarihsel gelişiminin dünyanın değişik ülkelerinden gelecek yaklaşık 500 eser ile anlatılacağı sergi 5 Haziran ile 4 Eylül 2010 tarihleri arasında açık kalacak.


Lika:


Taner Alakuş, Kariye Müzesi'nin yanında bulunan iki katlı tarihi evi, atölye olarak kullanmak amacıyla satın alarak, restorasyonunu tamamladı. Atölyeyi, eğitim ve sergi alanı olarak düzenleyen Alakuş, atölyenin açılışını, bugün, öğrencilerinin eserlerinden oluşan minyatür sergisi ile yapacak.

    * Minyatür’ün yeni merkezi Kariye -

İstanbul, köklü Türk sanatlarından minyatürün eğitiminin verileceği ve seçkin örneklerinin sergileneceği bir merkeze daha kavuşuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlilerinden minyatür sanatçısı Taner Alakuş, yeni atölyesini, Kariye Müzesi alanında bulunan tarihi binada, öğrencilerinin eserlerinden oluşan bir sergi ile 12 Haziran Cumartesi günü açacak. Tarihi 1500 yıl öncesine dayanan Kariye Müzesi'nin bulunduğu Edirnekapı'daki Kariye semti, artık köklü Türk sanatlarından minyatür ile de tanınacak. Minyatür Sanatçısı Taner Alakuş, Kariye Müzesi'nin yanında bulunan iki katlı tarihi evi, atölye olarak kullanmak amacıyla satın alarak, restorasyonunu tamamladı. Atölyeyi, eğitim ve sergi alanı olarak düzenleyen Alakuş, atölyenin açılışını, 12 Haziran Cumartesi günü, öğrencilerinin eserlerinden oluşan minyatür sergisi ile yapacak. 

Yaklaşık 30 minyatürün yer alacağı sergi, 27 Hazirana kadar her gün saat 10.00-19.00 arasında gezilebilecek. Taner Alakuş Minyatür Atölyesi'nde, 2010-2011 eğitim dönemi itibarıyla minyatür sanatı eğitimlerine de başlanacak. Taner Alakuş'un, ''Bu eşsiz tarihi doku içinde yer alan yeni atölyemle en büyük hayallerimden birini gerçekleştirmiş oldum. Hedefim, bu atölyenin, minyatürün yanı sıra kısa sürede diğer köklü Türk sanatları içinde önemli eğitim merkezlerinden biri haline gelmesidir'' şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Milli Gazete

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek