Gönderen Konu: Afrika’da Özel Bir Görev: Sünnet Organizasyonu (Diversity Derneği)  (Okunma sayısı 2081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mücteba

  • Moderatör
  • popüler yazar
  • *****
  • İleti: 9227
  • "En büyük keramet, istikâmet üzere olmaktır..."

Afrika’da Özel Bir Görev: Sünnet Organizasyonu (Diversity Derneği)

Diversity Farklılık Derneği yetkilileri bana projeden ilk bahsettiğinde etkileyici fakat uçuk gelmişti. Düşünülen zaman dilimi ile gerçekleşecek hedef arasında çok ciddi fark vardı. Her şeye rağmen özelllikle Afrika gibi sosyokültürel açıdan bizden çok daha geride olan bir bölgeye yönelik faaliyet konusu olunca fazla düşünmeden kabul ettim.

İnsanlığın özellikle kıta Afrika’sına borcu olduğunu düşünüyorum. Bu projeden maddi anlamda hiçbir beklentim yoktu. Zaten hem partnerimiz Diversity Farklılık Derneği ve yerel temsilcilerinin gönüllük dışında ticari amaçları olan kuruluşlar olmadığını görmüş oldum.

Sünnet, ülkemizde ve  dünyada daha çok dinsel kökenli yaygın bir gelenektir.  Erkek cocukları; ergenlik yaşına gelmeden bazısı bebeklikte bazısısı da okul çağında sünnet edilmektedir. Nadiren ülkemizde askerlikte sünnet yapılanlar olabiliyor.

Basından duyduğumuz ileri yaş sünnet haberleri  genellikle sonradan müslüman olan daha çok islam dinini seçen gayrimüslim dediğimiz insanlarla ilgili olan haberler. Ülkemizde aileleri ilgilendiren bir diğer kısmı ise merasim bölümü. Aileleri hem eğlendiren hem de heyecanlandıran kısım ise burası aslında.
Sünnet tıbbi açıdan yararları ispatlanmış bir cerrahi işlemdir aynı zamanda. İdrar yolu enfeksiyonu geçirme ihtimali sünnet olanlarda 10 kat daha azdır. Ayrıca HIV gibi değişik bulaşıcı hastalıklarda sünnet olanlarda daha az görülmektedir. Tüm bunları birarada düşünecek olursak Sünnet hem dini açıdan hemde sağlık açısından tavsiye edilen bir işlemdir.
Kıta Afrika’sına daha önce tatil amaçlı seyahatim olduğu için bir miktar fikrim vardı. Yokluklar içinde   hemde kısa bir süre içerisinde hedeflenen 1.000 çocuğa ulaşmak neredeyse imkansızdı. Hem orada sahra ameliyathanesi ayarlayacaksın, hem onca malzemeleri temin edeceksin, hemde bu işlemler esnasında doğal zorluklardan etkilenmeyeceksin (Sıtma başta olmak üzere çeşitli  bulaşıcı hastalıklar, temiz su bulma zorlukları, sıcak ortam vb. ).

Yabancı bir ülkede cerrahi bir işlem yapılacağı için olası komplikasyonlar da göz önüne alındığında ilgili ülkeden bakanlık düzeyinde onay alınması ve bu işleminde ekipteki çalışanlarımızın kendi işyerlerindeki planlarından dolayı çok kısa bir sürede yapılması zorunluluğu.

Yukarda saydığımız zorlukları düşünecek olursak bu işlemin hepsinin üstesinden gelecek çok deneyimli ve güvenli bir partnerinizin olması gerektiği kolayca anlaşılabilecektir. İşte tüm bu zorluklara birlikte göğüs gerdiğimiz, her türlü zorluğu kolayca aştığımız is ortağımız Diversity Farklılık Derneği’ni takdir etmemek, hakkını teslim etmemek mümkün değildir.

Çalışmalarımız esnasında ve verdiğimiz kısa molalarda öğreniyoruz ki bu gönüllü hareket, yaklaşık 20 yıldır kıta Afrikasında sıcak ilişkiler kurup, yöre halkının tam güvenini kazanmış. Anlıyoruz ki bu kuruluşun amacı asla ticari değil tamamen insanliğa yönelik kutsal bir gaye.

Nihayetinde işe başlıyoruz. Ailelerle yüzyüze tercüman aracılığı ile de olsa görüşmelere başlıyoruz. Bu görüşmelerimiz esnasında bize yardımcı olan Diversity Farklılık Derneği ve sahadaki partneri UICT’nin daha önce bölgeden eğitim verdiği, mükemmel derecede Türkçe ve Fransızca ya hakim, aynı zamanda İslami konulara vakıf, ten rengi yine bölge insanıyla uyumlu görevlilerin oradaki insanlara güven telkin ettiklerini kısa zamanda anlıyoruz.

Bu organizasyonun bütününe baktığımızda her iki ortağımızında konuya ne kadar değer verdiklerini ve içtenlikle çalıştıklarını kolayca anlayabiliyoruz. Bir hastalığı olup olmadığını, kan hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklar açısından sorgulamamız gerekiyor. Ayrıca yapacağımız işlem insan üzerinde cerrahi bir işlem olduğundan dolayı da mutlaka yazılı aile onamını alıyoruz.

Nihayet anestezi ve ilk sünneti başarıyla yapıyoruz. Ekibin tüm yorgunluğunu unutturacak tatlı bir gülümseme ve başarının mutluluğunu hissediyoruz. İlk günün sonunda 100’leri geçtiğimize ben dahil kimse inanamıyor. Çünkü yukarda saydığım tüm zorlukları gözönüne aldığımızda bunun nasıl büyük bir başarı olduğunu anliyoruz. Ve finalde ki 1.000’li rakamları kimsenin hayal bile etmediğini itiraf etmek zorundayım.

Bir haftalık yoğun bir çalışmanın ardından dönüş hazırlıklarına başlamışız bile.  Ekipteki tüm arkadaşlarımın yüzündeki yorgun ama mutlu gülümsemeyi görünce anlıyorum ki büyük bir hizmeti yoğun çalışma sonucunda başarmışız.

Bu karmaşık dünyada bir yerlere gelebilmek hayatın basamaklarını tırmanmak iyi bir rehberiniz yok ise ancak filmlerde olur. Manevi destek olmadan kimse kendi başına böyle güzel bir faaliyete vesile olamaz.

Bu organizasyona maddi ve manevi katkısı olan herkese şükran ve saygılarımı sunuyorum. Bir daha ki organizasyonun en kısa zamanda gerçekleşmesi temennisiyle.

Op. Dr. Ali GÖZÜKÜÇÜK
Çocuk Cerrahisi Uzmanı

http://www.diversitydernegi.org/afrikada-ozel-bir-gorev-sunnet-organizasyonu/