Gönderen Konu: Evliyanın vasıfları  (Okunma sayısı 5739 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 7482
Evliyanın vasıfları
« : 01 Eylül 2010, 01:43:40 »

İyi huy, peygamber ahlâkından olduğu için, Allah dostları kötü huylardan uzaklaşıp, iyi huylarla kendilerini süslemişlerdir. Evliyanın, Allah adamlarının vasıflarını şöyle bildirmişlerdir:

Allah adamları affedicidir, kendisine darılana iyilik ve ihsanda bulunur. Mal, mevki ve şöhret hırsı olmaz. Övülmeyi sevmez. Yerilmekten korkmaz. Tevazu sahibidir. Kendisini kimseden üstün görmez. Hiç kimseyi aşağılamaz. İlim sahibidir, ihlasla amel eder. Kimsenin zararını istemez. Herkese merhamet eder, acır. İnsanların ve insanlığın saadeti için çalışır. Sözünde durur. Emanete riayet eder. Kimseye hıyanet etmez. Suizan, gıybet ve fitneden kaçar. Haklı olsa da münakaşa etmez. Belalara, sıkıntılara göğüs gerer. Nimetlere şükreder. Ehline danışarak iş yapar. Günah işlemekten ve bilhassa imansız gitmekten çok korkar. Çok istiğfar eder. Kısacası evliya en iyi insan demektir.

İyi huylu olmak için ve iyi ahlâkını muhâfaza edebilmek için, sâlih kimselerle, iyi huylularla arkadaşlık etmelidir. İnsanın ahlâkı, arkadaşının huyu gibi olur. Ahlâk, hastalık gibi sârîdir. Kötü huylu ile arkadaşlık etmemelidir.

Muhammed Salim hazretlerine, “Bir kimsenin evliya olduğu nasıl anlaşılır?” dediklerinde, “Tatlı dili, güzel ahlâkı, güler yüzü, cömertliği, münakaşa etmemesi, özürleri kabul etmesi ve herkese merhamet etmesi ile bir kimsenin velî olduğu anlaşılır” buyurdu.

Her şeyi, zıddı kırar. Kötü huyları, iyi huylar yok eder. Bu bakımdan kendini zorla da olsa iyi işler yapmaya alıştırmalı, onları âdet haline getirmelidir. Çocuk, işleri ve ahlâkı iyi olan insanlarla arkadaşlık ettirilirse, güzel huylar kendiliğinden onun tabiatı olur.

Bu esaslar dahilinde çocuklar yetiştirilirse dünya ve ahiret saadeti elde edilir. Kıyamet günü, ana-baba, çocuğuna öğretmesi gereken ilimlerden mesul olacak, vazifesini yapmamış ise, yahut kusur etmiş ise cezaya çarptırılacaktır. Çocuklarını İslam terbiyesi üzerine yetiştirmeyenler, dünya ve ahiret felaketine maruz kalacaklardır. Ne mutlu çocuğunu İslam ahlâkı ile yetiştirenlere...

Mehmet Oruç

Çevrimdışı gsk

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 10
Ynt: Evliyanın vasıfları
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2010, 02:04:59 »
Bizde olabilirmiyiz acaba ,yani oyle birini taniyorum o evliya olurmu acaba ..

Çevrimdışı gülçiçek

 • araştırmacı
 • ***
 • İleti: 391
Ynt: Evliyanın vasıfları
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2010, 14:42:09 »
bildiğim kadarıyla,evliyalık çalışma ve gayretle ulaşılabilinen bir makam. fakat mürşidlik ve peygamberlik Allahın dilemesiyle özel seçilmiş zatlar olabilir.
doğrusunu bilen arkadaşlar açıklarlar inşAllah +=)
mum  olmak kolay değildir, ışık saçmak için evvela yanmak gerek.

Çevrimdışı omur

 • ömür
 • yazar
 • ****
 • İleti: 651
Ynt: Evliyanın vasıfları
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2010, 07:28:12 »
Bizde olabilirmiyiz acaba ,yani oyle birini taniyorum o evliya olurmu acaba ..

Evet, evliya kapisi herkese açiktir. Altini çiziyorum herkese.
Ancak biz evliya olmaya açik degiliz. Maalesef evliya mertebesine çikacak kadar nefsimizi terbiye edemiyoruz.
Birde evliyanin da kendi aralarinda (üstünlük) mertebeleri vardir. Allahin öyle kullari vardir ki kendileri dahi evliya oldugunu bilmezler.
Rabbimiz bazilarini gizli tutar. Kirk mümin bir araya gelse mutlaka içlerinden bir tanesi velidir. diye bir Hadisi serif vardir.
Rabbim adini evliya listesine yazdiranlar ile beraber olmayi nasib etsin insaAllah.