Gönderen Konu: Araç Dünyasından Haberler  (Okunma sayısı 32540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3885
  • Herkonudan.com
İkinci el otoda yeni dönem
« Yanıtla #30 : 24 Aralık 2009, 12:22:43 »

Teklife göre, noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak ve düzenleme, 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Satış ve devir işlemleri, her türlü harçtan, damga vergisi ve değerli kağıt bedelinden istisna tutulacak. Bu istisnalar 1 Ocak 2010'dan itibaren geçerli olacak.

Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında 20 TL maktu ücret alacak.

Teklife göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından yapılacak.

Noterler araçla ilgili sorgulamayı online olarak yapacak.

Noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak.

Satış ve devir işleminin, siciline işlenmek üzere üç iş günü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirilmesiyle birlikte alıcı adına trafik tescil işlemi gerçekleşmiş sayılacak.

Yapılan satış ve devir işlemi üzerine noterler, yeni malik adına bir ay süreyle geçici belge düzenleyecek.

Satış ve devir işlemlerinin bildiriminden itibaren bir aylık süre içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu veya Emniyet Genel Müdürlüğünün uygun gördüğü kamu kurum veya kuruluşları tarafından yeni malik adına tescil belgesi düzenlenerek elden veya posta aracılığıyla teslim edilecek.

Satış ve devir işlemleri her türlü harçtan, bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve değerli kağıt bedellerinden istisna olacak.

Trafik tescil kuruluşunda yeni malik adına yapılacak tescil nedeniyle düzenlenmesi gereken değerli kağıtların bedelleri de satış ve devir esnasında noterler tarafından tahsil edilecek.

Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 20 TL maktu ücret alacak.

Bu düzenleme, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bir ay içerisinde tescil belgesi almayan alıcılara 130 TL, hükümlere uymayan noterlere ise her bir işlem için 1000 TL idari para cezası verilecek.

Düzenleme uyum ile ilgili çalışmaların tamamlanması amacıyla 1 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girecek.

Ancak, satış ve devir işlemlerinde harç, damga vergisi ve değerli kağıt bedelleri istisnası ile 20 TL artı KDV şeklindeki noter ücreti uygulaması, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

-KONUŞMALAR-

Teklif ve değişiklik önergeleri üzerinde görüşlerini dile getiren milletvekillerinden AK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, satış ve devirleri emniyete veren düzenlemenin doğru bir düzenleme olduğunu savundu.

''Noterleri düşünüyoruz, milyonlarca insanı mağdur ediyoruz'' diyen Ayar, noterlerin gelirlerinin yarıya yakınının satış işlemlerinden sağlandığını ''düzenlemenin esas gerekçesinin bu olduğunu'' ileri sürdü.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Osman Sali, noterlerin kesin tescil belgesini de düzenlemesi durumunda, noterlerin işlemleri yapmasının iyi bir uygulama olabileceğini kaydetti.

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, işlemlerin noterde tek elde yapılmasının vatandaşa kolaylık getireceğini söyledi.

Maliye Müsteşarı Naci Ağbal, düzenlemenin, işlemlerin tek bir yerden ve kolaylıkla yapılmasına olanak sağlanacağını anlattı. Ağbal, satış ve devir işlemlerinde maliyetlerin bugünden çok daha aşağıda olacağını belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama Denetleme Daire Başkanı Nevzat Önder, kendileri için, ''vatandaşların tek bir noktadan ve az maliyetle bu işlemleri gerçekleştirmesinin'' önemli olduğunu ifade etti.

Önder, tescil belgesinin neden noterler tarafından verilmediğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, tescil işlemlerinin güvenli bir ortamda ve pahalı makinelerle yapılabildiğinin altını çizdi.

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, hem noterlerin hem de emniyetin tescil işlemi yapabilmesine olanak tanınmasını istedi. Trafik Uygulama Denetleme Daire Başkanı Önder, bu öneriye karşılık, ikili bir yapının mümkün olmadığını anlattı.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ağbal, bir soruyu yanıtlarken, 30 bin TL değerinde bir araba için 252 TL olan noter masrafının, düzenlemenin ardından 20 TL'ye düşeceğini bildirdi.

Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni de noterlerin bazı yakınmalarının olduğunu ancak, ücret yüksekliğinin harç ve vergilerden kaynaklandığını belirterek, düzenlemenin ardından bu şikayetlerin de ortadan kalkacağını söyledi.

Yeni, noterlerin mahalline gidip işlem yapabildiğini, yetki verilmesi durumunda nihai tescil belgesini de düzenleyebileceklerini kaydetti

Adı, ''2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' olarak değiştirilen teklife, önerge ile iki madde daha eklendi.

Bu maddelere göre, Maliye Bakanlığının, belediyelerin vergi borçlarına karşın taşınmazlarının Maliye Bakanlığı tarafından satın alınması ve borçlarına terkin edilmesi hükmünün, 2014 yılına kadar uzatılmasını öngörüyor.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, araç devir teslimi ile ilgili teklifin görüşülmeden oylanması konusunda uzlaşmaya varıldığını hatırlatarak, bu kanun teklifine başka maddeler eklenmesinin ''doğru ve şık olmadığını'' savundu.

timeturk
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1163
Bakanlıktan tüketiciye otomobil tüyoları
« Yanıtla #31 : 10 Mart 2010, 21:27:08 »
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan otomobil sahibi olmak isteyenlere büyük kolaylık. Bakanlık, yeni otomobillerin resmi yakıt tüketimi ve resmi emisyon değerlerini internet sitesinden yayınlamaya başladı. Böylece otomobil satın almak isteyenler, bakanlığın internet sitesine girerek akıllarındaki modelin ne kadar yaktığını ve emisyon değerlerini görüp kıyaslayabilecek.
 
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın başlattığı proje çerçevesinde, Türkiye'de satışa sunulan yeni binek otomobillerin yakıt tüketim değerleri ve emisyon değerleri www.sanayi.gov.tr internet sitesinde güncel olarak yayınlanmaya başlandı.

Bu proje sayesinde tüketiciler, yıl içinde piyasaya sürülen ve farklı yakıt tüketimi veya emisyon değerine sahip tüm yeni binek otomobillerin yakıt tüketimi değerlerini öğrenme imkanının yanı sıra benzin, dizel, LPG gibi farklı yakıtlar bazında piyasadaki en az yakıt tüketimine sahip ilk 10 otomobilin sıralamasını da web sitesinde anlık olarak öğrenebilme imkanına kavuştu.

Diğer taraftan, bu uygulama ile otomobiller yaydıkları karbondioksit gazına göre A ile G arasında sınıflara ayrıldı. Bu sınıfı gösteren 'Yakıt tüketimi ve karbondioksit etiketinin' de satış noktalarında araçların üzerinde bulundurulması zorunlu hale getirildi. Böylece, tüketicilerin son yıllarda dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma problemine yol açan fosil yakıtlardan kaynaklanan karbondioksit gazına dikkatinin çekilecek.

İYİ ARAÇ KULLANMA KLAVUZU DA YOLDA

Bakanlık ayrıca, yakıt açısından daha tasarruflu olacak şekilde nasıl araç kullanılması gerektiği konusunda sürücülerin teknik olarak bilgilendirilmesini sağlayacak bir kılavuz kitapçık da hazırlıyor. Kitapçık, sürücülerin agresif araç sürmeme, yavaş hızda ilerleme, ani olmayan (beklenen) frenleme, tekerleklerin doğru şişirilmesi, atıl süreçlerin azaltılması, aşırı ağırlığın taşınmaması, aracın düzenli bakımı ve doğru kullanımı gibi araç sürme alışkanlıklarının, yakıt tüketimi ve dolayısıyla emisyon değerlerini ne şekilde etkilediği yönünde de bilgiler içerecek ve yılda en az bir kez olmak üzere güncellenerek Bakanlığın web sitesinde yayınlanacak.

(CİHAN)
 

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
7 bin dolara 2011'de yollarda
« Yanıtla #32 : 19 Mart 2010, 20:12:46 »Avrupa standartlarında üretilecek Tata Nano, yeni yılla birlikte Türkiye yollarına çıkacak.

Kendi ülkesinde 2.500-3.000 dolar arasında fiyatlarla satılan Nano'nun Türkiye'deki başlangıç fiyatının 7 bin doların altında olması için şimdiden pazarlıklar başladı. Avrupa standartlarında üretilecek Nano'yu ekim sonunda düzenlenecek İstanbul Auto Show'da görücüye çıkaracak olan İsotlar Otomotiv, yeni yılla birlikte otomobilin bayilere çıkmasını sağlayacak.

Tata Türkiye distribütörü İsotlar Otomotiv Satış Direktörü Cengiz Tiryakioğlu, 5 kapılı Nano'nun 65 beygir gücündeki bir litrelik benzinli motorunun Euro 5 emisyon normuyla Avrupa'da satışa sunulacağını belirtti. Tiryakioğlu, şunları aktardı:

"AB standartlarına uygun tek hava yastığı bulunacak. Kurlarda büyük iniş çıkışlar olmazsa başlangıç fiyatının 7 bin dolar hatta altında olması için çabalıyoruz.

A sınıfında bu seviyedeki fiyatla bir ilke imza atacağız." Nano'nun daha üst donanım seviyelerinin de olacağına dikkat çeken Tiryakioğlu, satış rakamları için tahmin yapmanın erken olacağını dile getirdi.

Sedan Manza ve SUV Aria modellerini de getireceklerini kaydeden Tiryakioğlu, Hindistan'da 10 bin dolara satılan İndica Vista'nın da ağustosta sürpriz bir fiyatla Türkiye'de satılacağını vurguladı. Geçen yıl 1.850 Tata satan firma, bu yıl 3 bini hedefliyor.

veteknoloji.com
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Sınıfının en cimrisi: SsangYong Actyon
« Yanıtla #33 : 28 Mart 2010, 11:36:37 »
 
SsangYong'un SUV segmentinde farklı tasarım çizgisiyle öne çıkan modeli Actyon, SsangYong Motor'un Güney Kore'de düzenlediği yakıt ekonomisi yarışmasında 100 kilometrede sunduğu 5.2 litrelik yakıt kullanımı ile erişilmesi güç bir rekora imza attı.

SsangYong Motor'un Güney Kore'de düzenlediği yakıt ekonomisi yarışmasını, SsangYong Actyon ile, 1 litre yakıtla 19,12 km yol kateden ekip kazandı. Böylece geçen yılın yarışmasında kaydedilen, 1 litre ile alınan 18,54 kilometrelik mesafe, bu yıl SsangYong Actyon ile katılan ekip tarafından 580 metre geliştirilerek 19,12 km'ye çıkartıldı. Yarışmaya katılan ikişer kişilik 10 takım, yakıt ikmali yapmadan, en düşük tüketim değerini yakalayarak yarışmayı tamamlamaya çalıştı.       

Her yıl düzenlenen yarışma, toplam 1000 kilometrelik etap üzerinden koşuluyor. Yakıt ekonomisi yarışmasında elde edilen değerlere göre SsangYong Actyon, ortalama 5,2 litrelik tüketim değeri sunarken, bir depo yakıt ile 1.434 km yol alabiliyor.

Zengin donanım özellikleri ve çarpıcı tasarımıyla dikkatleri üzerine toplayan SsangYong Actyon, yakıt tüketimi konusunda ne kadar tutumlu olduğunu da gözler önüne sunuyor.

4x4 Uzmanı Güney Koreli SsangYong, “Önce Can güvenliği” sloganıyla Şahsuvaroğlu Dış Ticaret distribütörlüğünde ülkemize getiriliyor.

veteknoloji.com- Ahmet Kara
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Geleceğin otomobilleri bunlar
« Yanıtla #34 : 11 Nisan 2010, 20:16:27 »Geleceğin otomobilleri küçük ve çevreci. Artık daha çok, küçük, ekonomik, istenildiğinde benzinle istenildiğinde elektrikle çalışan hibrit motorlu araçlar öne çıkıyor.
 
Forbes dergisi de New York Otomobil Fuarı'nda geleceğin otomobili olmaya aday 10 araba seçti.

Audi E-tron: Audi E-tron, R8 spor serisinden hafif ve küçük. 100 kilometre hıza 4,8 saniye gibi çok kısa sürede ulaşabilen araç, 313 beygir gücünde ve tek şarjla 240 kilometre yol gidebiliyor. Test çalışmalarının 2012'ye kadar sürmesi beklenen Audi E-tron, 4 elektrik motoruyla çalışıyor.

MINI BeachComber: Maksimum sürüş keyfi için tasarlanan MINI Beachcomber, açık gövdeli dört kişilik bir konsept otomobil. Yeni dört teker çekiş sistemi ALL4 ve esnek bir kabine sahip olan araçta kapı, geleneksel bir tavan ya da yolcuların çevrelerindeki dünyayla etkileşimlerini sınırlayabilecek diğer bütün gövde elemanları bulunmuyor.

Subaru Hybrid Tourer: Şık ve agresif hatlarıyla dikkat çeken otomobil, yukarı doğru açılan kapılarıyla da rakiplerinden farklı. Araçta iki elektrikli motor bulunuyor. Düşük hızlarda sadece arka akstaki elektrikli motorla yol alan otomobilde, yüksek hızda benzinli motor devreye giriyor.

BMW ActiveE: Tamamen elektrikle çalışan, "ActiveE", yeni teknolojik çözümleriyle dikkat çekiyor. 9 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabilen ActiveE'nin üç saatte bir şarj edilmesi gerekiyor. Bataryaları dolu olduğunda toplam 160 kilometre yol alabiliyor. Sırf bu araba için geliştirilmiş özel lityum iyon bataryalarını 240 voltluk elektrik enerjisiyle şarj etmek mümkün. Maksimum 145 kilometreye çıkabilen aracın motoru, 250 Nm tork değerine sahip.

GMC Granite: GMC Granite'te iri bir ön bölüm ve radyatör ızgarası bulunuyor. Aracın ilginç bir özelliği de arka kapıların ters yönde açılıyor olması. Arabada yer alan çift renkli koltuklar ve ilginç vites topuzuyla konseptin iç mekânında gelecekten esintiler görülüyor. Otomobilde, turbo destekli 138 hp güç üreten 1,4 litre hacminde bir motor bulunacak.

Toyota FT-CH: FT-CH, Fransa-Nice'teki tesislerde geliştirildi ve gelecekte seri olarak üretmesi planlanan modellerden. Şehir içinde son derece kıvrak olduğu belirtilen Toyota FT-CH, 22 inç (56 santimetre)'lik jantlarıyla dikkat çekiyor.

Chrysler-Lancia Delta: Güç, yakıt ekonomisi ve sürüş keyfi sunan yeni Lancia Delta, turbo beslemeli beş farklı motor seçeneği sunuyor. Aracın 2012 yılında yollara çıkması bekleniyor.

Buick Regal GS Concept: 255 beygir gücüne sahip olan spor sedanda 2 litre turbo şarjlı motor ve manuel 6 vites var. İnteraktif sürüş kontrol sistemine sahip araç, 100 kilometre hıza 6 saniye içinde ulaşabiliyor ve araçta 50 santimetrelik dökme alüminyum jantlar bulunuyor.

Chevrolet Aveo: Bu küçük hatchback, turbo şarjlı, 138 beygir gücünde 4 silindir motora sahip. Olağanüstü yakıt tasarrufu (100 km'de 5,5 litre-ortalama) ve perfomansının yanı sıra geniş ve birçok açıdan son derece kullanışlı iç mekân tasarımına sahip.

Nissan Leaf: Günlük kullanıma yönelik Nissan'da sıra dışı bir tasarım kullanılmadığı kaydediliyor. 2012'de seri üretime geçecek Leaf'in hemen hemen 1,5 lt benzinli motorlu bir araçla aynı fiyata satılacağı iddia ediliyor. Bir kez şarjla 160 kilometre yol gidebilen aracın ön siparişlerinin 20 Nisan'da alınmaya başlanacak.SUBARU HYBRID TOURERAUDI E-TRON

veteknoloji.com
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3885
  • Herkonudan.com
Uçan otomobil Türkiye'de üretilecek
« Yanıtla #35 : 07 Haziran 2010, 19:10:14 »
Planet Green Şirketi  sahiplerinden Hüseyin Kızanlıklı ile Amerika’daki ortağı Kaya Boztepe, "Uçan Araba" projesinin seri üretimini Türkiye’ye getiriyor.

Amerikan Terrafugia şirketi ile seri üretim konusunda uzun bir uğraştan sonra gerekli anlaşmaların imzalandığını belirten Boztepe, "Yüzyılın projesi Türkiye’de gerçekleşecek" dedi.

Amerikan Terrafugia şirketi tarafından geliştirilen ’transition’ adlı uçan araba, karada ve havada gidebiliyor. Satış fiyatı yaklaşık 200 bin dolar olacak uçan araba havalanabilmesi için 50 metrelik bir yol, park edebilmesi için ise 4-5 metrelik bir alanın yeterli olduğu ifade edildi.

Karada saatte 200 kilometre hız yapan aracın, havada 220 kilometreye ulaştığını belirten uzmanlar, bir düğme ile kanatlarını açarak uçak moduna geçen aracın tek motorla çalıştığını açıkladılar.

Normal benzinle bir araba gibi kullanılabilen, yolcu ve kargo taşıması dışında ilk yardım ve acil kurye gibi konularda yepyeni bir çığır açması düşünülen uçan arabanın son derece az yakıt kullandığı, hangar ve yüksek bakım masrafları ile havaalanına iniş sonrası ulaşım gibi problemlerini de tamamen ortadan kaldırdığı belirtildi.

Kanatları açılarak çok kısa mesafelerde inis, kalkış yapabilen ve küçük bir araba ağırlığında olan uçan araba’nın üretiminin de Türkiye’de yapılmasının planlandığı, konuyla ilgili ilk çalışmaların Haziran ayı içerisinde tamamlanacağı bildirildi.

"YÜZYILIN PROJESİ TÜRKİYE’DE GERÇEKLEŞECEK"

Konuyla ilgili ANKA’ya bir açıklama yapan Boztepe, "Bizim için son derece heyeca verici bir durum. İlk 200 adet uçan arabayı Amerika’da, daha sonra seri üretimi Türkiye’de düşünüyorduk ancak gelen inanılmaz talepler sonucu, direk olarak seri üretimi Türkiye’ye almayı düşünüyoruz.

Bu Türkiye için hem büyük bir kazanç, hem de dünya çapında bir reklam olacaktır. Otomotiv, makina ve montaj sanayileri olarak zaten gittikçe daha çok itibar kazanan Türkiye, böylece bir ilke daha imza atmış olacak. Konuyla ilgili görüşmeler yaparak bu hafta içerisinde bir ön çalışma başlatacağız" dedi.

Uçak hakkında teknik bilgi de veren Boztepe, önden çekişli normal 4 silindirli 2000 cc. motorlu bir araba gibi kullanımı son derece kolay olan aracın normal bir uçak olmanın ötesinde, son derece kısa mesafelerde iniş ve kalkış yapabilmesinin artı özellikleri arasında yer aldığını ifade etti. Boztepe şöyle devam etti:

"Uzun mesafeleri 200 km’ye yakın bir süratle kat edebiliyor ve en önemlisi, havaalanları dışında araziye iniş ve kalkış yapabiliyor. Hangarlarda yüksek masraflarla bekletilmek yerine indiğiniz yerden araba olarak gideceğiniz yere karadan hareket edebiliyorsunuz.

Hava’nın yoğun sis, yağmur gibi elverişsiz olduğu durumlarda beklemenize gerek yok, karadan gidebiliyorsunuz. Havaalanına indiğinizde araba veya taksi beklemenize gerek yok, bir düğmeyle 30 saniyede açılan ve kapanan kanatları hareket ettirip gideceğiniz yere devam ediyorsunuz."

ANKA
haber7
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1163
Chrysler 600 bin aracını geri çağırıyor!
« Yanıtla #36 : 08 Haziran 2010, 08:39:08 »
ABD'li otomotiv üreticisi Chrysler, sürgülü kapılarda yangın tehlikesi, fren ve gaz pedalı sorunu nedeniyle ABD'de beş modeli kapsayan 600 bin cip ve minivanı geri çağırıyor.
ABD Ulusal Otoyolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Chrysler'ın geçen hafta potansiyel güvenlik sorunlarıyla ilgili kendilerini bilgilendirdiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, 2008 ve 2009 model 284 bin 831 ''Chrysler Town'' ve ''Country'' minivan ile ''Dodge Grand Caravan'' minivan, elektrik sistemindeki bir sorunun sürgülü kapıdaki kapı mandalında kısa devreye bunun da yangına sebep olabileceği gerekçesiyle geri çağrılıyor.

Açıklamada, 2007-2010 model 288 bin 968 ''Chrysler Jeep Wrangler''ın ise fren hidroliğinin sızmasının fren arızasına yol açabileceği için geri çağrılacağı belirtildi.

Chrysler geçen hafta Cuma günü, muhtemel gaz pedalı sıkışması yüzünden 2007 model 25 bin 336 ''Dodge Caliber'' ve ''Jeep Compass''ı geri çağıracağını açıklamıştı.

Bu model araçların sahiplerinin bu ay içinde Chrysler tarafından bilgilendirileceği ve sorunların herhangi bir bedel ödemeksizin giderileceği kaydedildi.

Kaynak: AA

 

Çevrimdışı Tuğra

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 6600
Sürücüsüne masaj yapan otomobil‎
« Yanıtla #37 : 08 Haziran 2010, 18:59:12 »
Citroen'in en çok satan modelleri arasında yer alan C4 yenileniyor.

Yeni Citroën C4, Eylül ayında Paris Motor Show’da yapılacak lansmanın ardından 29 Ekim 2010 tarihinde kapılarını açacak olan İstanbul Auto Show Fuarı’nda sergilenecek. 

Çekici hatları ve malzeme kalitesi ile öne çıkan Yeni Citroën C4, hem keskin hem akıcı yüzeyleri, özel olarak tasarlanmış ön ve arka spoyleri ve aerodinamik özelliklerine dikkat çekiyor.

Yeni C4’ün ön koltuklarında yer alan masaj fonksiyonu sayesinde yolculuk sırasında maksimum rahatlığı yaşamak da mümkün.

Uzunluğu 4,33 m, genişliği 1,79 m, yüksekliği ise 1,49 m olan Yeni C4 mevcut modele göre 5 cm daha uzun, 2 cm daha geniş ve 3 cm daha yüksek.

Yeni C4'te EGS (Elektronik Vites Sistemi), yokuşta kalkış desteği, elektronik park freni, İstem Dışı Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi ve Xenon çift-fonksiyonlu yönlendirmeli ön farlar gibi yeni teknolojiler kullanılıyor.

veteknoloji.com
*~*~* TUĞRA *~*~*

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3885
  • Herkonudan.com
Otomobil Almak İçin 1 Temmuz'u Bekliyorlar
« Yanıtla #38 : 27 Haziran 2010, 20:35:48 »
Sıfır kilometre araçlarına binmek için tüm hazırlıklarını tamamlayan tüketiciler, motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksitini ödememek için, otomobil hayallerini 1 Temmuz'a erteliyor. İşte motor güçlerine göre araç vergileri:

Otomobil firmalarının müşteri çekebilmek için adeta birbirleriyle yarıştığı şu günlerde, acentelerde hareketli günler yaşanıyor. Firmaların indirim yarışı tüketicileri mutlu ederken, artan müşteri talebi ise acente sahiplerinin yüzlerini güldürüyor.

Birikimlerini ve mevcut otomobillerini peşinat olarak veren tüketiciler faiz oranı 0,90 civarında olan düşük taşıt kredilerinden yararlanıyor, ancak büyük bölümü motorlu taşıtlar vergisinin 1. taksitini ödememek için 1 Temmuz Perşembe gününe kadar beklemeyi tercih ediyor.

Aracına hemen binmek isteyenler ise yaklaşık 1 hafta için yeni otomobiline motorlu taşıtlar vergisinin 1. taksidini ödemek zorunda kalıyor. Mersin'deki acente yetkilileri, sattıkları her 10 arabadan dokuzunu alan tüketicinin 1 Temmuz'u bekleme yoluna gittiğini ifade etti.

''Bekleme'' tercihi sonucu tüketicinin cebinden çıkmayan bu vergi ise, acenteye ekstra maliyet doğuruyor.

Mersin Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (MODER) Başkanı Hüseyin Kış da, her yıl haziran aylarında satış rakamlarının düşük olduğunu söyledi.

Ancak bu düşük rakamların gerçeği yansıtmadığına işaret eden Kış, ''Haziran ayında verilere göre araç satılmıyor. Ama aslında satılan arabaların kayda girmesi Temmuz ayını buluyor. O nedenle Haziran ve Temmuz aylarındaki satış rakamlarının gerçeği yansıtmadığı kanaatindeyim'' dedi.

Müşterilerine cazip olanaklar sunmak isteyen birçok firmanın mevcut durumu müşterilerine bildirerek, bir anlamda uyarıda bulunduğunu dile getiren Kış, bekleme yolunu tercih eden tüketicilerin, bu uygulama sayesinde 200 TL'den başlayıp, motor büyüklüğüne göre 7 bin 344,5 TL'ye varan tasarruf sağlayabildiğini kaydetti.

Motor seçeneklerine göre farklılık gösteren verginin otomobil, arazi taşıtı ve benzerleri için fiyat dağılımı ise şöyle:

Motor Seçeneği   Yıllık Vergisi   Temmuz ayında ödenecek 2. taksiti
1300 CC'ye kadar   405   TL   202.50 TL
1301-1600  CC arası   648   TL   324 TL
1601-1800  CC arası   1140  TL   570 TL
1801-2000  CC arası   1793  TL   896.50 TL
2001-2500  CC arası   2690  TL   Bin 345 TL
2501-3000  CC arası   3750  TL   Bin 875 TL
3001-3500  CC arası   5711  TL   2 bin 855.50 TL
3501-4000  CC arası   8976  TL   4 bin 488 TL
4001-10000 CC arası   14689 TL   7 bin 344.50 TL


AA
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3885
  • Herkonudan.com
Gözleri Görmeyenler İçin Otomobil Yolda
« Yanıtla #39 : 07 Temmuz 2010, 13:38:39 »
Daily Telegraph'taki habere göre, Virginia Teknoloji Enstitüsü ile Milli Körler Federasyonu, görmeyenlerin direksiyon başına geçmesini sağlayacak teknolojiyle üretilen otomobilin prototipinin 2011'de tamamlanmasının beklendiğini bildirdi.

Otomobilde, yakındaki otomobiller ve objeler hakkında bilgi vererek sürücüye rehberlik eden "görsel olmayan arabağ" adlı bir teknoloji kullanılıyor.

Körler Federasyonu Başkanı Mark Maurer, bu fikre ilk kez 10 yıl önce derneğin araştırma birimini kurduğunda kapıldığını belirterek, "Bazıları benim deli olduğumu düşündü. 'İmkansız bir şey için niye para verelim ki' diye düşündüler. Bazılarıysa bunun çok güzel bir fikir olduğunu söyledi" dedi.

Virginia Teknoloji'nin makine mühendisi Dr. Dennis Hong, bu teknolojinin günün birinde körlerin otomobil kullanmasını sağlamanın dışında, daha güvenli olmaları için konvansiyonel otomobillerde de kullanılabileceğini söyledi.

Ford Escape marka otomobilin modifiye edilmesiyle hazırlanan otomobil, Daytona Uluslararası Sürat Pistinde ocak ayında görücüye çıkacak.

AA
timeturk
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

mazhar

 • Ziyaretçi
Arabanızı oto parka bırakırken düşünün ?
« Yanıtla #40 : 26 Mart 2012, 21:37:26 »
Telefonla otomobil çalıyorlarİstanbul'da, otopark görevlilerini aracın sahibiymiş gibi telefonla arayıp hırsızlık yaptıkları iddia edilen 2 kişi gözaltın alındı. Telefonla park görevlisine, 'Benim eleman birazdan arabayı almaya gelecek. Anahtarı ona verin.' dedikten sonra hırsızlığı gerçekleştiren şüpheliler, bu yöntemle 5 araç çalmış.


26 Mart 2012 Pazartesi - 15:00

 Kadıköy İçerenköy'de bir otomobilin plakasını değiştirmeye çalışan 2 kişinin durumundan şüphelenen polis, Ziya S. (47) ve Yaşar A.'nın (39) yeni çalınan bir otomobile sahte plaka takmaya çalıştıklarını belirledi. Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği'ne getirilip sorgulanan zanlılardan Yaşar A.'nın Bafra Yarı Açık Cezaevi'nden izne çıktıktan sonra geri dönmeyerek firar ettiği anlaşıldı. Yaşar A.'nın 59, Ziya S.'nin ise 49 defa polise geliş kaydı bulunduğu ortaya çıktı.

Otopark görevlilerini telefonla arayan zanlıların, "Benim eleman birazdan arabayı almaya gelecek. Anahtarı ona verin." diyerek otoparkçıyı kandırdıkları, görevliden anahtarı alan kişinin de aracı çaldığı tespit edildi. Bu yöntemle 5 otomobil çalan zanlıların, çalıntı araçları sahte belgelerle değerine yakın fiyatla sattıkları belirlendi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Kadıköy Adliyesi'ne sevk edilen Yaşar A. ile Ziya S., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Cihan
Tımeturk