Gönderen Konu: İmam yerine TV ekranı *  (Okunma sayısı 7733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırka-i naciye

 • okur
 • *
 • İleti: 51
  • http://www.dinibilgiler.org
İmam yerine TV ekranı *
« : 20 Ocak 2006, 22:22:23 »

Bugün, ABD’de bulunan Turan Yıldız kardeşimin üzüntüsünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Değerli kardeşim mailinde üzüntüsünü şöyle dile getiriyor:

“Mısır, Hindistan gibi bazı İslam ülkelerinde camilerde müezzin yerine merkezî sistemle ezan okunduğunu, imam yerine dev TV’ler koymaya başlandığını, merkezî sistem ile namaz kıldıran imama (TV’deki imama) uymaya başlandığını duymuştum. Hep korkarak aklımdan geçerdi, acaba bu yaygınlaşır biz de görür müyüz, şahit olur muyuz bu bid’atlere diye. Geçen Kurban Bayramı korktuğum başıma geldi. Başkent “Washington, DC” eyaletinin yanında “Maryland” eyaletinde bir Türk camisi var. Bu camide geçen Kurban Bayramında yeni bir karar alınıp TV ile namaz kılındı. İmamın namaz kıldırdığı mescide kamera sistemi yerleştirildi. Salı sabahı bayram namazı kılınırken, imam otomatik kameradan çekilip arka binadaki TV’den yayınlandı. Oradaki TV ekranı en öne konup, cemaat arkasında ona bakarak namazlarını kıldılar. Yani TV “imam” gibi en öndeydi ve arkada cemaat vardı. Bu olanlar başkent Washington, DC’de görev yapan Türk gazeteciler ve muhabirler tarafından Türkiye’de haberini yapmak için kayda da alındı.

Maalesef her geçen gün buna benzer üzücü hadiselerle karşılaşarak âhir zamanda bulunduğumuzun bir defa daha farkına varıp böyle bid’atlere düşmediğim için kendimin ne kadar büyük bir nimet içinde bulunduğunu anladım. Bunda sizlerin ve tavsiye ettiğiniz kitapların büyük payı olduğunu da söylemek zorundayım. Cenâb-ı Hak hepimizi razı olduğu doğru yoldan ayırmasın, dinimizi bozmak isteyenlere de fırsat vermesin!”

İşte sevgili kardeşimizin maili özetle böyle. Araba yoldan çıkınca nerede duracağı belli olmadığı gibi, insan da bid’at felaketine yakalanınca nerede duracağı belli olmuyor. İlk defa iyi niyetle ortaya atılan, ezanı hoparlör ile okuma bid’ati işi nerelere götürdü. Hoparlör önce minareden caminin içine indi, sonra da imamı caminin dışına attı. Merkezî ezan ile müezzinlere lüzum kalmadığı gibi bu gidişle merkezî “TV ekranlı” namaz ile imamlara da lüzum kalmayacak.

Yerinde kullanmak kaydıyla tabii ki, teknolojiden istifade edilecek. Ancak teknolojinin de dinin de kendine mahsus kuralları vardır. Teknolojide, müspet ilimde değişme, gelişme esastır; dinde ise değişmemezlik esastır. Bu kurala uyulmazsa, mesela, esası değişmezlik olan din değiştirilmeye, teknolojiye, zamana uydurulmaya çalışılırsa örneğin imam yerine TV ekranı kullanılırsa işte yukarıda bahsettiğim garabetlikler ortaya çıkar. Din, din olmaktan çıkar, oyuncak haline gelir.

Bunun için dinimiz, dinde değişiklik, dini tabirle “bid’at” üzerinde çok durmuştur. Peygamberimiz, “Her bid’at sapıklıktır ve her sapık da Cehennemdedir” buyurmuştur.

Allahü teâlâ, kullarını, kendisini tanımaları ve ibâdet etmeleri için yarattı. İbadetin nasıl yapılacağını da Peygamberimiz vasıtasıyla kullarına bildirdi. Kullarına bırakmadı. Bir insan, kendi görüşü, anlayışı ile ibadet yaparsa, O’na kulluk yapmamış olur. Resûlullahın bildirdiklerinde eksik veya fazlalık bulmuş olur. Hâlbuki dinde eksiklik olmaz. Böyle yapılırsa daha iyi olur demek, Resûlullahın bildirdiğini beğenmemek olur. Hadis-i şerifte “İbadetleri bizim gibi yapmayan bizden değildir” buyuruldu.

Bid’atin bir tehlikesi de tövbe etme durumu olmamasıdır. Çünkü, bu bid’ati iyi bildiği ve karşılığında sevap beklediği için tövbe etmek aklına gelmez. Bir hadîs-i şerîfte, “Bid’at sahibi, bid’atini terk etmedikçe, Allahü teâlâ ona tövbe etmesini nasîb etmez.”buyuruldu. Mehmet Oruç / Türkiye Gazetesi / 20 Ocak 2006 Cuma
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2009, 21:55:51 Gönderen: enfa »
"Mezhepsizlik Dinsizliğe Köprüdür." [ Zahid-ül-kevseri ]

Çevrimdışı müteallim

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 4785
 • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
  • www.Libv- kamp-lintfort.de
Re: İmam yerine TV ekranı
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2006, 22:38:27 »
Alıntı yapılan: fırka-i naciye
Maalesef her geçen gün buna benzer üzücü hadiselerle karşılaşarak âhir zamanda bulunduğumuzun bir defa daha farkına varıp böyle bid’atlere düşmediğim için kendimin ne kadar büyük bir nimet içinde bulunduğunu anladım. Bunda sizlerin ve tavsiye ettiğiniz kitapların büyük payı olduğunu da söylemek zorundayım. Cenâb-ı Hak hepimizi razı olduğu doğru yoldan ayırmasın, dinimizi bozmak isteyenlere de fırsat vermesin!”


Acaip Amma gercek türkiyemizdede merkezi sistem ezanlar be sohbetler cokdan baslamistir.yakinda tv li imamlarda gelirse sasdmamak lazim.

Caiz olurmu.??? Olmazzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.Amma simdikiler olduruyor.Hatta cokdan olacaktida korkularina yapamadilar.

nicin .Ehli sünnet toplulukların çalışmalarından dolayı


bende tekrar ediyorum öyle büyük bir nimetin icersindeyizki sükrünü eda etmemiz mümküpn degildir.Rabbim ayirmasin.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2010, 14:48:16 Gönderen: Fatihan »
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Vuslat Yolcusu

 • Ziyaretçi
İmam yerine TV ekranı
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2006, 23:57:23 »
bunlarin olacagini tahmin ediyordum dört  sene önce alanyaya bir vesile ile gezmeye gittim yol üstünde ikindi namazini kilmamiz icap etti ama ilkdefa orada gördüm birde ayasofyada ezan okunuyordu caminin kapisina vardim kilitli ama iceriye  girilmiyor  benimle beraber birkactane cemaatda vardi sasirdik biri dediki duymadinizmi bundan sonra camilerde merkezden ezan okunacak hocalar sabah uykusunu alsindiye dediler donakaldim, olurmu türkiyede olur  
Allah sonumuzu hayir eylesin

Çevrimdışı racül

 • Moderatör
 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1267
İmam yerine TV ekranı
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2006, 01:31:02 »
Burada bir hususu iyi bilmek lazim:

televizyon imamin yerini tutsundiye mi kondu, yoksa avrupadaki bir cok camide oldugu gibi, vaaz eden hocanin görüntüsünü de cemaat görsün diye diger odalara konan kapali devre televizyonlardan biri mi?

Cemaat asil mescid kismindaki imama uyar, ses her odaya hoparlör ile aktarilir.. Televizyondaki görüntü sadece kürsüden mihraba alinmistir,  imam fonksiyonu ifa etmek gibi bir görevi yoktur..

Böyle bir sey mi, yoksa gercekten imam yerine mi konuluyor.. arada bayagi büyük bi rfark var...
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: İmam yerine TV ekranı *
« Yanıtla #4 : 21 Kasım 2010, 14:50:10 »
Bizde de camilerin içerisine LCD Ekranlar çoktan girmeye başladı.Çok şükür şimdilik onlardan ayet-hadis vs yayınlanıyor ama inşAllah bir gün onlar İmamlık vazifesi görmezler!

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: İmam yerine TV ekranı *
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2010, 23:02:49 »
Teşekkürler.
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim