Gönderen Konu: Münebbihat  (Okunma sayısı 50105 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #15 : 22 Mart 2009, 01:24:28 »

On'lu Babi

Rasûlüllah S.A.V. Efendimiz buyurdu: Size Misvak lazımdır. Çünkü misvakta on haslet vardır:Ağzı temizler.Allah’ı râzı eder. Şeytanı kızdırır. Alah sever. melekler sever. Diş etlerini kuvvetlendirir. Balgamı keser. Nefes kokusunu güzelleştirir. Safrayı söndürür. Gözü kuvvetlendirir. Ağız kokusunu giderir. Bu misvak benim sünnetimdir.

Hz. Ebû Bekir Sıddîk R. A. buyurdu:Allahü Teâlânın on güzellik ile rızıklandırmadığı hiçbir kul yoktur ki belalardan ve afetlerden kurtulmuş olmasın o kimse Allah yakınlar derecesinde ve muttekiler derecesine nail olur. Kanaat eden bir kalb ile Devam eden doğruluk. Devamlı şükür ve tam sabır. Hazır olan zuhd ile beraber daimi fakirlik. Aç bir karın ile devamlı fikir tefekkür düşünce. Muttasıl bir Allah korkusu ile devamlı hüzün.  Mutevazi beden ile devamlı çalışmak. Hazır merhamet hissi ile Devamlı yumuşaklık. Hazır haya ile beraber devamlı Allah sevgisi. Devamlı hilm il eberaber menfaat veren ilim. Sabir bir akıl ile beraber daimi iman.

Hz. Ömer R.A buyurdu.:  10 haslet vardırki 10 şeyle birleşmedikce faide vermez.Vera olmadıkca akıl işe yaramaz. İlimsiz amel işe yaramaz. Allah korkusu olmadan kurtuluş işe yaramaz. Adalet olmadan sultan işe yaramaz. Edep olmadan üstünlük işe yaramaz. Huzur olmadan surur işe yaramaz. Çömertlik olmadan zenginlik işe yaramaz. Kanaat olamdan fakirlik işe yaramaz. Tevazu olmadan yükseklik işe yaramaz. Allah rızası olamdan Cihat işe yaramaz.

Hz. Osman R.A. buyurdu: Eşyanın en şiddetlisi helak olanı en fazla zayi edileni on şeydir. Kendisine sual sorulmayan alim. Kendisi ile amel olunmayan ilim. Kabul edilmeyen hüküm söz. Kullanılmayan silah. İçerisinde namaz kılınılmayan mescid. Okunmayan Kuranı kerim. Binilmeyen at binek. Dünyayı murat edenin içindeki zühd. Ebedi aleme hazırlık yapılmayan uzun ömür.

Hz. Ali R. A. buyurdu: İlmin en hayırlısı mirastır. Edep en kazançlı yoldur. Takva En hayırlı azıktır. İbadet en hayırlı sermayedir. Amel en hayırlı bir önderdir. Güzel ahlak en hayırlı arkadaştır. Hilim yumuşak huyluluk en hayırlı vezirdir. kanaat en hayırlı zenginliktir. Tevfik en hayırlı yardımcıdır. Ölüm en hayırlı öğreticidir.

Nebi S.A.V. buyurdu; Şu ümmeten on kişi azim olan Hz Allaha küfrettiler. Halbuki onlar Müslüman olduklarını zannediyorlar. Hakkız yere birini öldüren. Sihirbaz. Ehlini kıskanmayan deyyus. Zekata mani olan. Şarap içen. Kendisi üzerine hac farz olduğu halde hac etmeyen kimse. Fitne yerlerinde çalışan. Harp ehline (düşmana) silah taşıyan. Arka yoldan nikahlayan. Mahremi le nikahlanan. Şu efali helal kabul eden tahkik kafir oldu.

Nebi S.A.V. buyurdu;Semada ve arzda İnsanlara menfaatli olmadıkca münin olmaz. Müslüman olmadıkca o kimse iltifatlı ve merhametli olmaz. İnsanlar elinden ve dilinden selamet olamdıkca Müslüman olmaz. Alim olmadıkca o kimse Müslüman olmaz. İlmi ile amil olmadıka alim olmaz. Zahir olmadıkca ilmi ile amil olmaz.vera olmadıkca zahit olmaz. Mütevazi olmadıkca vera sahibi olmaz. Nefsine arif olmadıkca mütevazi olamaz. Konuşmalarında tedbirli olmadıkca nefsini tanımış olmaz.

Yahyâ Bin Müâz-ı Râzı Rh.A.buyurdu: Dünyaya rağbet eden bir fakihe şöyle dedi:Ey ilim ve sünnet ehli!Köşkleriniz, Rum Kayserin köşkü.Evleriniz, Fars Kralının evi.Meskenleriniz, Kaarûn’un meskeni.Kapılarınız, Tâlût’un kapıları.Elbîseleriniz, Câlût’un elbiseleri.Yolunuz, Şeytanın yolu.Geliriniz, Mervan’ın geliri.İdâreniz, Firavunun idârsi.Hâkimleriniz, aceleci, rüşvetçi ve hilekâr.Ölümünüz,  câhiliyet  ölümü. O halde, muhammedîlik nerede!

Şiir
Ey Rabbine çeşitli sözlerle münâcât eden,Meskeni, Dâr-i Selâm olmasını isteyen,Tevbeyi seneden seneye te’hir eden!Seni, halk arasında nefsine karşı insaflı görmüyorum. Ey gâfil! Günlerini oruçla geçirirsen,Uzun geceleri kıyamla ihyâ edersen,Su ve yemeğin azına kanâat edersen,Makâmların en şereflisine;Rabbül âlemîn’in büyük keremine;

Bazı Hukema Buyurdu;  On haslet vardır ki Subhan olan Hz Allah  on kişiden  bu on haslete buğz eder. Zenginlerden gelen cimrilik. Fakirlerden gelen kibir. Alimlerden dünyaya düşkün olan. Kadınlara haya azlığı.  Yaşlılarda dünya sevgisi. Gençlerde tembellik. Sultandan zulum.  Gazilerde korkaklık. Zahitlerden kendini beğenmek. İbadet edenlerde riya.

Nebi S.A.V. buyurdu; Afiyet on kısım üzerinedir. 5’i dünyadadır. 5’ ahirettedir. Dünyadakiler. İlim, ibadet, helalinden rızk, belaya sabr, nimete şükür. Ahiretteki 5 afiyet. Ölüm meleği kişiye şefkat ve lutuflar ile gelir.  Kabirde münker ve nekir onu korkutmaz. En büyük vaktinde korkmaz. İyilikleri kabul edilir kötülükleri silinir. Sırat üzerinden parlayan şimşek gibi geçer. Selametle cennete dahil olur.
 
Ebü’l-Fazl R.H. buyurdu; Allah kıtabını on isimle isimlendirir. On isim Kuran- furkan-kitab-tenzil-hüden-nur-rahmet-şifa-ruh-zikr. Kuran- furkan-kitab-tenzil  İnsanlar arasında meşhurdur. Amma hüden-nur-rahmet-şifa isimleri denmesi; Allahü teala ey insanlar Muhakkak size rabbinizden nasihatler geldi. Gögüslerinizdeki hastalıklara şifadır. Müminlere rahmet size hidayet olan Muhakkak size Allahdan nur geldi. Ve açıklayan kitap. Amma ruh ismi işte böylece bizim emrimizden Ruh isimli kitabı sana biz vahyettik. Amma zikir ismi İnsanlara senin açıklaman için Zikri Kuranı sana biz indirdik.

Lokman As. Oğluna buyurdu; Ey oğlum Hikmet için muhakkak senin 10 şeyi ile amel etmendir. 1. Ölü olan kalbini ihya edeceksin. Miskinlerle beraber otur. Hükümdarların meclisinden kaçın. Kıymetsiz olanalrı şereflendir. Köleleri azat et. Garipleri barındır. Fakire yardım et. Şeref ehlininin sen şerefini ziyadeleştir. Efendi olanlarda ziyadeleştir. Seyyidliğini iyilik et. Bu on şey maldan daha faziletlidir. Korkudan korunmaktır. Harpde bir hazırlıktır. Ticaret yapıldığında bir sermayedir. Kişiye korku musıbet arız olacağı zaman bu on haslet şefaatçidir. Nefsine ölüm yaklaştığında ölüm kişiye ulaştığı zaman bu on haslet delildir. Hiçbir elbise örtmediğinde bu haslet  perdedir.

Devam edecek...

« Son Düzenleme: 26 Mart 2009, 14:41:13 Gönderen: mystic »

Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #16 : 25 Mart 2009, 18:12:47 »
On'lu Babi

Bazı Hukema Buyurdu; Akıllı olan kişi tevbe ettiği zaman on hasleti işlemesi lazımdır. 1. Lisanı ileistiğfar. Kalbi ile pişmanlık. Beden ile kökünden sökmek uaklaşmak. Ebeda dönmemek üzere azim. Ahreti sevecek. Dünyadan buğz. Kelamı az. Az yemek ve içmek. İlim ve ibadet için vakit ayırmak. Uykuyu azaltmak. Allahu Teala buyurdu; Selefi salifin Ashabı Kiram Müslümanlar geceleri az uyurlar idiler. Onlar seherlerdede istiğfar ederler.

Enes bin Malik buyurdu; On cümleyi yer hergün seslenir.  Ey insan oğlu benim üzerimde yürüyorsun senin geleceğin yer benim içimdir. Benim üzerimde asi oluyorsun benim içimde azap olunacaksın. Benim üzerimde gülüyorsun içimde ağlayacaksın. Benim üzerimde seviniyorsun içimde mahzün olacaksın. Üzerimde mal topluyorsun içimde pişman olacaksın. Benim üzerimde haramı yiyorsun. İçimde böcekler seni yiyecek. Üzerimde kibirleniyorsun içimde zelil olacaksın. Sırtımda sevnçle yürüyorsun içimde kederli mahzün hale düşeceksin.  Benim üzerimde ışık içinde yürüyorsun içimde karanlıklar içinde kalacaksın. Üzerimde toplantı yerlerine yürüyorsun içimde tek kalacaksın.

Nebi S.A.V. buyurdu; Kimin gülmesi çok olursa on ceza ile cezalanır. 1. Kalbi ölür. Yüzünün suyu gider. Onunla şeytan sevinir. Rahman ona azap eder. Kıyamet gününde gülmesi sebebi ile münakaşa olunur.  Kıyamet günü nebi as. Gülen kişiden yüz çevirir. Melekler o kimseye lanet eder.  Yerde ve gökte olanlar ona lanet eder. Her şeyi unutur. Kıyamet günü bütün ayıpları meydana çıkar.

Hasan-ı Basri buyurdu; Ben bir gün basranın sokak veçarşısında abid bir genç ile beraber dolaşıyordum. O anda biz bir doktara ulaştık. O tabib kürsü üzerinde oturuyor önünde erkek kadın ve çocuklar var. Toplumun elinde surahi var. Sürahide su insanlardan her biri hastalığına ilaç talep ediyorlar. Hasan-ı Basri dedi o Genç tabibe doğru  ileri atıldı, ve dediki ey tabib! Yanında günahları yıkayacak Kalb hastalıklarına şifa olacak bir ilaç bulunur mu?  Tabib dedi evet var. Genç bana verirmisin dedi. Tabib on şeyi benden al öğren Tevazu ağacının kökleri ile beraber fakirlik ağacının köklerini al bunlara tevbe ilacını ilave et. Bunları rıza havanına koy kanaat tokmağı ile onu öğüt. Bunları takva tenceresine koy haya suyunu bunun üzerine dök bunu muhabbet ateşi ile kaynat. Onu şükür bardağına koy. Ümit pervanesi ile onu soğut. Ve onu hamd kaşığı ile iç. Muhakkak sen bu on şeyi yaparsan dünya ve ahrette her belada her hastalıkda sana menfaat verir.

Denildiki; Bazı hukemalar alimlerden beş tanesini topladı. Alimlere hikmetli iki söz konuşmasını hükümdarlar emretti. Her bir alim hikmetli 2 söz konuştu hikmetli söz on oldu. 1. Alim dedi Allahtan kork Allahın azabından emin olmak küfürdür. Mahlukattan korkmamak hürriyettir. Mahlukattan korkmak köleliktir. 2. Alim dedi; Allahın rahmetini ümit etmek zenginliktir. Maddi fakirlikte zenğinliğe zarar vermez. Allahın rahmetinden ümit kesmek fakirliktir. Zenginlik ona menfaat vermez. 3. Alim dedi;kalb zenlinliği ileberaber mal fakirliliği zarar vermez. Kalb fakirliliği ile beraber mal zenginliği fayda vermez. 4. Alim dediCömertlik ile beraber kalb zenginliği artmaz. Ancak zenginliği artırır. Mal zenginliği ile beraber kalb fakirliliği artırmaz. Ancak fakirlik artırır. 5. Alim dedi hayırdan az şey almak çok şeri terk etmekten hayırlıdır.  Bütün şerleri terk etmek az hayır işlemekten daha hayırlıdır.

İbni Abbas R.A. buyurdu; Nebi S.A.V. buyurdu Ümmetimden on sınıf cennete dahil olmaz. Ancak tevbe edenler müstesna. Kalla kimdir Nebi AS. Buyurdu; amirlerinin önünde yürür. Alimlere yalan ve batıl şeyleri ulaştırır. Denildiki Ceyuf kimdir? Nebi AS. Buyurdu; Kefen hırsızlarıdır. Denildiki Kattat kimdir? Nebi AS. Buyurdu; söz taşıyan. Denildiki Deyub kimdir? Nebi AS. Buyurdu; kötülük yapmak için cariyeleri evine toplar. Denildiki Deyyus kimdir? Nebi AS. Buyurdu; ehlini kıskanmaz. Denildiki Atrebe sahibi kimdir? Nebi AS. Buyurdu; davul çalanlar. Denildiki Kube sahibi  kimdir? Nebi AS. Buyurdu; dümbelek çalan. Denildiki Uttul kimdir? Nebi AS. Buyurdu; Günahı başkasının yaptığı hatayı bağışlamayan . Özrü kabul etmeyenler. Denildiki Zenim  kimdir? Nebi AS. Buyurdu; Zinadan doğrulan.  Yol başlarına oturuyor insanların gıybetini yapıyor. Denildiki Akk valideyh kimdir? Nebi AS. Buyurdu; Anne babasına ası olandır.

Nebi S.A.V. buyurdu; On zümre vardır ki namazlarını elbette HZ Allah kabul etmez.  Bir adam tek başına namaz kılıyor kıraatsiz birşey okumuyor. Bir kişi zekatını ödemiyor. Cemaata imam oluyor halbuki o kavim imamı beğenmiyor. Firar eden köle işçi. Devamlı şarap içen kişi. Bir hanım geceyi geçirdi o hanıma zevci öfkeli. Hür olan bir kadın başörtüsü olmadan namaz kılıyor. Faiz yiyenler. Zalim idareci. Kötülüklerden haramdan namazı nehyetmiyor. O kimse Allahdan artırmaz ancak uzaklığı artırır.

Nebi S.A.V. buyurdu; Mescide girmek isteyene on haslet lazım gelir. Mestinden ayakkabı ve çorabından necaseti muhafaza etmek. Sağ ayağı ile başlamak. Mescide girdiği zaman Allah Rasulune ve Allahın meleklerine selam olsun söyler. Ey Allahım bize rahmet kapılarını aç muhakkak sen bağışlayıcısın. Mescidde bulunanlara selam vermek. Mescidde kimse bulunmadığı zaman Selam bizim ve Allahın Salih kulları üzerine olsun söyler. Eşhedü ella ilahe İllAllah ve enne Muhammeden Resulullah söyler. Safların önünden geçmeyecek. Dünya işini yapmayacak. Dünya kelamı ile konuşmayacak. 2 rekat namaz kılmadan çıkmamak. Ancak abdest ile camiye girmek. Camiden çıkmak için kalktığı zaman Ey Allahım seni tesbih ederim sana hamd ederim şehadet ederiz senden başka ilak yoktur. Ancak sana istiğfar ederiz ancak sana tevbe ederim.

Ebu Hureyre R.A. buyurdu; Nebi S.A.V. Namaz dinin direğidir. Namazda on haslet vardır. Yüzün süsüdür. Kalbin nurudur. Bedenin rahatı. Kabirde arkadaştır.rahmetin indiği yerdir. Göklerin anahtarıdır. Mizanda ağırlıktır. Allahı razi eden şeydir. Cennetin bedelidir. Cehennem perdedir. Kim namazı doğru kılarsa dinini kemale erdirmiş olur. Kimki terk ederse dinini yıkmış olur.

Aişe R.A. buyurdu; Nebi S.A.V. buyurdu C.H Cennetlikleri cennete girdirmeyi murat ettiği zaman onlara melek gönderir. O meleklerde hediye VE Cennetten elbise vardır. Onlar Cennete girmek istedikleri zaman melek onlara benimle beraber Alemlerin Rabbinden hediye var. Cennet ehli nedir o hediyeler diyecekler. Melek derki 10 kuha(mühür).On kuhadan biri üzerinde size selam olsun. Tertemiz oldunuz. Cennete giriniz. Orada ebedi kalıcı olduğunuz halde. 2. Kühada hemler hüzünler sizden kaldırıldı yazılmıştır. 3. Kühada Dünyada işlediğiniz ameller ile siz şu cennete varis kılındınız yazılmıştır. 4. Kühada size zinet ve hulleler giydirdik yazılmıştır. 5. Kühada biz onları beyaz tenli iri gözlü huriler ile evlendirdik. Biz onları o günde dünyada gösterdikleri sabra karşılık mükafatlandırdık. Muhakkak umduklarına nail olunanlardandır. 6. Kühada Şu cennet yaptığınız taata karşılık bugün sizin mukafatınızdır. 7. Kühada Sizler genç oldunuz ihtiyarlamazsınız. 8. Kühada siz emniyet içerisinde oldunuz ebediyen korkmayın. 9. Kühada Enbiya, sıdık, şüheda ve Salihler size arkadaş oldu. 10. Kühada Siz sakin Arşı âlanın sahibi olan Allaha komşu oldunuz yerleştiniz. Sonra melekler siz bütün korkulardan emin oldunuz afetlerden kurtulmuş olarak cennete girin söylerler. Cennet ehli cennete girerler. Sonra şöyle söylerler Allaha hamd ederiz. Hüznü bizden giderdi. Muhakkak bizim Rabbimiz bağışlayandır. Kulların şükrünü kabul edicidir. Bize cenneti veren  Allaha hamd olsunki bize vadini doğru söyledi.Cenneten istediğimiz yere bizi yerleştirdi. Amel edicilerin mukafatı ne güzeldir.

Allah Nar ehlini nara girdirmeyi murat ettiği zaman on kuha ile 1 melek gönderir. 1. Kuhada ebeda ölmemek çıkarılmamak ve dirilmemek  üzere cehenneme girin.  2. Kuhada sizin için rahat yoktur azaba dalın yazılıdır. 3. Kuhada benim rahmetimden ümit kessin. 4. Kuhada ebedi bir keder hüzün sıkıntı içinde Cehenneme girin. 5. Kuhada sizin giyeceğiniz ve yiyeceğiniz zakkumdur. İçeceğiniz sıcak su yatağınız ateş sizin gölgeniz ateştir. 6. Kuhada bana karşı işlediğiniz mağsiyet yaptıklarınız bugün sizin cezanızdır. 7. Kuhada  size gadabım ebedi Cehennemdir. 8. Kuhada  bilerek yaptıklarınızdan size lanet olsun. Büyük günahlar yüzünden tevbe etmediniz pişmanda olmadınız.  9. Kuhada ebedi cehennemde sizin arkadaşınız şeytandır.  10. Kuhada Siz şeytana tabi oldunuz. Dünyayı murat ettiniz ahreti terk ettiniz işte bu yüzden cezanız budur yazılmıştır.

Devam edecek...
« Son Düzenleme: 26 Mart 2009, 14:41:27 Gönderen: mystic »

Mahi

 • Ziyaretçi
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #17 : 25 Mart 2009, 18:15:20 »
On'lu Babi

Bazı Hukemedan rivayet olundu;  on şeyi aradım diğer on şeyde buldum. Kibirlenmekle yüksek dereceyi aradım ben onu tevazuda buldum. Ben ibadeti namazda aradım onu verada buldum. Çok çalışmakta rahat ve huzuru aradım ben onu zühde buldum.herkesin gözü önünde günsğz namazı kılmakla kalbimin nurlanmasını aradım ben onu gizlice gece namazında buldum.  Cömertlikte kıyamet nurunu aradım ben onu oruçta susuz kalmakta buldum. Kurbanla sırat üzerinden geçmeyi talep ettim ben onu sadakada buldum. Mübah olan şeylerde Cehennemden kurtuluşu aradım ben onu şehveti terk etmekte buldum. Dünyayı terk etmekle Allah sevgisini aradım ben onu Allahı zikirde buldum. Toplulukta afiyeti aradım ben onu yalnızlıkta buldum. Kuranı okumakla vaaz ve nasihatlerde kalb nurunu  aradım ben onu Ağlamakta Allahın yarattıklarını tefekkürde buldum.

İbni Abbas R.A. buyurdu; Şu ayetleri tefsir ederken Cenabı Hak İbrahim A.S. bır kısım kelimeler ile imtihan ettiği zaman İbrahim A.S. o kelimeleri tamamladı. İbni Abbas R.A.buyurdu on haslet sünnettendir. On hasletten beşi başta beşide bedendedir. Bşta olan beş haslet misvak kullanmak,azı yıkamak, burna su vermek, bıyığı kısaltmak, tıraş olmak. Amma bedende olan beş haslet koltuk altını temizlemek, tırnakları kesmek, atek altı tıraşı olmak, sünnet olmak, istinca.

İbni Abbas R.A. buyurdu; Kim nebi S.A.V. bir kere salavat okursaAllah on defa ona rahmet eder. Kim bir kere peygamberimize söverse kötülerse Allah ona on kere kötüler.  Allah kavlini düşünmüyor musun? Allah ona lanet etsin Velid ibni Muğire  peygamberimizi bir kere kötüledikleri zaman Allah onları on kere kötüledi. Ey habibim çok yemin edene hakir  çok gıybetçi devamlı yürüyen söz taşıyıcılığı yapan hayrı çok men eden hatte tecavüz eden çok zalim çok günak işleyen çok kibirlenen bütün bunlarla beraber veledi zina itaat etme. Mal sahibi olduğundan dolayı evladı çok diye bunun üzerine okunduğu zaman bizim ayetlerimizi evvelkilerin uydurmalarıdır dediler. Yani Kuranı kerimi yalanlıyorlar.

İbrahim Bin Edhem buyurdu; İbrahim Bin Edhem sordular Allahu Tealanın Bana dua edin size icabet edeyim kavlinden. Biz dua ediyoruz dualarımız kabul edilmiyor. İbrahim Bin Edhem dedi on şeyden dolayı sizin kalbleriniz ölmüş.  1. Allahu tealayı biliyorsunuz tanıyorsunuz ona hakkını yerine getirmiyorsunuz. Allahın kitabını okuyorsunuz onunla amel etmiyorsunuz.  Şeytanın düşman olduğunu biliyorsunuz iblise tabi oluyorsunuz. Allah rasulunu sevdiğinizi idea ediyorsunuz Peygamberin yaptıklarını ve sünnetini terk ediyorsunuz.  Cenneti sevdiğinizi iddaa ediyorsunuz cennet için amel etmiyorsunuz. Cehennemden korktuğunuzu iddaa eiyorsunuz Cehenneme götürecek günahlardan kaçınmıyorsunuz. Ölümğn hak olduğunu iddaa ediyorsunuz Ölüme hazırlanmıyorsunuz. Başkasının ayıpları ile meşgul oluyorsunuz Kendi ayıplarınızı terk etmiyorsunuz görmüyorsunuz. Allahın rızkını yiyorsunuz Allaha şükretmiyorsunuz. Ölülerinizi defnediyorsunuz hiç ibret almıyorsunuz.

Nebi S.A.V. buyurdu; Erkek ve kadın, kim Arefe gecesi şu on kelimeyle bin defa  duâ ederse, Allahü Teâlâ, akrabâ ile alâkayı kesmek ve haram olan bir şey istemek hâriç, ne isterse ihsan eder:Allahı tesbih ederim ki arşı semadadır. Allahı tesbih ederim kiKudreti mülkü arzda bulunuyor. Allahı tesbih ederim ki yolu karadadır. Allahı tesbih ederim ki rüzgarı havada. Allahı tesbih ederim ki Saltanat ve kahrı cehennemdedir. Allahı tesbih ederim ki hükmü kabirlerde bulunuyor. Allahı tesbih ederim ki direksiz semayı kalrıdı. Allahı tesbih ederim ki arzı döşeği yayan. Allahı tesbih ederim ki Ancak kendisine azabındna sığınacak ve ondan kurtulacak biryer yoktur.

İbni Abbas R.A. buyurdu; Nebi S.A.V. buyurduBir gün iblise Allah on alanet etsin benim ümmetinden kaç dostun var dedim. İblis 10 zümre dedi. Zalim idareci. Kibirlenenler.Malını nerde harcadığını kazandığını hiç aldırış etmeyen Zengin.  Emirin zumlunu tasdik eden alim. Ölçü ve tartıda hıyanetlik yapan tüccar. Kara borsacılık yapan. Zina eden. Faiz yiyen. Malını nerden biriktirdiğine aldığış etmeyen cimri. Şarap içen terk etmeyen. Sonra Nebi A.S. buyurdu; Benim ümetiden düşmanların ne kadar? İblis 20 Zümre dedi. 1. Sensin ya Muhammed ben sana buğz ediyorum öfkeleniyorum. İlmi ile amel eden zengin. Kuranu kerimi hıfzeden Kuranı kerim ilmini bilen Kuranı kerimdekiler ile amel ettiği zaman. Beş vakit namazda Allah için ezan okuyan. Fakirleri miskinleri yetimleri seven. Şevkat ve merhametli kalb sahibi. Allah için müttekı olan. Allah itaat yolunda büyümüş olan genç. Helalinden yiyen. Allah yolunda birbirini seven 2 genç.Cemaatle namaza düşkün olan.halbuki insanlar uykuda iekn o kimse geceleri kılıyor. Haramdan nefsini men ediyor.nasihat ediyor bir rivayette Kalbinde fesadı olmadan kardeşlerine dua ediyor. Devamlı şekilde abdest üzerine bulunuyor. Ahlakı düzgün olan cömert. Allahın kafi olduğu şeyde rabbini tasdik eden. Kendisini muhafaza eden kimsesiz kadınlara iyilik yapan. Ölüme hazırlanan.

Vehb bin Münebbih Rh.A.: Tevratta yazılmaktadır.Kim dünyada azıklanırsa kıyamet gününde Allahın sevgili kullarından olur. Kim gadabı terk ederse Allahın etrafında yakınında olur. Kim dünyada yaşama sevgisini terk ederse kıyamet gününde Allahın azabından kurtulmuş olur. Kim hasedi terk ederse kıyamet gününde mahlukatın gözü  önünde övülmüş olur. Kim baş olma sevgisini terk ederse Allah nazarında kıymet ve kuvvettir. Kim dünyada fazla olan şeyi terk ederse iyi insanlar arasında nimet içinde olur. Kim dünyada insanlarla davalaşmayı kavgayı terk ederse kıyamet günü korktuğundan emin umduğuna nail olur. Kim dünyada cimriliği terk ederse mahlukun gözü önünde zikredilmiş olur. Kim dünyada rahatı terk ederse kıyamet günü sevinçli olur. Kim dünyada haramı terk ederse kıyamet günü Peygamberlere komşu olur. Kim dünyada haram bakmayı terke derse ckıyamet günü cennette gözü ferahlandırılır. Kim dünyada zenginliği fakirliğe tercih ederse Allahü Teala onu kıyamet gününde enbiya evliya ile beraber diriltir.Kim insanların ihtiyacını karşılarsa dünya ve ahrette Allah ihtiyacını karşılar. Kim kabrinden kendisi için bir arkadaş istese gecenini karanlığında ibadet etsin namaz kılsın. Kim rahmanın arşının gölgesnde bulunmayı murat ederseyüz çevirici olsun. Kim hesabının kolay olmasın isterse hem kendi hemde din kardeşine nasihat edici olsun. Kim meleklerin ziyaret edici olmasını isterse vera sahibi olsun. Kim cennetin tam ortasına yerleşmeyi isterse gece ve gündüz Allahı zikretsin. Kim Hesapsız cennete girmek isterse nasuh tevbesi ile tevbe etsin. Kim Zengin olmak isterse Allahın taksimine râzı olsun.Kim Allah’ı ile beraber fakih olmayı isterse, Allahtan  korksun. Kim Hikmet sâhibi olmak isterse, alim olsun. Kim İnsanlardan gelecek zararlardan emin olmak isterse, herkesi hayırla ansın ve neden ve niçin yaratıldığını düşünüp ibret alsın. Kim Dünya ve âhirette yüksek mertebede olamyı isterse, âhireti dünyadan üstün tutsun. Kim Firdevs Cennetini ve ebedî nîmetleri isterse fani olan dünyanın kötülüklerinde, ömrünü zâyî etmesin. Kim Dünya ve âhirette cennet huzuru isterse, cömertliğe dikkat etsin. Çünkü cömert, cennete yakın, cehennemden uzaktır. Kim Kalbini tam nurlandırmasını isterse Tefekkür ve ibret almak ona lazımdır. Kim Sabreden beden, zikreden dil ve korkan kalbe isterse erkek ve kadın bütün Müslüman’lar için çok istiğfar etsin.


 :onlysadakat
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2009, 18:51:09 Gönderen: mystic »

Mahi

 • Ziyaretçi
Temmet Münebbihat
« Yanıtla #18 : 25 Mart 2009, 18:21:43 »
Sadace Sadakat.Net için özel olarak hazırlanmış olan Münebbihatı Mevlanın tevfıki ile bitirmiş bulunuyoruz. Allah (C.C.) istifade ve istifazayı nasip eylesin.

Bu çalışma başka sitelere kopyalanamaz ancak link verebilirsiniz!...
« Son Düzenleme: 25 Mart 2009, 18:28:51 Gönderen: Mahi »

Çevrimdışı Lika

 • popüler yazar
 • ******
 • İleti: 3892
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #19 : 26 Mart 2009, 02:50:12 »
Allah razı olsun.
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı ruy-ı zemin

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1109
 • Seher vakti bereket vakti...
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #20 : 26 Mart 2009, 09:55:14 »
پاى مار      چشم مور      نان منلا      كس نديد

Çevrimdışı enfa

 • Moderatör
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 1543
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #21 : 26 Mart 2009, 12:05:24 »
Sadace Sadakat.Net için özel olarak hazırlanmış olan Münebbihatı Mevlanın tevfıki ile bitirmiş bulunuyoruz. Allah (C.C.) istifade ve istifazayı nasip eylesin.

Bu çalışma başka sitelere kopyalanamaz ancak link verebilirsiniz!...
Amin, Allah razı olsun..

Zaman diyorum, biraz daha zaman.Dilimin ucundaki kelimeler bu kış donmazsa bir dahaki yıl uçmayı öğrenecekler!

Çevrimdışı Fatihan

 • Administrator
 • popüler yazar
 • *****
 • İleti: 6994
 • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #22 : 26 Mart 2009, 12:27:05 »
Müstefid olduk, Allah razı olsun.

Çevrimdışı HAYATIN TADI

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 43
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #23 : 12 Nisan 2009, 13:56:03 »
Allah razı olsun hocam.benımde eksık ıslenmemıs cok yerım vardı burdan telafı ederın ıns.bos vakıtlerımde.tekrar Allah razı olsun:)mevlam yar ve yardımcınız olsun.:)

Çevrimdışı Ay Işığı

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 1166
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #24 : 21 Şubat 2010, 00:39:43 »
Allah razı olsun.

Çevrimdışı zambak.k

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 2
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #25 : 29 Eylül 2010, 14:18:12 »
Allah razı olsun

Çevrimdışı es-lem

 • eslem betül
 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 23
 • Kullar Gitmese de Yollar Gider Allah'a..!
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #26 : 29 Eylül 2010, 19:23:29 »
Hz Allah hizmetlerinizi daim eylesin kabul eylesin inşaAllah. Sizlerden ebede kadar razı olsun inşaAllah
"Düşmanlarım bana ne yapabilir ki?
Ben cennetimi yüreğimde taşıyorum, nereye gitsem o benimle gelir. Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir.
Değil mi ki göğsümde Allah'ın Kitabı ve Rasulü'nün sünneti vardır!"

Çevrimdışı omur

 • ömür
 • yazar
 • ****
 • İleti: 651
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #27 : 01 Ekim 2010, 00:28:00 »
Tek kelime ile mükemmel!
Iste vaktimizi ayirmamiz gereken ilm.
Allah razi olsun. Istifade etmek nasib etsin bizlere insaAllah.

Çevrimdışı teksir

 • aktif okur
 • **
 • İleti: 201
 • O mâhiler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #28 : 01 Ekim 2010, 02:05:06 »
Allah razi olsun
ben de cok uzuluyodum biz bu kitaptan sadece bir sayfa okumustuk
atilma dur, suhan-i ehl-i hali anlamadan
cevaba etme tasaddi suali anlamadan.
                                                 naci!

Çevrimdışı mazlum

 • aktif yazar
 • *****
 • İleti: 861
 • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
Ynt: Münebbihat
« Yanıtla #29 : 05 Ekim 2010, 18:32:40 »
Emeginize yüreginize saglik . Allah Razi olsun .
Mevlam güzel hasletleri üzerimizde toplamayi , cirkinliklerdende arinmayi Cümlemize nasip müyesser rylesin .
Vesselam
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .