Gönderen Konu: SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ DEDEKTÖR ve ÖZELLİKLERİ  (Okunma sayısı 3014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gizem_li

  • Ziyaretçi


Dedektör toprağın altına gönderilen sinyaller ile nesnelerden gelen dalga boyutundaki sinyallerden bildirim alıp sesle ya da görüntüyle uyarı veren alete denmektedir. Bu cihazlar toprağın alt bölgelerine elektromanyetik sinyal ileterek bu sinyalden gelen bilgileri göstermektedir.

Bu Cihazların Özellikleri:

-Bu cihazlar elektronik cihazlardır. Bu elektronik aksam toprağın alt bölgelerine gönderilen sinyallerden gelen verilerle nesnelerin metal olup olmadığını anlamaya yarar.

-Yüksek derecede gerilimin olduğu çevrede bozulabilen bu tip cihazlar böyle bir ortamda yanlış sinyal gösterebilmektedir. Genellikle yüksek gerilime sahip hatların olduğu alanlarda kullanılmamalıdır.

-Aranılan zeminin derinliğiyle alakalı olarak farklı cihaz çeşitleri bulunur. Bunlar 3D dedektör  ya da derin dedektör olarak adlandırılabilmektedir. Başlıkları büyük olanların algıladıkları alanlar daha derin olur.

-Bu cihazların bazıları yalnızca metal olan eşyaları gösterir. Bazıları ise ayırt edebilme özelliğiyle altını ya da gümüşü tespit edebilir.

-Yer altı şekillerini, boşlukları incelemek için kullanılan modellerinin görüntüleme özelliği olan dedektör çeşitleri olması daha isabetli tespitler için fayda getirecektir.

3d Dedektörlerin Özellikleri

3D detektör yer altındaki madenlerin veya metallerin ekrandan 3 boyutlu grafik şeklinde gösterilmesini sağlar. Ayrıca bu nesnelerin boyutunu, şeklini ve derinliğini tespit edebilmektedirler. Sahip olduğu teknolojiyle nesnelerin gerçek zamanlı 3 boyutlu grafiğini çizer, nesneleri ayırt eder ve ortalama derinliğini kullanıcıya iletir.

Bu 3d cihazlar toprağın alt bölgelerindeki yabancı cisimleri iletkenlik özelliklerinden yararlanıp ölçüm yapar ve bu ölçümleri işlemekte olan data işleme yazılımları bulunur.

Derin Dedektör

Derin dedektör çok derinliklerde bulunan nesneleri saptayabilen detektör çeşitlerindendir. Bu modeller çok derinlerde bulunan metalleri ya da defineleri rahatlıkla yakalar.

Bu cihazlar yoğun mineral içeren zeminlerde özel ayarları sayesinde çok zorlu arazilerde bile rahatlıkla tespit yapabilir. Bilhassa yoğun mineralli plajlar, ıslak kumlu araziler gibi toprak yapısına sahip ortamlarda minerallerden gelen paraziti yok edip aletin kesin ve net sinyaller yollamasını sağlamaktadır.

Bu Linkte Yer Alan Invenio Serisi Cihazları İnceleyebilirsiniz

www.noktadedektor.com/invenio-serisi/  adresindeki cihazlar yukarıda saydığımız tür aletlerin özelliklerine sahiptirler.  Son teknolojiyle üretilen bu tip dedektörler, iki tip cihazın özelliklerini bir cihazda buluşturmuştur.  Ayrıca bu linkte Invenio cihazlarının teknik özelliklerini inceleyip karşılaştırabileceğiniz bir bölüm de yer almaktadır.