Gönderen Konu: Trol nedir? Yenir mi, içilir mi?  (Okunma sayısı 2577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğra

  • popüler yazar
  • ******
  • İleti: 6599
Trol nedir? Yenir mi, içilir mi?
« : 30 Nisan 2020, 03:44:40 »

Bir konuyla ilgili fikir belirtmek için araştırma yapma geleneğimizi kaybettik.

Bunun için trol kavramının ilk anlamıyla söze başlamakta fayda var: ‘Trol’, İskandinavya folklorunda genellikle dev ya da cüce olarak resmedilen, mağaralarda yaşayan efsanevî, çirkin bir yaratıktır. Modern çocuk hikâyelerinde Troller genellikle köprülerin altında bekleyen, yolcuları çeşitli işlerle oyalayan veya haraç kesen karakterler olarak resmedilmektedir.

Söz konusu siber ağlarda trollük yapmak olduğunda tanım şöyle yapılır: İnsanları tahrik etmek için ve “kendi eğlencesi adına”, grubun diğer üyelerini ya da üyelerinden birini kızdırarak reaksiyon vermeye zorlayan kullanıcılar. 

Partisi’ne sempati duyan ve iletişim birimleriyle yakın ilişki içerisinde çalışan gönüllü/ücretli kullanıcıların olduğu artık bir sır değil.  

Ancak ‘bunu da yaptılar’ gibi bir ruh hâline girmenin alemi yok; zira Rusya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sosyal medyayı manipüle etmek için geniş kitlelerin yarı profesyonel ya da gönüllü olarak seferber edildiğini yakından biliyoruz.

Kısacası ‘trol’ olarak adlandırılan insanlar çoğu zaman belirgin bir stratejinin sonucu olarak bazı içerikler oluşturuyor ve dolaşımına katkı sağlıyor. Bu içerikler için herhangi bir mantık aramadan içeriklerin anlamı üzerinde diretmeye de maksatlı olarak devam ediyorlar.

Yeni Medya
〰〰〰〰🐠